Det ska hur som helst bli intressant att se när den där konferensen i Geneve ska hållas, jag antar att "Syriens vänner" inte vill hålla den förrän rebellerna tycker att de har något att sitta med på konferensen. Fast de har ju inte all tid i världen, eftersom det väl stod "snarast möjligt" i G8-dokumentet.
Bra potential för praktgräl mellan många parter på en sån konferens.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kamora
Jag är rädd att Ryssland kommer släppa taget om Syrien. Var gränsen går kan jag inte säga än men det borde med all sannolikhet vara Iran. När Judarna väl bestämmer sig för att anfalla Iran kommer helvetet braka loss. Jag tror definitivt att Kina och Ryssland kommer agera militärt på ett eller annat sätt. Tänk på att Ryssland omringats sedan årtionden av NATO.
Jag tror du överskattar Irans betydelse en hel del. Varken Ryssland eller Kina har något intresse av ett kärnvapeneftersträvande prästerskapsvälde i sin närhet, mer än som ytterligare proxykrigsplats för att irritera USA.
De kommer utmana USA om ett antal år när de vuxit till sig, i synnerhet Kina, men att de skulle offra sig för Iran känns fullständigt osannolikt. Beroende på vad du menar med "agera militärt" - vapenexport möjligen, men ingen direkt insats.