Citat:
Ursprungligen postat av
ToZon
Ja, och det man även kan hoppas är att någon skogsflanör, stugägare, jakt-stugägare eller någon nyfiken som kikar in i en tom byggnad helt plötsligt hittar något.
Tänker på slumpen när man hittade Ton* Ald*ens bilmatta och blodfläcken på grusvägen mitt i ingenstans. (Carol*ne fallet Gällivare)
Mördaren gör ofta något eller flera misstag i stressen.
Betvivlar att det förekommit någon stressituation utöver vid det tillfälle då NN var i färd att placera VB:s kvarlevor i ödehuset med avsikt att bränna ner detta när kroppsdelarna kommit på plats. NN blev störd helt enkelt, det är därför huvud och torso gömdes utomhus med nödtorftig övertäckning, men ingen stress i övrigt. Kan för lite om de fall du refererar till men bilden jag får av vad som legat bakom mordet på VB är en helt annan än beträffande dessa. Vad var motivet i de fallen ? Förekom styckning ? Var flera personer inblandade ? Mördades Carol*ne av en slump som en spontan ingivelse i vredesmod, eller var det mordet planerat ? Var GM bekant med offret eller var hon fullständigt obekant för denne ?
Mordet på Vatchareeya Bangsuan tror jag har en signatur som kännetecknar dödande efter en i förväg uppgjord plan som inbegriper flera aktörer. Kanske handlar det om VB som offer i ett krigsspel eller om ett ceremoniellt ritualmord, och jag skulle inte utesluta kannibalism (Vilka delar saknas utöver händerna ? Inre organ, t ex lever och hjärta ?). Sparsam blodförekomst kan tyda på att VB tömts på blod före styckning och transport, men hon är troligtvis inte halalslaktad, avled inte av blodförlust. Nej, spåren är nog bortsopade i det här fallet, och då jag tror att flera mGM förekommer blir tips utifrån avgörande. En Morgandollar på det.