Citat:
Ursprungligen postat av 'DAGGER[X
'|43992469]Jag har svårt att kalla Metro balanserad. Dom skriver diverse hyllningsreportage om döda gangsters. Obligatoriska snyftreportage om invandrare nästintill varje rapport om SD. Det mest konservativa i hela tidningen är Johan Fri Invandring Norbergs kolumn varje vecka. Fridah Jönsson och andra pajasar huserar fritt. Metro är idag också döende, titta runt på en vanlig t-banevagn, pendelbuss, spårvagn eller vänthall och notera att det svenska folket befinner sig i en symbios med sina paddor, iphones och smartphones.
Jojo, missuppfatta mig inte. Såklart är diverse överkåta söderblondies med fjällrävenryggsäck och helt skruvad verklighetsuppfattning inget ovanligt, det finns i princip alla tidningar. Men överlag tycker jag ändå Metro håller sig hyfsat politisk oberoende.
Men du har rätt, idag sitter
alla med sina Iphones/Tabs osv. Metro börjar faktiskt bli en ovanlig syn. För kanske 10-tal år sedan var det allmänt känt att människor på tunnelbanan gjorde två saker; 1. Läste tidningen 2. Kollade på folk. Det har förändrats ganska mycket. Fan, vi hade
två gratistidningar under rätt lång period.
Vill inte vara tjatig, men jag undrar fortfarande lite vad som kommer hända med alla priser och alla andra "kringprodukter". Vissa priser har ju varit ganska erkända och stora, men de måste ju i förhållande till upplagan även tappa status.