Citat:
Ursprungligen postat av
ultimatkontakt
Det var ingen lögn att Saddam hade kemiska vapen, det stämmer...och det kunde USA och Frankrike vara säkra på med tanke på att det var de som sålde de kemiska vapnena till Saddam under Iran-Irak kriget.
Men självklart är det okej för väst att ge kemiska vapen till Saddam när han krigar mot Iran, för att senare använda det som svepskäl för att invadera Irak

Irak hade genom Säkerhetsrådet ålagts att göra sig av med ALLA massförstörelsevapen.
"He said that Security Council resolution 678 authorised force against Iraq, which was suspended but not terminated by resolution 687, which imposed continuing obligations on Iraq to eliminate its weapons of mass destruction. A material breach of resolution 687 would revive the authority to use force under resolution 678. In resolution 1441 the Security Council determined that Iraq was in material breach of resolution 687 because it had not fully carried out its obligations to disarm."
Och det här var strax innan invasionen 2003. Läs mer här:
http://en.wikipedia.org/wiki/Iraq_an...ss_destruction
__________________
I ljuset av hur bra de skötte det i Irak är det inte helt otänkbart att beväpna oppositionen i Syrien heller. Det är ju bara att gå in och ta tillbaka de WMD man levererat ifall de inte följer Säkerhetsrådets beslut. Samma sak i Libyen för den delen.