2013-06-03, 21:14
  #13441
Medlem
I Koranen finns det 2 stycken verser som faktiskt tyder på att Jorden är PLATT!
Quran: 15:19 och 20:53
talas det att om att jorden är utspridd och formad likt en matta

Länk för dem som vill titta upp det http://quran.com/ - detta är från en muslimsk sida som har i många verser översatt fel från arabiska till engelska men ni kan fortfarande se att det finns där. Det finns andra islamkritiska översättningar men principen är densamma.

Och i den muslimska världen talas det mycket om vilket väderstreck man ska vända sig till när man ska be för att vara vänd mot mecka. Men vår jord är sfäriskt så på fyra olika ställen i världen när du vänder dig mot mecka, kommer också du också vara vänd mot den med ryggen som ses som skamligt!
Citera
2013-06-03, 21:25
  #13442
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Islampeace
Nej, så är det inte.

Vadå "så är det inte"? Tror du att en liten horunge som DU kan bestämma vad JAG tycker är roligt?

Citat:
att jag är ingenjör kan du inte motbevisa

Jag har inget intresse av att göra det heller. Jag tycker att det är skitkul att du hittar på saker när det är fruktansvärt uppenbart att det inte är sant.

Citat:
och jag kan inte bevisa det på Flashback om jag inte vill göra det lättare att avslöja min identitet.

Jag tror inte riktigt det är anonymiteten det hänger på....

Citat:
För det andra så är jag inte den enda som tror på att noas ark har hänt på riktigt

"En miljard flugor kan inte ha fel. Ät skit!"

ad populum är fortfarande ett argumentationsfel, retard....

Citat:
utan det är miljarder fel som tror det
.

Freudian slip?

Citat:
angående Arn de Gothia har jag redan förklarat.

BORTförklarat.

Citat:
Inga av dina punkter är unika, det är punkter som diskuterats flera gånger.


Ja, och? De är fortfarande roliga.

Citat:
Återigen svarar du inte på frågan.

Du är uppenbarligen inte läskunnig. Är det någon annan härinne som tycker att jag inte svarat på frågan? Ordet är fritt...

Citat:
haha, Jaha så nu är det bildligt och inte bokstavligt. Bra försök till att rädda your ass.

Någon som griper efter halmstrån, månne? Jag vänder mig återigen till publiken: Är det ett pinsamt misstag av mig att skriva "öppna truten" trots att vi befinner oss i datormiljö?

Citat:
Redan gjort flera gånger om. Att du inte förstår kan jag inte hjälpa. Vänta jag måste ändå ge dig cred för att du försökte dig på en argumentation och inte frågesport.

Nej du har försökt och jag har gett svar på tal. Du måste kunna bättre än så. Sopa.
Citera
2013-06-03, 23:30
  #13443
Medlem
Reymonts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackJewel
Det där med vad som är roligt för barn men även vuxna, är inget ip behärskar milt uttryckt...

Men sett till vas islam säger om teckningar och ringlekar och dans för att inte nämna krokiteckning, tjaa.. du talar med en vägg som inte ens kan tänka tanken på vad en operation kräver i skiss och planering, ip är en apa som tror att allah trollar fram demokratin, att den bara finns där och det bara är att köra på men börja i slutet, inte i början - en jävla valp som inte ens vet att ingenjörer behöver fantasin till annat än koranrecitering. Arkitekter t.ex.. har de tid att sjunga poesi dagarna i ända.. en bil, kommer den till genom att skita i vad asfaltering av vägar betyder, ska man bara acceptera bildförbudet, hur ska man då ens ägna sig åt landskapsarkitektur? Om man inte får avbilda var folk sitter går eller kör? ip-snillet - vilken ingenjör..... gud vet allt


Eftersom IP är en mental slav och därmed det lägsta man kan vara, så är han skrattretande utan att veta om det, precis som andra fenomen med låg status som t.ex kiss och bajs, när man har distans till dem men mindre roliga att ha att göra med när man tvingas vara i dess närhet.
__________________
Senast redigerad av Reymont 2013-06-03 kl. 23:34.
Citera
2013-06-03, 23:33
  #13444
Medlem
koffskis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Islampeace
diplom!! Du gick din kompis till mötes och hjälpte honom. HAHA det som är komiskt här är att det kommer in flera åsikter krig detta och jag finner det komiskt. Du tycker att jag är rolig. Bogomil tycker att jag är uttråkig, och fiffiniffinifilifihifi tycker att det jag skriver är värdelöst men ändå roligt. Jag anser fortfarande att nåt som är värdelöst inte kan vara komiskt.

Olika personer tycker olika. Jag skrattar åt dig, inte med. Annars tycker jag mest att du verkar genuint dum bara. Anledningarna till detta är att du i huvud taget inte tar till dig något vi skriver som strider mot koranens/din verklighetsuppfattning.
Citera
2013-06-04, 08:12
  #13445
Medlem
Islampeaces avatar
Citat:
=Sepiritz|43745064]Allt är samma för dig verkar det som. Utom när det inte är det. Försök att åtminstone vara konsekvent.


Det kanske verkar som så för dig men nej allt är inte samma sak för mig. Dina formuleringar och argumentationer syftad jag på när jag skrev samma sak.

Citat:
Så för dig är det samma sak att ha sex med någons lik som att kritisera någon för deras dokumenterade handlingar? Samma sak?

I både fallen handlar det om känslor. Anhörigas eller omgivningen känslor. Varken ett lik som inte begravts eller en som varit död i tusen år känner nåt. Det handlar om omgivningens/anhörigas känslor vilket du erkänner vad gäller ett lik.

Citat:
Vad har jag nu briljerat? Jag vet inte ens vad du snackar om.

Just ingenting. Där var jag ironisk men glömde att förtydliga. Trodde att det var underförstått.


Citat:
För att jag inte föredrar den ena över den andra, det är inget jag sätter något värde på. Likvärdigt, likgiltigt, alltså kan jag inte välja den ena över den andra, aftersom jag inte BRYR MIG om vilken sexualitet det skulle vara. Båda har noll värde, hur kan jag då anse en vara mer värd än den andra?

Sluta ljug för dig själv. Föräldrar favoriserar ett av sina barn även om de älskar alla sina barn så favoriseras ett av dom alltid av föräldrarna. Lärare favoriserar en av sina elever i klassen mer än alla andra även om han/hon inte visar det öppet. Bland ett kompisgäng favoriseras en av kompisarna mer än andra. Menar du då att du inte kan favorisera nåt av dessa? : Homosexualitet vs heterosexualitet så ljuger du. Nu är det för dig bara att sluta ljuga för dig själv och komma in i leken och svara på själva frågan.


Citat:
Vad har det med mig att göra?

Menar du att du inte har några som helst åsikter kring dina blivande barn. Även om scenariot är påhittat och även om du är barnlös kan du och alla andra av oss mycket väl sätta oss in i situationen och det skulle kännas att ha barn och hur vi vill och önskar att de bör vara. Som far till sina barn har man alltid åsikter kring sina barn på alla plan även den sexuella biten. Så sluta med utandflykter, berätta för mig och för tråden vilken du helst åt dina blivinade barn: homosexualitet eller heterosexualitet? Och vill du ha biologiska barnbarn som uppfostras av en mor och en far eller vill du ha adopterade barnbarn som uppfostras av två män eller två kvinnor?

Citat:
Om man var religiös fundamentalist kan man ju alltid förvara hjärnan där som alla andra sådana.

Bildligt? ja, Metaforsikt? Ja. Men om du menar detta uttalande bokstavligt? NEJ! det kan man inte. Så då ställer jag frågan igen? Vad är ändtarmens främsta och enda syfte? Och om ändtarmen är vad man gör den till, vill jag att du kommer med konkreta, bokstavliga, exempel i egentlig mening.

Citat:
Det finns en liten skillnad, du ställer en fråga jag omöjligt kan svara på för den utgår ifrån att de två olika valen har olika värden för mig medans det i själva verket inte är sant. Du undviker att svara för att du inte har något svar och är oärlig.

Det är inte omöjligt att svara på min fråga. Det är i självaverket väldigt enkelt men du vill inte svara på det för att du vet vad slutresultat blir, nämligen en motsägelse.

Citat:
Nu vet du inte själv vad du diskuterar längre..

Jag har läget under kontroll. Det är sådana uttalanden som du gör som indikerar på att man inte har någon argumentation att komma med

Citat:
Jag driver inte med dig. Kom med exempel.
Du vågar inte, för du vet att du är på tunn is.

Jag har givit dig ett X antal.

Citat:
Sagt? Du frågade, jag svarade. Pärlor för svin uppenbarligen.

Varför inte vara ärlig och svara på den väsentliga frågan som hela denna diskussion mer eller mindre handlar om?


Citat:
Mm, för att knulla med ett lik och rita karikatyrer av någon är samma sak i IP-världen
.

Återigen. Var det inte efterkommandes känslor som vi tänkte på här? Varken En person som varit död i tusen år och ett lik som har blivit begraven än känner sig kränkta eller dylikt. Det är ju omgivningens känslor som vi måste beakta precis som du själv gav som orsak varför man inte borde ha sex med ett lik. Du menade på att det skulle såra anhörigas känslor eller hur? I både fallen handlar det om levande människors känslor och därför är det samma sak.



Citat:
När ska man berätta för vuxna människor att sagorna om Muhammed bara var för att ta hänsyn till deras känslor då? Om vi nu är på den linjen.

När man är seriös och hoppas på att man ska få lite utmaning och väljer av alla i tråden att diskutera med som man tror kommer utmana än blir man besviken gång på gång. Du besvarade återigen min fråga med en motfråga, alltså svarade du inte alls på min fråga.


Citat:
Öh, nej. Det var en observation av vad du skrev. Jag visste att det var lättast att döma efter sig själv, men det här är ju löjligt.

Ge dig nu!! Det var inte alls observationer som du gjorde. Du pratade om att jag ville plocka poäng varpå jag svarade att jag inte var ute efter poäng och detta har jag påpekat förut också men det kan du inte klandras för eftersom du kan ha missat det. Men det är fortfarande du som pratar om att plocka poäng även om du riktar dina misstankar mot mig så är ''att plocka poäng'' något du tänker på. Om jag ska vara snäll så säger jag istället att du gissar, alternativet, tolkar det som så att jag plockar poäng men observation gör du absolut inte och det ordet passar inte alls i sammanhanget.

Citat:
Hahaha, du har ju spårat fullständigt.

Läget är under kontroll. Låt oss diskutera kärnan.

Citat:
Jag menar att uppfattningen om vad som är moraliskt skiljer sig mellan olika människor och att det är högst subjektivt och därför är en dålig objektiv beslutsgrund. Jag trodde det var självklart.

Nej, Alla människor finner vissa saker omoraliska, även om ett fåtal av dessa begår handlingen så tycker dessa att det fortfarande är omoraliskt. Alla människor som är friska till kropp och själ tycker att det är omoraliskt att tjuva men ett fåtal gör det ändå även fast de tycker att det är omoraliskt. Så nej vissa saker är alla människor överrens om och ser som omoraliska.


Citat:
Jag har svarat, du är bara inte nöjd med att svaret inte faller inom din dikotomi.

Hur kan du säga att du har svarat på frågan när min fråga såg ut sådär:

Om du fick välja, vad hade du valt då åt dina blivande barn? Heterosexualitet eller homosexualitet?

Ditt svar var ''det spelar ingen roll''

Citat:
Nej, det är inte omöjligt.

Jo

Citat:
Om det nu är ekonomiska orsaker som leder till att vara prostituerad, vad sägs om att säkerställa socialbidrag, hjälp till bostad på annan ord för att komma iväg från sin negativa miljö och kanske terapi för sin PTS? Sådana saker.

Men det har vi ju tagit upp redan. Alla människor klarar sig inte med endast socialbidrag som består av mat och möjligen second-hand kläder, vad är alternativet? Som om terapi har någon effekt haha. Och tror du verkligen att prostituerade inte har testat alla dessa metoder? Det intressanta var att du sa att prostitution i sig inte var något problem utan det som ligger runt om kring är problemet och jag tror inte att du själv förstod vad du pratade om där.

Citat:
Så man vill testa vara bög för att det är inne?
Jag har hört att det är populärt att äta hundskit, ska du inte prova?
Inte? Men det är ju samma logik!

Var har du hört det någonstans? Äter man skit i ditt umgängeskrets? Inom familjen? Kompiskretsen? Är nyfiken på var du har hört att hundskit är populärt att äta. Har du smakat någon gång? Återigen var ditt svar nåt helt annat. Men om jag ska tolka detta uttalande rätt så likställer du homosexualitet med hundskit och menar på att någon som är homosexuell inte kan rå för att de är homo precis som de som tycker att det är populärt med hundskit inte kan rå för att de tycker det. På ett diskret sätt vill du säga att människor som väljer homosexualitet väljer inte nåt gott men de kan inte rå för det precis som människor som tycker det är populärt med hundskit inte kan rå för det.

Men för att svara på din fråga. Ja, Det finns människor som påstår att de är homo bara för att få uppmärksamhet. Sjukt sätt at söka uppmärksamhet på men så ser dagens samhälle ut.


Citat:
Jodå, du vill inte bli dömd för att du tar avstånd från homosexualitet, du vill inte se homosexuella i det öppna och du kallar det en sjukdom.
Du vill alltså att vi ska tolerera din intolerans. Glöm det. Dina koraniska stenåldersvärderingar ska du stå för utan att gnälla, annars kanske du får kamma dig lite och komma med i matchen.

Homosexuella som har hormonella fel i kroppen är en liten minoritet, en försvinnande del. De flesta lever inte ens ut sina begär utan drar sig undan. Riktiga homosexuella som är det på riktigt är helst tyst om det och många av de till och med tar självmord. Nej inte på grund av samhällets värderingar. Samhällets värderingar och åsikter har aldrig sett bättre ut beträffande homosexualitet, de som är det på riktigt vill egentligen inte vara det. Vi borde precis som vilka andra psykiska sjukdomar, betrakta det som en sjukdom och hitta metoder för att bota de som vill.
Citera
2013-06-04, 08:17
  #13446
Medlem
Islampeaces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krapulant
Jaså, nu passar det att diskutera ändtarmen!!

Som svar på din fråga kan man enligt islam använda ändtarmen till att föda fram "reinkarnationen" av Muhammed. I vart fall har ingen muslim kunnat förklara vilken annan väg han skulle kunna komma ut. Inte heller har tillblivelsen kunnat förklaras men vi får väl utgå från att det på något sätt har att göra med området mellan tarmarna och ryggraden.

Du vet att det inte stämmer och att du bara snackar skit men en diskussion med dig är inte givande och skulle bara ta min tid. Återkommer till dig när jag har tid över och bara vill få tiden att försvinna först då blir du en intressant objekt.
Citera
2013-06-04, 08:22
  #13447
Medlem
Islampeaces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reymont
Min erfarenheten är att det är just det värdelösa som är rolig. Nån går in i en glasvägg, någon säger något dumt/pinsamt. En uppblåst idiot säger korkade saker.
Eftersom du nu verkar vara expert på vad som är roligt. Kan du upplysa oss om vad som är roligt.



Var det här ett försök att vara roligt?


Det spelar ingen roll att du försöker rädda arselet på din kamrat. Det hjälper dig hur mycket ni än försöker. Nåt som är värdelös är varken roligt, tråkigt, vackert, fult, idiotiskt, genialiskt. Nåt värdelöst är ingenting utan är just värdelöst.

En upplåst idiot är uppblåst idiot och inte värdelös. Korkade saker är just korkade och inte värdelösa. Någon som går i en glassvägg saknar inte värde och händelsen saknar inte värde heller. En sån händelse roar vissa och väcker empati hos andra alltså är händelsen inte värdelös.

0+0+0+0+0 = 0. Du har 5 nollor men dessa blir inte mer än just nollor. Jag vet att du inte fattar men jag försöker ändå.
Citera
2013-06-04, 08:25
  #13448
Medlem
Islampeaces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av koffski
Olika personer tycker olika. Jag skrattar åt dig, inte med. Annars tycker jag mest att du verkar genuint dum bara. Anledningarna till detta är att du i huvud taget inte tar till dig något vi skriver som strider mot koranens/din verklighetsuppfattning.

Jag tycker samma sak om dig/er. Ni är dumma i huvudet och är korkade som tror att ni kan hitta fel i koranen och hänvisar samtidigt till teorier som helt saknar grund och som förr eller senare kommer att förkastas och glömmas bort.
Citera
2013-06-04, 08:38
  #13449
Medlem
Islampeaces avatar
Citat:
=Fiffiniffi|43755298]Vadå "så är det inte"? Tror du att en liten horunge som DU kan bestämma vad JAG tycker är roligt?

Hahaha, Nu vet jag att jag har kommit åt en väldigt svag punkt. Jag mördar dig med ord och endast ord. Hur känns det nu? Har din mamma inte lärt dig att det är ohyfsat att svära? Man använder sig av ord idag lille vän inte svordomar men om det är svordomar du försöker dig på så här får du : Din mamma är min hora och du är mitt övergivna barn.

Citat:
Jag har inget intresse av att göra det heller. Jag tycker att det är skitkul att du hittar på saker när det är fruktansvärt uppenbart att det inte är sant.

Du kan inte, det är därför. Du saknar intresse i livet.


Citat:
Jag tror inte riktigt det är anonymiteten det hänger på....

Vänta jag ska gå och bry mig lite.



Citat:
"En miljard flugor kan inte ha fel. Ät skit!"

Då måste du ha smakat. Och din hjärna är definitivt lika liten som en flugas. Så varför provar du inte?

Citat:
ad populum är fortfarande ett argumentationsfel, retard....

Dra åt helvete och det kommer du göra för eller senare.

.

Citat:
Freudian slip?

lingondricka.


Citat:
BORTförklarat.

Lär dig stava.



Citat:
Ja, och? De är fortfarande roliga.

Inte mitt fel att du tycker att värdelösa saker är roliga. Du måste ha ett väldigt tråkigt liv



Citat:
Du är uppenbarligen inte läskunnig. Är det någon annan härinne som tycker att jag inte svarat på frågan? Ordet är fritt...

Fel, jag läser och citerar dig helatiden.


Citat:
Någon som griper efter halmstrån, månne? Jag vänder mig återigen till publiken: Är det ett pinsamt misstag av mig att skriva "öppna truten" trots att vi befinner oss i datormiljö?

Jag använder inte truten, jag använder händerna. Varför ska jag behöva tolka det du skriver? Tänk på vad du skriver innan du skriver det.

Citat:
Nej du har försökt och jag har gett svar på tal. Du måste kunna bättre än så. Sopa
.

Jag vänder mig till en ärlig och rättvis publik och hoppas på att någon ärlig människa kommer fram och betygsätter detta ditt inlägg. Så här ser ditt inlägg ut:

__________________
Senast redigerad av Islampeace 2013-06-04 kl. 08:41.
Citera
2013-06-04, 08:40
  #13450
Medlem
relativs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Islampeace
Homosexuella som har hormonella fel i kroppen är en liten minoritet, en försvinnande del. De flesta lever inte ens ut sina begär utan drar sig undan. Riktiga homosexuella som är det på riktigt är helst tyst om det och många av de till och med tar självmord. Nej inte på grund av samhällets värderingar. Samhällets värderingar och åsikter har aldrig sett bättre ut beträffande homosexualitet, de som är det på riktigt vill egentligen inte vara det. Vi borde precis som vilka andra psykiska sjukdomar, betrakta det som en sjukdom och hitta metoder för att bota de som vill.

Skynda dig att bota alla getter, laxar och flugor! De kan ju dra med sig övriga djur ner i denna avgrund av amoraliskt beteende (oops, verkar som de redan hunnit med detta). Bäst du lär dem om gud så de skärper sig. Har hört att självmordsfrekvensen bland just homosexuella tvättbjörnar är extra hög, så det borde ligga i deras eget intresse att ta till sig av din klokskap.
Citera
2013-06-04, 08:43
  #13451
Medlem
Islampeaces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av relativ
Skynda dig att bota alla getter, laxar och flugor! De kan ju dra med sig övriga djur ner i denna avgrund av amoraliskt beteende (oops, verkar som de redan hunnit med detta). Bäst du lär dem om gud så de skärper sig. Har hört att självmordsfrekvensen bland just homosexuella tvättbjörnar är extra hög, så det borde ligga i deras eget intresse att ta till sig av din klokskap.

En människa är varken en fluga, get eller något annat djur. Människa är en art skild från alla andra arter och bör därför handla annorlunda än andra djurarter. Eller du kanske vill att vi ska bajsa lite hur som helst ute precis som hundar och katter gör också?
Citera
2013-06-04, 08:46
  #13452
Medlem
Islampeaces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ParaKnas
I Koranen finns det 2 stycken verser som faktiskt tyder på att Jorden är PLATT!
Quran: 15:19 och 20:53
talas det att om att jorden är utspridd och formad likt en matta

Länk för dem som vill titta upp det http://quran.com/ - detta är från en muslimsk sida som har i många verser översatt fel från arabiska till engelska men ni kan fortfarande se att det finns där. Det finns andra islamkritiska översättningar men principen är densamma.

Och i den muslimska världen talas det mycket om vilket väderstreck man ska vända sig till när man ska be för att vara vänd mot mecka. Men vår jord är sfäriskt så på fyra olika ställen i världen när du vänder dig mot mecka, kommer också du också vara vänd mot den med ryggen som ses som skamligt!

Nej, Denna vers syftar inte på att jorden är platt. Har du sett på bilder eller läst om hur månens yta ser ut? Jämför månens yta med jordens då kanske du förstår denna vers. Nej ingen har ryggen mot mecka vid bön. Alla som ber har ansiktet mot mecka. Alla ber inte samtidigt heller utan vid olika tidpunkter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in