Citat:
Ursprungligen postat av
spacesub
Ok, det är ett svar som går att förstå.
Men är det egentligen så vanligt att personer som utför liknande dåd har visat så tydliga tecken på våldsamhet och aggressivitet?
Nej, ofta står ju omgivningen helt frågande, eftersom gärningsmannen har gett ett helt annat intryck utåt. Det får man ju ofta höra i intervjuer av grannar efteråt. Men KJ verkar vara en person som inte förställer sig, saknar kanske till och med den förmågan pga sin Asperger.
Men så har vi de här sammanlagt 16 - 17 kvinnorna som dödas av sin egen make, pojkvän, sambo eller ex varje år
De har ju ofta blivit misshandlade lång tid innan, kanske fått uppsöka kvinnohus, separerat och fått skaffa en hemlig adress. Och blir ändå ibland uppletade och mördade. Där har det ofta att göra med att mannen inte klarar av att bli lämnad eller hotet att bli lämnad. Överhuvud taget att bli avvisad verkar vara något som är mycket känsligt för en del män.