Citat:
Ursprungligen postat av
Marlo.Stanfield
Nej det handlar inte om det, fler kurder kommer dö nu när terroristerna är starkare, än om de hade fått motstånd från hela början.
Skyller inget på kurderna så skippa offermentaliteten, tycker bara personligen att man borde samarbetat med regimen från hela början då man inte kan lita på terroristerna även då dom låtsades vara allierade med kurderna, nu när Assad krossar dem på andra fronter försöker de istället ta över kurdernas städer.
Offermentalitet? Allierade med FSA?
Du verkar inte ha speciellt bra koll på konflikten. Kurderna har inte vid något tillfälle varit allierade med FSA, eller SAA heller för den delen. Man har slagits med båda sidor vid olika tillfällen, har haft fångbyten, vapenvilor och andra typer av förhandlingar men aldrig någon allians.
Kurderna i Syrien ogillar regeringen starkt, vilket är ömsesidigt. Samma sak gäller mellan oppositionen och kurderna.
I ett slag där alla sidor ogillar varandra så gäller det att vara så rationell som möjligt. Jag vill påstå att kurderna ändå har klarat sig bäst hittills med oerhört stor vinning i proportion till förluster. Detta genom att inte välja någon sida och vara defensiv(
neutral är fel ord att använda i sammanhanget). Bespara dig ditt beklagande över kurdernas val. De har spelat sina kort helt rätt och jag är relativt säker på att det kommer gå fortsatt bra för dem även i fortsättningen.
Som en notis så vill jag tillägga att FSA:s krigsförklaring mot kurderna inte kommer som en överraskning. De har alltid varit en fråga om när det skulle ske, inte om det kommer att ske. Ju längre man lyckats dra ut på det, desto bättre. Att hålla sig undan konflikten under två år är ändå väldigt bra med tanke på att i princip hela Syrien står i brand.