Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2013-01-20, 03:51
  #36241
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slut
Med andra ord har du en kandidat med namn?

Inte nödvändigtvis men någon slags indikation på att GM lever har jag naturligtvis.
Citera
2013-01-20, 04:24
  #36242
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CapsLocks
De jag mena var att på filmklippet böjer sig en polisklädd man sig ner. (tagit upp kula)? Skulle vara ironisk och menade menade att polisen plocka upp kolapapper en stund efter mordet. Någon som kan länka klippet?. Givetvis så borde nulornoa hittats vid den supernoga sopningen... Vid senare tillfälle planteras kulor ut allt annat är humbug.

Sidan är nedlagd http://hem.passagen.se/camandnor/ , men det var en fryst bild från svt film så kanske finns på svtplay. Sen kan man väl inte säkert se att det är en polis på bilden ej heller att det är en man , ser späd ut så tror det är en kvinna.
Citera
2013-01-20, 04:38
  #36243
Medlem
Jag tror VG eller AA sköt Palme.

VG va ju Palmehatare och hade en lång kappa på mordnatten enligt vittnen
och en liten skum väska.AA va väl högerextrem buse som gick på steroider
vid tiden för mordet och vittnen sa väl att han hade bred ryggtavla och litet huvud
(precis som som kroppsbyggare kan uppfattas ha)

Skulle va fantastiskt om vi fick en lösning på Palmemordet.
Är det inte dags att höja belöningen till 1 miljard snart?
__________________
Senast redigerad av splitt 2013-01-20 kl. 04:45.
Citera
2013-01-20, 08:12
  #36244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Gärningsmannaprofiler har jag funderat en hel del kring.

* Vi har den befängda som togs fram av PU där en 30-45 årig misslyckad och psykiskt störd individ träder fram.

* Vi har också LGWP:s teori om en jämnårig med honom själv.

Ingen av dem känns dock gjuten i sten. Vilka fler kan spånas fram?

Ålder?
GM uppskattas som ca 30 till 40 år gammal men vad baseras det egentligen på. Ingen såg egentligen hans ansikte så mycket av intrycket handlar nog om antaganden och klädsel. Yngre människor gick inte runt i rock och eventuell huvudbonad. Snarast var de klädda som vittnet Fauzzi.

Alltså kan GM mycket väl vara en man i dryga 20 årsåldern liksom en vältränad +50 åring med klädsel som inte skulle väcka uppmärksamhet i onödan. Om han var i åldern kan han alltså vara ca 50 idag.

Bakgrund.
GM bör ha varit väl förtrogen med vapen och väl hemmastadd i Stockholm. Vältränad och kall. Kanske militär utbildning färsk med någon form av säkerhets eller vaktinriktning.. Möjligen väktare med t ex skyddsvaktsutbildning dvs i sådant fall troligen ABAB. Kanske till och med tjänstgjort på regeringskansliet eller t ex Skandia? Troligen inre motiverad dvs djup misstro till OP och hans gärning på ena eller andra sättet men inte direkt medlem i någon sådan organisation. Bör ha funnits i Stay Behinds rekryteringsbas men skulle man verkligen riskera att sätta ut någon aktiv som kunde kopplas till dem i sådant fall? Bättre med en karriärkåt wannabe med rätt kvalifikationer. En "civilist" som det sagts t ex Jallai av underrättelsekällor men en civilist med vapenvana och kanske tillgång till vapen.

Efter mordet.
Efter mordet tror jag att denne bytt verksamhet ganska snart. Nytt jobb på annan ort? Studier? Kanske även utomlands under perioder.

Gissningsvis en lite brokig karriär. Säkert aktiv skytt och duktig sådan och yrkesambitioner inom militär, säkerhet eller polisen som dock inte varit så framgångsrik som denne hoppats då hans kompetens och nyttighet i samband med mordet inte kan påvisas.

Personlighet
Man kan gissa att denne med tiden kunnat bli både misstänksam rent av paranoid mot folk kring sig (särskilt arbetskamrater och "nya bekanta"). Jag blir inte förvånad om han spanat på flickvänner och/eller arbetskamrater och därvid hamnat lite på kant i tillvaron.

Ser det som ett nödvändigt hedersuppdrag han utfört som soldat enligt order. Kanske lite bitter att han inte fått mera cred för sin insats och över att det inte gett den karriär han hoppats på idag.

Inte förvånad om denne varit aktiv i frivilligkretsar med anknytning till underrättelsetjänst och försvarsmakt som t ex föreningen Sveriges Öga och Öra där veteraner som vet att knipa igen känner en del av hans kompetens och inblandning och han kan känna sig bland vänner. Särskilt troligt med tanke på viss desinformation som kommit via dessa kretsars ombud olika vägar särskilt den senaste tiden när landsförrädarspåren växt fram på allvar.

Skulle inte bli förvånad om det personliga engagemanget kommer från t ex engagemang i Israels sak eller tredjevärldenfrågor (Sydafrika och Sydamerika) mer än hysteriska Palmehatarkretsar som EAP och t ex den vinddrivne VG. Helt säkert är han dock inte sosse. Då kommunismen är död gissar jag att han mera ligger åt hållet SD idag men med en personli profil. Lite bitter över sin karriär men stolt över sin egen kompetens som han gärna överdriver i sitt CV.

Gissar att han idag intresserar sig för mordet men att han (i vart fall inte öppet) debatterar det särskilt intensivt.

Finns i sådant fall någon som passar den profilen i verkligheten i Sverige idag?

Vad har ni för egna tankar om gärningsmannaprofiler?
Efter att ha intresserat mig för detta i ca 15 år så har det under de senaste åren tillkommit pusselbitar som gjort att jag är mycket säker på vem GM är. Han lever. Jag kan utan vidare skriva under på vissa specifika saker du skriver om Bakgrund, Efter mordet, Personlighet. Intressant.
Citera
2013-01-20, 09:40
  #36245
Medlem
Gattoos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Självklart måste man förstå LPs situation för att kunna utläsa något ur hennes uppgifter. Men jag har svårt för att dela upp vittnen i godkända och ej godkända. Alla icke-anonyma vittnen som hördes nära inpå mordet står förstås i en klass för sig. Men i övrigt handlar det bara om att inte lägga in för mycket i sin tolkningar. Vissa uppgifter är dock svåra att bortse ifrån, t ex LPs uppgift att hon blev skjuten efter att OP blev skjuten. Uppgiften måste få finnas med på ett hörn för alla eventualiteters skull.

Jag har funderat över vittnenas beskrivning av de första sekunderna. Många säger sig kasta sig fram mot LOP, men man måste nog tro att alla väntade tills mannen med vapnet hade försvunnit. Förutom LP så är det minst två vittnen som uppgav att mannen gjorde några rörelser kring offren innan han började springa

Citat:
Ursprungligen postat av Gattoo
Det handlar inte om att dela upp vittnen i godkända eller icke godkända. Det handlar om sannolikhet! Om 19 personer säger sig ha sett en sak och en person (som befinner sig i en mycket omtumlande och chockartad situation) säger sig ha sett något annat så handlar det om sannolikhetsprincipen.

Alla icke-anonyma vittnen som hördes nära inpå mordet står förstås i en klass för sig. -Ja självklart, jag har inte refererat till några andra.

Men i övrigt handlar det bara om att inte lägga in för mycket i sin tolkningar. -Nä absolut inte, det räcker bra med att läsa innantill i dessa första förhör då de konkret beskriver vad de sett och ingenting annat. Det är först långt senare det kryper fram en massa detaljer som att GM skulle dröjts sig kvar etc.

Förutom LP så är det minst två vittnen som uppgav att mannen gjorde några rörelser kring offren innan han började springa. -Visa mig källan på det från de första förhören under mordnatten som vi diskuterar här.

Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Vem gjorde den utredningen? Är den hemlig eller finns det källmaterial?

Du verkar vara vän av ordning och efterlyser källmaterial till höger och vänster, jag efterlyste källmaterial av dig men det lyser fortfarande med sin frånvaro...?
Citera
2013-01-20, 09:48
  #36246
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av splitt
Jag tror VG eller AA sköt Palme.

VG va ju Palmehatare och hade en lång kappa på mordnatten enligt vittnen
och en liten skum väska.AA va väl högerextrem buse som gick på steroider
vid tiden för mordet och vittnen sa väl att han hade bred ryggtavla och litet huvud
(precis som som kroppsbyggare kan uppfattas ha)

Skulle va fantastiskt om vi fick en lösning på Palmemordet.
Är det inte dags att höja belöningen till 1 miljard snart?

AA vet jag inte om vi med någon slags trovärdiget alls kan placera på mordplatsen även om finskornas iakttagelse inte kan avföras i sig.

VG var knappast tillräckligt kompetent att genomföra detta men kan ha funnits med i utkanten som nyttig idiot och kan t ex ha fått låna ut sin rock till GM och eller funnits i mordets grannskap t ex i mördarens förmodade flyktriktning.

När det gäller belöning skulle nog många av oss nöja sig med en mindre summa eller äran. Personligen tror jag att tillfredsställelsen att medverka till en avslut är en god belöning. Det som kunde var värt en "pension" är kanske snarast bevarande av hemligheter indirekt relaterade till sakfrågan. Snart kan man kanske inte kontrollera den delen längre dock och det är idag helt ok för mig.
Citera
2013-01-20, 09:50
  #36247
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kirurgprofessorn
Efter att ha intresserat mig för detta i ca 15 år så har det under de senaste åren tillkommit pusselbitar som gjort att jag är mycket säker på vem GM är. Han lever. Jag kan utan vidare skriva under på vissa specifika saker du skriver om Bakgrund, Efter mordet, Personlighet. Intressant.

Intressant vilka delar är det som stämmer in på din GM?
Citera
2013-01-20, 10:05
  #36248
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gattoo
Du verkar vara vän av ordning och efterlyser källmaterial till höger och vänster, jag efterlyste källmaterial av dig men det lyser fortfarande med sin frånvaro...?

Desinformationens fingeravtryck är tydliga.

Normal har dessa virrhjärnor som Krantz, Lindholm, Aner mfl ingen glömd övergått till monologform med tiden. He möter helt enkelt för sakliga mothugg för en dialog.

IHESO avviker genom att dels ha varit punktaktiv just fram tills CP spåret blev det allenarådande fram tills det dog. Dessutom håller han sig inte till sin egen linje och logik utan försöker leda den i olika riktningar i en ständig pseudodebatt och fäktar vilt i debatten trots att han ständigt gör bort sig. Han är ett unikum!

Därvid liknar han till en del VG när han via olika anonyma brev till en mängd personer fabulerar kring sin egen oskuld i brev som tar på sig skulden. Det blandas friskt. Han får t ex ihop den blonde mannen, den vita Volvon, Oxen etc med en flyktväg till Norga via "eile" insidentens bilbyte till en plats nära Sigtuna i ett av breven. Kreativt men ett avslöjande språk. (Materialet finns hos Leopoldreport för den kuriosaintresserade)
Citera
2013-01-20, 10:37
  #36249
Medlem
Gattoos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Du borde läsa mer i protokollen innan du skriver om vad vittnena har sett.

Jag har aldrig trott på GS, så är det. Det finns ingen bra förklaring på hans tidsangivelser annat att de är medveten desinformation. Visst, det är tråkigt att anklaga personer för medhjälp till mord. Men du svamlar bara på som vanligt, för jag har alltid misstrott VG också. Det är samma misstanke mot VG som mot GS.

Jag var inte nöjd med att CP åtalades. Det stred helt mot min egen uppfattning att det var en ensam gm som utfört mordet. Och du kan släppa det där med gevärskyttar också för det är ingenting som jag tror på.

Sammanfattningsvis: LP är ofattbart mycket mer trovärdig än dig och en del andra här på tråden.

Nä men knallpulverpickadoller tror du på eller har du ändrat uppfattning!? Du hävdade väl med bestämdhet för en tid sedan att GM sköt med knallpulverpistol i syfte att föra lite oväsen så den verklige GM som låg gömd bakom några bilar längre bort kunde ta OP av daga med ett ljuddämparförsett vapen....!?
Citera
2013-01-20, 10:40
  #36250
Medlem
PeoFallmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
AA vet jag inte om vi med någon slags trovärdiget alls kan placera på mordplatsen även om finskornas iakttagelse inte kan avföras i sig.

Nä, men har ens just de två kvinnorna sagt att det är AA de sett? Är inte det en slutsats av Aner? Jag blir inte riktigt klok på hur detta ligger till.

Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
har jag funderat en hel del kring.

* Vi har den befängda som togs fram av PU där en 30-45 årig misslyckad och psykiskt störd individ träder fram.

* Vi har också LGWP:s teori om en jämnårig med honom själv.

Ingen av dem känns dock gjuten i sten. Vilka fler kan spånas fram?

Ålder?
GM uppskattas som ca 30 till 40 år gammal men vad baseras det egentligen på. Ingen såg egentligen hans ansikte så mycket av intrycket handlar nog om antaganden och klädsel. Yngre människor gick inte runt i rock och eventuell huvudbonad. Snarast var de klädda som vittnet Fauzzi.

Alltså kan GM mycket väl vara en man i dryga 20 årsåldern liksom en vältränad +50 åring med klädsel som inte skulle väcka uppmärksamhet i onödan. Om han var i åldern kan han alltså vara ca 50 idag.

Bakgrund.
GM bör ha varit väl förtrogen med vapen och väl hemmastadd i Stockholm. Vältränad och kall. Kanske militär utbildning färsk med någon form av säkerhets eller vaktinriktning.. Möjligen väktare med t ex skyddsvaktsutbildning dvs i sådant fall troligen ABAB. Kanske till och med tjänstgjort på regeringskansliet eller t ex Skandia? Troligen inre motiverad dvs djup misstro till OP och hans gärning på ena eller andra sättet men inte direkt medlem i någon sådan organisation. Bör ha funnits i Stay Behinds rekryteringsbas men skulle man verkligen riskera att sätta ut någon aktiv som kunde kopplas till dem i sådant fall? Bättre med en karriärkåt wannabe med rätt kvalifikationer. En "civilist" som det sagts t ex Jallai av underrättelsekällor men en civilist med vapenvana och kanske tillgång till vapen.

Efter mordet.
Efter mordet tror jag att denne bytt verksamhet ganska snart. Nytt jobb på annan ort? Studier? Kanske även utomlands under perioder.

Gissningsvis en lite brokig karriär. Säkert aktiv skytt och duktig sådan och yrkesambitioner inom militär, säkerhet eller polisen som dock inte varit så framgångsrik som denne hoppats då hans kompetens och nyttighet i samband med mordet inte kan påvisas.

Personlighet
Man kan gissa att denne med tiden kunnat bli både misstänksam rent av paranoid mot folk kring sig (särskilt arbetskamrater och "nya bekanta"). Jag blir inte förvånad om han spanat på flickvänner och/eller arbetskamrater och därvid hamnat lite på kant i tillvaron.

Ser det som ett nödvändigt hedersuppdrag han utfört som soldat enligt order. Kanske lite bitter att han inte fått mera cred för sin insats och över att det inte gett den karriär han hoppats på idag.

Inte förvånad om denne varit aktiv i frivilligkretsar med anknytning till underrättelsetjänst och försvarsmakt som t ex föreningen Sveriges Öga och Öra där veteraner som vet att knipa igen känner en del av hans kompetens och inblandning och han kan känna sig bland vänner. Särskilt troligt med tanke på viss desinformation som kommit via dessa kretsars ombud olika vägar särskilt den senaste tiden när landsförrädarspåren växt fram på allvar.

Skulle inte bli förvånad om det personliga engagemanget kommer från t ex engagemang i Israels sak eller tredjevärldenfrågor (Sydafrika och Sydamerika) mer än hysteriska Palmehatarkretsar som EAP och t ex den vinddrivne VG. Helt säkert är han dock inte sosse. Då kommunismen är död gissar jag att han mera ligger åt hållet SD idag men med en personli profil. Lite bitter över sin karriär men stolt över sin egen kompetens som han gärna överdriver i sitt CV.

Gissar att han idag intresserar sig för mordet men att han (i vart fall inte öppet) debatterar det särskilt intensivt.

Finns i sådant fall någon som passar den profilen i verkligheten i Sverige idag?

Vad har ni för egna tankar om gärningsmannaprofiler?

Jag anser att den GMP Åsgård gjorde är felaktig då den inte har rätt grunder att byggas på. Bla är han HELT säker på att GM följt efter LOP från GRAND. Som framgår i G Walls bok "Mörkläggning" så är det ca 700 personer som på ett eller annat sätt rört sig vid GRAND vid den aktuella tidpinkten. 1 säger sig ha sett att någon följer efter LOP och det är korvförsäljaren vid AFs kyrka. G Wall påpekar detta för Åsgård som då hävdar att han har fler vittnen att tillgå. Vilka?

Vidare så säger GMP att GM dyker upp först efter att LOP passerat hörnan vid Dekorima. Vi har 2 vittnen som ser att detta inte stämmer, AB och CA, Jag tycker att även IM kan räknas dit.

AB är kanske mer intressant än man först anar, NF möter LOP och sedan en person han först tror är livvakt men som visar sig vara AB. AB har vid det här laget inte sett LOP varför han inte bör vara särskilt nära LOP. Enligt egen utsago går AB lite plan löst på trottoaren utanför Skandiahuset. Strax bestämmer han sig för att gå söderut och när han passerar pelaren ser han ett sällskap strax framför sig. Vad har då de gjort om han inte såg dem tidigare men efter pelaren är han alldeles bakom?

MO tyder tycker jag på att man borde ha en viss typ av erfarenhet vilket man kanske inte har när man är 25.

Tyder inte på att MO är ett "gangstermord".

Tror inte att man kan nå ända fram till GM om han inte själv ger sig till känna. Man kan nog däremot nå fram till vilken gruppering det rör sig om.

GM lever och är svensk.
Citera
2013-01-20, 10:58
  #36251
Medlem
nattekniks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Gärningsmannaprofiler har jag funderat en hel del kring.

* Vi har den befängda som togs fram av PU där en 30-45 årig misslyckad och psykiskt störd individ träder fram.

* Vi har också LGWP:s teori om en jämnårig med honom själv.

Ingen av dem känns dock gjuten i sten. Vilka fler kan spånas fram?

Ålder?
GM uppskattas som ca 30 till 40 år gammal men vad baseras det egentligen på. Ingen såg egentligen hans ansikte så mycket av intrycket handlar nog om antaganden och klädsel. Yngre människor gick inte runt i rock och eventuell huvudbonad. Snarast var de klädda som vittnet Fauzzi.

Alltså kan GM mycket väl vara en man i dryga 20 årsåldern liksom en vältränad +50 åring med klädsel som inte skulle väcka uppmärksamhet i onödan. Om han var i åldern kan han alltså vara ca 50 idag.

Bakgrund.
GM bör ha varit väl förtrogen med vapen och väl hemmastadd i Stockholm. Vältränad och kall. Kanske militär utbildning färsk med någon form av säkerhets eller vaktinriktning.. Möjligen väktare med t ex skyddsvaktsutbildning dvs i sådant fall troligen ABAB. Kanske till och med tjänstgjort på regeringskansliet eller t ex Skandia? Troligen inre motiverad dvs djup misstro till OP och hans gärning på ena eller andra sättet men inte direkt medlem i någon sådan organisation. Bör ha funnits i Stay Behinds rekryteringsbas men skulle man verkligen riskera att sätta ut någon aktiv som kunde kopplas till dem i sådant fall? Bättre med en karriärkåt wannabe med rätt kvalifikationer. En "civilist" som det sagts t ex Jallai av underrättelsekällor men en civilist med vapenvana och kanske tillgång till vapen.

Efter mordet.
Efter mordet tror jag att denne bytt verksamhet ganska snart. Nytt jobb på annan ort? Studier? Kanske även utomlands under perioder.

Gissningsvis en lite brokig karriär. Säkert aktiv skytt och duktig sådan och yrkesambitioner inom militär, säkerhet eller polisen som dock inte varit så framgångsrik som denne hoppats då hans kompetens och nyttighet i samband med mordet inte kan påvisas.

Personlighet
Man kan gissa att denne med tiden kunnat bli både misstänksam rent av paranoid mot folk kring sig (särskilt arbetskamrater och "nya bekanta"). Jag blir inte förvånad om han spanat på flickvänner och/eller arbetskamrater och därvid hamnat lite på kant i tillvaron.

Ser det som ett nödvändigt hedersuppdrag han utfört som soldat enligt order. Kanske lite bitter att han inte fått mera cred för sin insats och över att det inte gett den karriär han hoppats på idag.

Inte förvånad om denne varit aktiv i frivilligkretsar med anknytning till underrättelsetjänst och försvarsmakt som t ex föreningen Sveriges Öga och Öra där veteraner som vet att knipa igen känner en del av hans kompetens och inblandning och han kan känna sig bland vänner. Särskilt troligt med tanke på viss desinformation som kommit via dessa kretsars ombud olika vägar särskilt den senaste tiden när landsförrädarspåren växt fram på allvar.

Skulle inte bli förvånad om det personliga engagemanget kommer från t ex engagemang i Israels sak eller tredjevärldenfrågor (Sydafrika och Sydamerika) mer än hysteriska Palmehatarkretsar som EAP och t ex den vinddrivne VG. Helt säkert är han dock inte sosse. Då kommunismen är död gissar jag att han mera ligger åt hållet SD idag men med en personli profil. Lite bitter över sin karriär men stolt över sin egen kompetens som han gärna överdriver i sitt CV.

Gissar att han idag intresserar sig för mordet men att han (i vart fall inte öppet) debatterar det särskilt intensivt.

Finns i sådant fall någon som passar den profilen i verkligheten i Sverige idag?

Vad har ni för egna tankar om gärningsmannaprofiler?

Mycket av det du beskriver passar in på polisman G , vilken i alla fall jag finner intressant.
Citera
2013-01-20, 10:59
  #36252
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PeoFallmo

Tror inte att man kan nå ända fram till GM om han inte själv ger sig till känna. Man kan nog däremot nå fram till vilken gruppering det rör sig om.

GM lever och är svensk.

Jag är inte alls säker på detta att man inte kan nå ända hem. Mycket tyder på att GM idag och sedan lång tid i takt med att tiderna förändrats inte har något starkt aktivt stöd hos myndighetspersoner och kretsar med starkt inflytande inom olika delar av polis och rättsväsende utan av ett åldrande begränsat nätverk där många är borta eller lätt senila. Det som skyddas är mera andra oegentligheter och hemligheter samt hur och varför utredningen havererade. Det är alltså mörkläggarna som skyddar sig aktivt. De skyddar inte GM i sig.

Om t ex underrättelsetjänsten hade haft en aktiv sådan roll idag hade sådana som Jallai antingen köpts eller raserats med grövre medel än det som gjorts och vi hade sett mer genomtänkta desinformationsutspel än passiva "jag tror ändå att det var CP".

GM och kretsen kring denne är om min profil stämmer synnerligen begränsad utan tillgång till stora resurser och denne kan därför antingen finna det för gott att ta på sig det hela och förklara eller bittert kämpa på själv och därmed exponera sig i försvaret.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in