Hejsan har nu ätit roa i 5 månader och idag tog jag mina sista tabletter

Så tänkte försöka mig på att skriva en liten sammanfattning!
Bakgrund
Jag är en 80 kilos man 180 cm lång runt 20 år. Jag har haft finnar sen tonåren och har ätit tetralysal i olika omgångar samt använt receptbelagda krämer. Dessa fungerade under tiden jag åt dom men finnarna kom alltid tillbaka. Med åldern minskade finnarna, men dom djupa ärrbildande var kvar. Då skrev doktorn ut isotretinoin (roa).
Behandling
Jag skulle totalt äta 1000 tabletter, dom första veckorna 5 veckorna åt jag 5 tabletter/dag.
Efter det höjde jag till 7/dag, försökte gå upp till 8/dag men upplevde att biverkningarna blev för starka, mer om det senare. Efter 2-3 veckor blossade jag upp och vart helt täckt över bröst och rygg av finnar, men de mesta la sig efter cirka 2 veckor och efter 2 månaders behandling så var nog alla finnar helt borta.
Biverkningar
Torrhet i ansiktet läppar näsa och ögon vrå, jag används nästintill bara försvarets hudsalva och det fungerade väldigt bra fast man blev lite glansig av det. Jag 2-3 månader in blev jag väldigt trött nästan som jag var i ett "frysa med blicken" tillstånd hela tiden. Jag antog att de berodde på blodbrist som är en känd biverkning och började äta 2 järn tabletter om dagen som verkligen hjälpte. Jag fick ont i muskler och leder och kände mig svagare därför drog jag ner på träningen ganska mycket.
Nu till den jobbigaste biverkningen som skedde i perioder och speciellt när jag åt 8 tabletter/dag.
Mitt psyke blev lite ändrat, jag kände mig allmänt deprimerad och väldigt lätt uppretad/arg men de jobbigaste och märkligaste var att jag kände mycket oro.. Svårt att förklara men t.ex. Kunde jag helt plötsligt få för mig att ringa mina föräldrar för att se till att dom mådde bra, om dom då sa t.ex. Att dom hade ont i huvet så började min hjärna snurra och nojja över vad felet med dom var och tyckte de lät väldigt allvarligt... Mycket märkligt faktiskt.
slutsats
Roa var för mig en väldigt jobbig medicin, tror inte människor i min omgivning förstod hur jobbigt det var för mig ibland. Men nu i slutet är jag väldigt glad att jag tog mig igenom det och har fått flera komplimanger över min hy. För övrigt kan jag säga att jag drack Max 2 starköl i månaden, och att efter ett tag vänjer man sig att vara på fest nykter och så var det inte så farligt!
Kämpa på alla Roa ätare där ute!