Citat:
Ursprungligen postat av
Gavins-Friend

Noll koll.
Spelar ju ingen roll vem det är som gör målen. Om en mittback gör alla mål med hjälp av att anfallarna skapar ytor osv. så är det ju bra av anfallarna och för laget. Berg är långt ifrån ensam anfallare i världen om detta, även om det såklart är bättre om han gör mål också.
Då kan vi ju sätta upp mittbackarna i anfallet istället då? Offensiva spelare ska stå för merparten av lagets målproduktion, end of story. Annars har du stora problem med ditt anfallsspel. Vi hade ju "tur" att Quaison och Claesson var riktigt heta den här samlingen annars hade det inte blivit några mål framåt.
Citat:
Ursprungligen postat av
covfefe...
Olivier Giroud - som för övrigt är jämnårig med Berg - gjorde liksom Mackan bara ett enda mål i tävlingslandskamper förra året. Då spelade ändå Frankrike både fler och viktigare matcher än Sverige gjorde. Trots denna deprimerande statistik verkar Giroud fortfarande vara given startspelare i världens bästa landslag.
Självklart är detta ett tecken på inkompetens hos förbundskaptenen, och jag är övertygad om att Deschamps skulle bli överlycklig om du hörde av dig och gav några tips på vad han ska titta på när han tar ut sina anfallare.
Dåligt exempel. Frankrike har spelare i världsklass vid sidan av Giroud. Finns ju en anledning till att Arsenal gjorde sig av med Giroud och tog in Lacazette och Aubameyang istället, samt att fettot Higuain nu går före Giroud i Chelsea.