Citat:
Ursprungligen postat av Reoshi
Det är väl ungefär det svar man skulle förvänta sig - om så var fallet.
Eh.. Eh?
He, he jo så är det ju så klart.
Tradigt för mods dock, det blir lite "damned if you do and damned if you dont" över det. Vad fan vi än svarar tolkas det fel.
Angåend stora hopslagna trådar tillhör jag också de som är generellt negativa till dessa. Ett skäl är rätt pragmatiskt. Stora klistrade trådar verkar inte synas. Det startas en massa trådar i ämnet i alla fall, och man sitter där som mod och skickar dessa TS till "den-stora-tråden-om". Rätt ofta tror jag det faktiskt hade varit bättre att låta det finnas ett gäng likartade trådar, låta diskussionerna klinga av och falla ner i FB stora glömska (där de ändå kan hittas via sökningar).
Själv tycker jag det är bättre när jag hittar ett tiotal hanterbara trådar i samma ämne, än då jag bara hittar en mastodonttråd i ämnet jag söker på.
För övrigt håller jag med SHJ och Nollan i deras synpunkter angående att det är olika beroende på ämne/struktur på trådarna och att man får avgöra från fall till fall.