2009-09-30, 02:09
  #277
Medlem
boba fetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Dessutom är belgarnas påfund att hutuer och tutsier tillhör olika raser helt felaktigt. Det existerar ingen rasbiologisk skillnad, så snacka inte om rasism.
Fast nu är det väl rätt etablerat nuförtiden att rasism handlar om hat mellan folkgrupper och t o m kulturer, snarare än rasbiologiska skillnader på det sätt Hitler och co. menade. Sen finns det ju å andra sidan en syn inom kultureliten att det bara är rasism om vita gör det, men det är ju nonsens.
Citera
2009-09-30, 09:58
  #278
Medlem
Cimmerians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan

Förintelsen anses som ett historiskt bevisat faktum av majoriteten av världens regeringar och FN (samt ytterligare några därtill).


Vad har regeringar och FN med historiska faktum att skaffa? Vilken expertis i ämnet besitter de? Har de gjort något utlåtande angående Hunnernas härjningar under folkvandringstiden också? Eller något annat historiskt "faktum"?

Bara det faktum (och detta ÄR ett faktum) att förintelsen skyddas som ett sorts orörbart historiskt ämne i sig, borde få oss att bli i alla fall en smula skeptiska. Alla måste väl ändå erkänna att det är i övermåttan hysteriskt att fängsla människor som är kritiska mot en påstådd historisk händelse? Eller att de som tittar kritiskt, om än aldrig så lite kritiskt, på förintelsen hela tiden måste gardera sig och visa att de minsann inte är nazister eller judehatare. Vi har ju många exempel från Tyskland, där historiker som försöker inta en neutral (och korrekt) hållning i frågan om Tyskland skuld till kriget, blir hätskt attackerade och antingen öppet eller fördolt anklagade för att sympatisera med nazister. Detta är ju absurt.

På våra historiska instutitioner landet över BORDE man faktiskt titta på tvivlarnas sida av saken: vad säger de? Vilka argument används? Vilka är de kristallklara bevisen FÖR förintelsen, som gör att detta är den "mest bevisade" händelsen i världen? Men nej, tvivlarna avfärdas unisont som "knäppskallar" i bästa fall, och mörkermän i värsta fall. Ordet "kättare" flimrar till i mitt medvetande, måste jag säga. Och det gör mig oroad, för att inte säga äcklad, att så kallade historiker flyr på det viset från sitt ansvar och sin plikt att diskutera och dissekera ALLA historiska händelser, för att söka sanningen. Men sanningen är inte önskvärd här, det begriper man snabbt. Vi måste "ta hänsyn" till judarna och de efterlevande, att hysa minsta "tvivel", oavsett avsikt med detta tvivel, är otänkbart. Varför? Vi ser också samma ovilja till sanningssökande och sanningssägande i exempelvis religionshistoria, och där angående Islam och Muhammed, där groteskerierna tonas ner eller tas bort eftersom alla vet att muslimer går bärsärk vid minsta osmickrande fakta om deras profet. Detta tip-tappande på tårna när det kommer till historia är livsfarligt, för det innebär att man ger sanningen, eller sökandet efter den, ett nackskott.

Man skulle ju kunna tänka sig att de historiska instutitionerna i landet, som nu en gång för alla borde ha tillgång till alla dessa bevis för förintelsen (som ju är, sägs det, helt bortom alla tvivel), skulle ha ett intresse att förse blivande historiker och historielärare med dessa ovederläggbara bevis. Men så sker inte. Och någon faktiskt diskussion sker inte. Bara avfärdande, rakt av, punkt slut, end of discussions.
Citera
2009-09-30, 18:20
  #279
Medlem
blackie_lawlesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CaesarDavid
Precis, jag vet inte allt om Grocher, och därför har jag en viss försiktighet när det gäller hans fall. Om jag skulle läsa all litteratur av koncentrationslägerfångar, gamla tyska krigsmän och andra som var med på den tiden, skulle jag inte ha tid över för annat. Jag är faktiskt inte mer än en glad amatör i den här frågan.
Men du kan väl åtminstone försöka läsa in dig på de ämnen du diskuterar?
Nej, just det, du vill att revisionisterna ska göra jobbet...

Boken finns annars på de flesta bibliotek och för ynka 130:- hos AdLibris.
Citera
2009-09-30, 19:17
  #280
Medlem
Ezzelinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
Jo, men tror du verkligen att de halvmessyrer till "lärde" som har skrivit läroplanen inkluderar "kritisk tänkande, även gällande förintelsen" också?

Har du tittat på nutida historieundervisning för blivande lärare? Man blir mörkrädd. Så LITE faktakunskaper som möjligt ska de ha, och en jävla massa "förståelse för historisk förändring", och annat. Källkritik lärs ut, förstås, men ve den som försöker tillämpa denna på förintelsen.

Nationell historia, liksom antikens historia, ges mikroskopiskt med utrymme, till förmån för sanslösa prioriteringar som Miljöhistoria... eller en 5 p kurs i vad som hände i Ådalen.

Man tar sig för pannan.

Det jag känner till om historieundervisning i den samtida svenska skolan bekräftar din bedömning.

Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
---
Vem ska rektorn eller SO-adjunkten i en skola stödja sig på när de skickar den kringresande förintelseöverlevaren på porten?

Givetvis är problemet med vandrande mytomaniska urgamla judar som gör reklam för "Israel" och fantiserar ihop amsagor inför skolbarn inte särskilt lätt att hantera för den enskilde läraren eller rektorn - framför allt p.g.a. det hysteriska häxjaktsklimatet gentemot den som tillämpar ett sunt tvivel på judepropagandan. En lärare som motsätter sig Mietek Grochers show förlorar med största sannolikhet sitt jobb. Det minsta man kan begära är dock att lärare och skolledning tillåter eleverna att fritt diskutera de lögner den vandrande juden salufört. I övrigt är det förstås ett tålmodigt folkbildande upplysningsarbete som krävs för att ge människor insikten om att det är rätt att förhålla sig kritiskt analyserande även till heligförklarade lipjudar.
__________________
Senast redigerad av Ezzelino 2009-09-30 kl. 19:35.
Citera
2009-09-30, 19:26
  #281
Avslutad
Jag har själv Grocher's bok men orkar aldrig läsa den..
Allt är fortfarande propaganda på hur "dåligt" Nazityskland var då endast en sida visas och kritiseras aldrig.
Vi får aldrig chansen att välja, att kritisera teorin.

Det är inte VI, ungdomarna, som ska kunna välja mellan rätt eller fel, utan några gamla gubbar sittandes i sitt jälva kontor.

Inte för att jag själv är nationalsocialist, men det stör mig rejält.
Citera
2009-09-30, 19:33
  #282
Medlem
Cimmerians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino

Det minsta man kan begära är dock att lärare och skolledning tillåter eleverna att fritt diskutera...


Detta är faktiskt det minsta man kan begära, och ska begära - som antingen studerande eller förälder till studerande.

Jag har själv aldrig råkat ut för en såkallad överlevare under min skolgång - vare sig grundskolan, gymnasiet eller universiteten. Men uppenbart är att skolans system idag inbjuder minoriteter att komma och göra ohämmad reklam för sig: vi hade en muslimsk tant som i en timme förklarade hur fredligt och fint Islam är, och hur frigörande slöjan faktiskt är, och hur dum man var om man ens antydde att slöjan var behäftad med tvång. Nå, en del av oss var kritiska och började ställa frågor... och då grep läraren in och tog över frågestunden, vilket ledde till att "lektionen" blev för oss att bevittna en dialog mellan en politiskt korrekt professor och en muslimsk tant. Och kom ihåg: detta är på ett universitet...

Kontentan: Islam är fred, slöjan är frihet...

Jag har dock aldrig blivit speciellt bra på orwellskt dubbeltänkande...

Jag kan bara föreställa mig vad som skulle hända om en elev - och kanske en påläst sådan - skulle ha börjat ställa obekväma frågor till en judisk såkallad överlevare....
Citera
2009-10-01, 23:45
  #283
Medlem
Vänlige Viktors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Median
Jag har själv Grocher's bok men orkar aldrig läsa den..
Allt är fortfarande propaganda på hur "dåligt" Nazityskland var då endast en sida visas och kritiseras aldrig.
Vi får aldrig chansen att välja, att kritisera teorin.

Det är inte VI, ungdomarna, som ska kunna välja mellan rätt eller fel, utan några gamla gubbar sittandes i sitt jälva kontor.

Inte för att jag själv är nationalsocialist, men det stör mig rejält.

Nazityskland var åt helvete i många stycken. Det är framför allt dessa stycken som kritiseras hårt och det med rätta.
Förvisso skulle man kunna tänka sig att berömma det som var bra, men det skyms av det dåliga som var så innihellsike dåligt.

Hur skall man som ung kunna välja bra om man inte får det berättas hur saker och ting en gång hände? Visst kanske man kan räkna ut det, men de flesta klarar nog inte av det. Föregångarna gjorde det iallafall inte.

Hur skall man som ung kunna tänka ut saker som inträffat, men som gått åt helvete? Måste man som ung hela tiden uppfinna hjulet på nytt?

Nazism och tex kommunism ala Stalin tycker nog de flesta är åt helvete (här i revisionism finns det säkert de som avviker men iallafall) så varför är det så konstigt att man som 'gammal gubbe sittandes i sitt jälva kontor' försöker berätta och vägleda ungdomen bort från dessa idéer?
Kommer du själv inte att försöka styra bort dina egna barn från vad du anser vara dåliga idéer när du skall lära dom om livet?

Att man sedan skall få välja fritt tror jag ingen vill ta bort från dig, vi lever ju i ett demokratiskt samhälle, men samtidigt vill man försöka bevara kunskapen om det som gått åt helvete för att förenkla beslutsprocessen en smula.

Denna kunskap som den äldre generationen ofta besitter är väl inte dumt att den berättas och lärs ut?
Speciellt av de som var på plats när det hände.

Tråden handlar alltså om Grosher, en jude som levde igenom kriget på plats och som drabbades på ett sätt som för oss 'vanliga' Svensson i de flesta fall omöjligen kan förstå.
Han berättar sin berättelse i hopp om att vi 'ungdomar' skall lära oss av historien.
Revisionisterna tror att han berättar av pekunjära intressen enbart och att han ljuger.

Jag tycker du skall läsa din bok och försöka förstå vad som står där. Att 'inte orka' låter inget vidare i denna avdelning av FlashBack.

/VV
Citera
2009-10-02, 00:22
  #284
Medlem
Vänlige Viktors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
Men uppenbart är att skolans system idag inbjuder minoriteter att komma och göra ohämmad reklam för sig: vi hade en muslimsk tant som i en timme förklarade hur fredligt och fint Islam är, och hur frigörande slöjan faktiskt är, och hur dum man var om man ens antydde att slöjan var behäftad med tvång. Nå, en del av oss var kritiska och började ställa frågor... och då grep läraren in och tog över frågestunden, vilket ledde till att "lektionen" blev för oss att bevittna en dialog mellan en politiskt korrekt professor och en muslimsk tant. Och kom ihåg: detta är på ett universitet...

Kontentan: Islam är fred, slöjan är frihet...

Jag har dock aldrig blivit speciellt bra på orwellskt dubbeltänkande...

Jag kan bara föreställa mig vad som skulle hända om en elev - och kanske en påläst sådan - skulle ha börjat ställa obekväma frågor till en judisk såkallad överlevare....

Minoriteter? Kanske det. Men i själva verket är de som tvivlar på Förintelsen en obetydlig minoritet i världen. En piss i Nilen skulle man också kunna säga.

Om en elev skulle börja ställa kritiska frågor om Förintelsen skulle säkerligen läraren om denne är okunnig i området bli ställd.
Om han/hon var påläst skulle han förmodligen svara upp på de frågor som ställdes.

/VV
__________________
Senast redigerad av Vänlige Viktor 2009-10-02 kl. 00:42.
Citera
2009-10-02, 01:15
  #285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vänlige Viktor
Minoriteter? Kanske det. Men i själva verket är de som tvivlar på Förintelsen en obetydlig minoritet i världen. En piss i Nilen skulle man också kunna säga.

Om en elev skulle börja ställa kritiska frågor om Förintelsen skulle säkerligen läraren om denne är okunnig i områden bli ställd.
Om han/hon var påläst skulle han förmodligen svara upp på de frågor som ställdes.

/VV

Du snackar så mycket skit... kollar du aldrig innan du uttalar dig? En undersökning som gjordes bland svenska skolungdomar visade att ca 8 % inte var säkra eller lite osäkra på att förintelsen ägt rum. Inte mycket men långt ifrån en "piss i Nilen". Siffran för invandrare är betydligt högre vilket antyder att det i världen kan vara en ganska stor del tvivlare. Ganska hög siffra i den åldern om man beaktar att undervisningen i frågan är minst sagt ensidig och de som tvivlar ofta pekas ut som nazister och rasister.
Citera
2009-10-02, 01:35
  #286
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MichaelWittmann
En undersökning som gjordes
Har du mer detaljer om undersökningen du hänvisar till? Kanske en länk rentav?
Citera
2009-10-02, 01:36
  #287
Medlem
Vänlige Viktors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MichaelWittmann
Du snackar så mycket skit... kollar du aldrig innan du uttalar dig? En undersökning som gjordes bland svenska skolungdomar visade att ca 8 % inte var säkra eller lite osäkra på att förintelsen ägt rum.

Så du menar att skolungdomar = alla och att 8% av svenska skolungdomar = en representativ siffra (om du nu har rätt) för folk i hela världen?

/VV
Citera
2009-10-02, 02:00
  #288
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vänlige Viktor
Så du menar att skolungdomar = alla och att 8% av svenska skolungdomar = en representativ siffra (om du nu har rätt) för folk i hela världen?

/VV
Wittman är antagligen själv skolungdom av hans inlägg att döma.

Citat:
Ursprungligen postat av MichaelWittmann
Siffran för invandrare är betydligt högre vilket antyder att det i världen kan vara en ganska stor del tvivlare.
Det antyder inget annat än att Sverige massimporterat ett par hundratusen araber under de senaste decennierna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in