Citat:
Ursprungligen postat av ikosaedri
Varför låter Amerikanska så mycket bättre än andra språk.(Engelska låter inte lika fint dock).
Tala för dig själv! Engelska talad med amerikansk accent klingar inte bättre i mina öron än mitt eget modersmål, svenska, gör, till exempel. Dessutom tycker jag att engelska med brittisk accent låter mycket bättre än engelska med amerikansk accent, om än att det låter lite högtravande ibland.
Citat:
Ursprungligen postat av ikosaedri
Varför låter det (oftast) så fult om man sjunger på andra språk som Finska eller Svenska? Svenska filmer låter också dumt jämfört med Amerikanska filmer.
Återigen: tala för dig själv!
Citat:
Ursprungligen postat av ikosaedri
Jag önskar att alla i världen pratade Amerikanska. Det vore lättare då, och det är också lätt att lära sig.
Du menar att du önskar att alla i världen talar engelska? Tror du att det är lika lätt för en person med arabiska som modersmål att lära sig engelska som det är för en svensk? Svenskan ligger faktiskt relativt nära engelskan, menar jag.