2009-08-18, 13:37
  #1
Medlem
padrons avatar
Häromdagen satt jag och tittade på lite gamla semesterfoton och såg mig själv sitta och sleva i mig Laksa på en foodcourt i Singapore. Eftersom utbudet av Laksa på restauranger i Stockholm verkar ytterst begränsat återstår bara att försöka slänga ihop det själv.

Recepten man hittat på svenska verkar antingen för svennefierade eller för lika thailändska currygrytor så jag har försökt leta på sydoastasiatiska receptsidor för att träffa rätt.

Dock finns det några frågetecken:

Galangal verkar lite knepigt att få tag i - kan man ersätta med ingefära istället?

Är det värt att göra allt från scratch eller kan man fuska med en kryddblandning?

Erfarenheter av bra malaysiska mataffärer i Stockholm?

Eller allra helst - ditt eget favoritrecept på Laksa med råvaror som är hyfsat enkla att få tag på?
Citera
2009-08-18, 14:34
  #2
Medlem
Cantorass avatar
Det finns två Laksa - men jag gissar att det är curry laksa du är ute efter?
Galanga brukar finnas i asiatiska butiker - ingefära ger inte riktigt samma smak, men duger i nödfall. Vad jag vet finns det ingen butik som specialiserar på Malayiska ingredienser, men det du behöver bör finnas på de större kinesiska/asiatiska affärerna (Hong Kong Trading, Hua Xia, etc). Malayisk räkpasta är möjligtvis unik och är kanske svår att hitta - men thailändsk bör funka som ersättning.
Fuska inte med kryddblandningen - det blir inte detsamma - det är bara att sätta igång att mortla schalottenlök.
Citera
2009-08-18, 23:23
  #3
Medlem
htdgs avatar
Galanga kan du få tag på i din närmsta ICA butik. Fråga i frukt-och-grönt avdelningen så kan de säkert beställa hem det åt dig om de inte har det i sortimentet. Det finns att beställa centralt från ICA.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in