Jag har några, tycker inte någon är rolig, men dom är dåliga i alla fall
När vi var i 15-16-årsåldern tillbringade jag och mina vänner många nätter i våra föräldrars bilar som vi "lånade". För det mesta gick det bra, vi var noga med att tanka exakt så mycket vi gjort av med, målade upp sträck på uppfarten så däcken stod rätt och så vidare, men ibland blev det fel.
Vi hade varit ute och röjt en natt, och när vi kom hem upptäckte vi att en baklykta hade krossats. Panikslagna började vi planera hur vi skulle hinna fixa en ny innan klockan 7:00, men insåg snabbt att det inte skulle fungera. Så min kompis placerade strategiskt ut en krocketkula under avgasröret, och dagen efter när hans pappa frågade om vi visste något om lyktan svarade min kompis:
-Asså, vi spelade krocket igår.. Så fick jag in ett skitbra slag. Så Emil var tvungen att lobba över mitt klot. Men fan, han råkade slå lite för hårt... Så han råkade träffa bilen. Och då pajjade lyktan... Men vad kostar en ny, vi kan lägga ihop till en sån.
Konstigt nog köpte hans farsa att vi spelat krocket (!) mitt i natten, och vi la väl en 20-lapp var så var den saken ur världen.
En annan gång hade mina vänner känt sig lite tuffa och kört bil på dagen. Dock var dom inte tillräckligt häftiga för att köra på vägen, så dom körde ner bakom min kompis hus och brände runt på stigarna i skogen. När dom kom hem märkte dom brutala repor längs båda sidorna! Efter snabb överläggning tvättade dom hela bilen, fälgar och allt, och när pappan kom hem och sa något i stil med:
-Vad i HELV...! FILIP! Vad fan har hänt med bilen?!
gick vi ut på uppfarten och såg förvånade ut. Filip böjde sig ner, plockade upp tvättsvampen och en liten sten som han tryckte in i svampen, titta på den och sa:
-Oj, helvete! Vi tänkte bara tvätta av bilen för den var så jävla skitig, men nu ser jag ju att det är en sten i svampen! Den måste ha repat lacken när vi skrubbade! Förlåt asså, vi ville bara hjälpa till
Lyckligtvis var bilen inte i bästa skick, så farsan brydde sig inte speciellt mycket, men hur fan han kunde tro på den rövarhistorien är fan ett mysterium.
En annan gång när vi var ännu yngre tjyvkörde vi moppe på natten. Mitt under pågående race började våra föräldrar plötsligt ringa till alla och undrade vart vi var någonstans. Vi blev riktigt överrumplade, och han inte snacka ihop oss, så min kompis sa till sin pappa:
-Ne, asså, vi är hemma hos Emil..
-Nej Rikard, det är ni inte, jag har pratat med Emils pappa. Och hans brors moppe är borta.
-Men asså, det ringde en kille och sa att det brann i Filips sommarstuga, så vi var ju tvungna att åka dit och kolla! Men det var lugnt.
Ännu en gång kom vi undan.
Såg något om snus och russin, och kom då att tänka på en bra bortförklaring min kompis fick till.
Vi gick i sjuan och hade precis börjat snusa. En av mina kompisar var jävligt nojjig jämt, för hans föräldrar fick verkligen inte få reda på att han snusade, men en gång råkade han glömma rastens snus inne när vi klev in till lektionen. Våran lärare sa omedelbart:
-Rikard, har du snus inne?! Gå och spotta ut den!
Jag såg paniken i hans ögon, och han gick ut på toaletten för att spotta ut den. Jag tänkte att nu jävlar, nu ringer dom hans föräldrar och det blir ett jävla liv, men då kommer dumfan in MED SNUSEN KVAR!
-Jag sa ju att du skulle spotta ut den där! Röt läraren.
Då uppdagades hans move. Han lyfte på läppen och pillade ut en bit toapapper.
-Haha, där lurade jag dig! Trodde du verkligen att jag snusade?
Är ännu imponerad över hans snabbtänkthet.
Har en del till, men märkte nu att det här inlägget blev för jävla långt för ännu fler rövarhistorier, men jävlar vad vi hustlade på den tiden