Citat:
Ursprungligen postat av Umbra
Precis. Men notera det fetmarkerade. Eftersom det är heltal gäller endast beviset för polygoner med ändligt antal hörn.
Alla polygoner har ändligt många hörn. När man talar om en "polygon med oändligt många hörn" menar man "gränsvärdet av en polygon med N hörn när N går mot oändligheten".
Ett litet tillägg till mitt argument: man kan ju få (cos(1), sin(1)) att ligga på en n-gon inskriven i enhetscirkeln. Om (1,0) ligger på n-gonen är det ju bara att vrida den 1 radian. Implicit har jag förutsatt att (1,0) ligger på n-gonen, i och med att 1 alltid är en enhetsrot, man kan ju också välja att någon annan punkt alltid ska vara ett hörn, men det blir bara en rotation av den n-gon som har ett hörn i (0, 1).
Citat:
I princip blir det ett induktionsbevis, beviset är att alla polygoner med N hörn, där N är ett heltal, har egenskapen att det finns punkter på cirkeln som inte sammanfaller med polygonen. Men den egenskapen kommer inte att gälla för själva gränsvärdet bara för att det gäller för alla polygoner som bygger upp gränsvärdet.
Vet du ens vad ett induktionsbevis och ett gränsvärde är?