Citat:
Ursprungligen postat av kiwi22
Jag vill också diskutera politik över en öl! Försök inte utan mig
Kaffeskum: Jag hade (med en novischperiod som nolla och en som fadder) som nolla nu inte avsatt mer än 1000 kr veckan, detta för en nollningsperiod a 3 veckor (som jag räknar på). Det täckte typ allt, nästan allt käk också.
Låter väldigt lite, började läsa på LiTH förra hösten och de första veckorna kostade rätt många tusen. Men jag antar att det är vad man gör det till.
Citat:
Ursprungligen postat av Denethor
Jag vill då kontra med att säga, räkna med minst 500 per vecka enbart för diverse aktiviteter.
Räkna med att köpa massa småsaker hela tiden som kostar.
Ha en budget satt på 6000 kr för första månaden, den är dyrare än många tror.
Sedan kan jag säga: Ta med dig lite utklädnadskläder, ta med dig kostym och kavaj samt några slipsar och finskor. Ta också med dig runt 500 kr i kontanter första dagen på skolan (väldigt viktigt).
För mer info, pm.
Detta låter som en mer rimlig kalkyl, tom något i överkant av vad jag hade tänkt mig.
Läser du själv utbildningen? Tycker mig minnas att jag sett dig i den stora Indek.-tråden.
Jag får även ta och passa på att tacka för tipsen och packlistan. Hade inte en tanke på utklädningsgrejer!
Behöver man införskaffa någon form utav "högtidsklädsel"?
Detta kanske jag egentligen borde ta i den stora tråden om studentboende i Lund, men jag måste fråga. Var vill man bo? Jag är självfallet medveten om bostadssituationen i Lund, men det kan vara bra att ha lite riktlinjer.