Citat:
Ursprungligen postat av Amadeus
Hmm låter underligt. Jag sökte till vårterminen 2010 och då fanns det två dygn som man skulle ställa sig i kö under för att få vara med i lottningen om en bra plats. Detta var efter jag fått åtminstone första antagningsbeskedet, det är jag säker på.
Första antagningsbeskedet hade jag fått om jag minns rätt, blev reservplacerad.
Citat:
Ursprungligen postat av Dest88
För att få bostad måste man vara antagen, men jag tror man ändå kan vara med i novischutlottningen sålänge man fått antagningsbesked, eftersom vissa reserver lyckades få novischbostad.
Precis.
Ni har inte nån aning om man har rätt att söka med novischförtur igen? Blev alltså inte antagen till universitetet, slutade som tredje reserv tror jag. Fick även en usel köplacering, så var aldrig i närheten av att vara först i kön i val av bostad heller. Inte för att det sista lär spela någon roll.