Citat:
Ursprungligen postat av
Gants
Governor skulle ha varit död för länge sen, istället så ska dem mjölka sönder. Det hela känns nu som en 2.0 attack på fängelset vilket inte är lika upphetsande som förra gången.
Vi kommer säkert få se Governor rekrytera fler människor till sin nya grupp för att manipulera dem och sedan attackera fängelset.
Precis! Han fick en säsong, det räcker.
Som någon skrev tidigare så finns det ingen karaktär man bryr sig riktigt om. Det är liksom skitsamma om en huvudkaraktär dör eller inte, dessutom så vet men när karaktärer skall dö. Nya karaktärer är inga karaktärer utan endast har rollen för att dö. Serien har tagit sig själv på för stort allvar, finns ingen ton av humor någonstans. Allt är gravallvarligt snack hela tiden, det känns inte trovärdigt utan, dessutom så består serien bara av detta gravallvarliga snack. Det finns ingen person i serien som det känns som man tycker om. Merle var ju osympatisk men kan kändes som den enda personen som faktiskt hade humor eller bara var totalt ointressant.
Dramaturgiskt så drivs hela serien numera bara av dialoger, som ett kammarspel. Serien känns nu mer som ett gammal såpopera av amerikanskt 90-talsmaner alla Sunset Beach.
Alla är sura mesta dels jämt. Hoppas guvenören tar över det jävla fängelset och resten av gänget flyr, flyr långt som fan.
Säsong 1 var bra nu är det bara ett jävla tråkigt ältande.