Citat:
Ursprungligen postat av
Caffrey
Honda MT5 med 65cc, uppborrat membran, 20mm förgasare, effektkrök. Gjorde 105km/h uppmätt efter en bil.

Måste ha varit relativt segt acc?
Min personliga favorit är nog när jag hade en MT5 med Athena 65cc, 20mm Mikuni, 4 läppad reed (gjorde ingen skillnad från avstrypt för mig, i alla fall ingen kännbar skillnad) med kolfiberläppar, Technoracekrök. Har dock ingen topphastighet vad jag kommer ihåg.. måste ha varit uppåt 100 i alla fall. Mätaren hängde inte med när man kom upp i effektregistret.
Hade även en annan MT5 som var lite mildare trimmad, var dock oerhört lätt att göra wheelies med den (enbart gasres). Ah.. ibland vill skaffa moppe igen.
MT5-motorn är nog min favorit att hålla på med, även om nyare som t ex AM6 är lätta att hålla på med också. MT5an har dock lite med själ