2009-08-06, 21:52
  #1
Medlem
Hej
Kan lägga 50 000 - 100 000 kr på ett begagnat bilinköp.

Vill gärna ha en bil som har bra acceleration, är pigg och rolig att köra. Har ej någon mekar-vana så bra om bilen är i gott skick och inte allt för gammal. Har inga andra direkta krav på bilen som jag kommer på nu.

Bilen ska främst användas till nöjeskörning, handla mat mm.
Kommer troligtvis att användas i snitt 2-3 ggr/vecka för kortare utfärder.

Funderar på en Saab 9-3 årsmodell 2004 och framåt, ex:
Saab 9-3 2,0T SS -2004 -65K kr http://www.blocket.se/goteborg/Saab_....htm?ca=18&w=3
SAAB 9-3 2.0T Linear Plus Sport Sedan -2004 -70K kr http://www.blocket.se/kiruna/SAAB_9_....htm?ca=18&w=3


Som ni ser så är min fantasi rätt dålig,
vad finns det för andra märken/modeller som skulle kunna passa mig för max 100K SEK ??
Citera
2009-08-06, 22:07
  #2
Medlem
*nickNames avatar
Skoda Octavia RS kanske?

Jag har tidigare haft en Ford Focus ST170, den var riktigt kul att köra. Går nog att få tag på ganska billigt, litet frågetecken för kvalitén dock.
Citera
2009-08-06, 22:53
  #3
Medlem
Subaru Impreza GT 99-00 finns för dom pengarna, 0-100 på 5,7sek org, 218hk/290nm och körglädje hela tiden och ett väldigt mysigt ljud tack vare boxermotorn. Fast gillar du tysta bilar kan du stryka den direkt, det är väldigt dålig isolering och det knakar och knorrar lite överallt i den.

En Impreza WRX årsmodell 01-02 kan nog också gå att hitta under 100k eftersom dom inte är lika eftertraktade som GTn, förutom karossen och inredningen är det mycket som är samma på GT och WRX, WRX väger dock över 200kg mera och är duktigt mycket fulare än GTn. Dock får du lite bättre komfort och kvalite på inredning och bättre krocksäkerhet.


Utrymmena är faktiskt riktigt bra i bilarna, så det är inga problem att handla mat och baksätet är 60/40 delbart så man kan få ett riktigt stort utrymme när man fäller baksätet.

Riktigt roliga bilar helt enkelt, tyvärr dräller det av lik på begagnatmarknaden så man får passa sig lite... Även växellådorna är en svag punkt speciellt om bilarna har varit trimmade.
Citera
2010-04-30, 15:12
  #4
Medlem
Jag kan varmt rekommendera Impreza GT jag med. Tror inte man kan få en roligare bil under 100 000:-. Jag köpte en trimmad igår på ca 290 hästar och den är riktigt jävla brutal och ljudet är ren porr! Överlägset roligaste bil jag har kört/åkt. Ljudnivån tycker inte jag är så jättehög, speciellt inte i lagliga hastigheter men i högre hastigheter brusar det rätt ordentligt men absolut inte olidligt. Så det är inget argument för att inte köpa den enligt mig.

Om du inte har höga krav på inredning och komfort så är den helt ultimat. Otroligt busig bil, man sitter som klistrad i stolarna och den har mycket hög "gokart-känsla"

Tror du kommer ha otroligt mycket roligare i en Impreza än en Saab och försäkringen på Imprezan är inte speciellt dyr heller med tanke på vad man får för pengarna.
__________________
Senast redigerad av splatterj 2010-04-30 kl. 15:15.
Citera
2010-04-30, 17:03
  #5
Medlem
flummbullens avatar
Om du skulle få tag på en Escort Cosworth för 100tusen så är detta det självklara köpet.
Citera
2010-04-30, 18:37
  #6
Medlem
The.other.sides avatar
Toyota Celica eller Supra.
Citera
2011-06-26, 11:55
  #7
Medlem
STiPOWERs avatar
.
Citera
2015-12-10, 15:36
  #8
Medlem
Subaru Impreza WRX STI 00-05
en riktigt bra bil
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in