2009-07-30, 03:08
  #1
Medlem
Hej, någon som vet om det finns något program eller liknande till linux som man kan starta och logga _allt_ som sker på datorn? Om jag t.ex lånar ut datorn till en opålitlig person, finns det något sätt jag kan se alla filer, alla hemsidor osc h*n har öppnat? Alltid tacksam för svar.
Citera
2009-07-30, 03:18
  #2
Medlem
Du kan ju alltid skapa ett gästkonto, istället för att logga allt som en jävla snut.
Citera
2009-07-30, 16:55
  #3
Medlem
Tjatters avatar
En rejäl keylogger borde väl kanske funka för det.
Citera
2009-07-30, 17:00
  #4
Medlem
pixnions avatar
Med t.ex. en kärna patchad med grsecurity kan du audita väldigt mycket, åtminstone alla kommandon/program en viss användare kör. Men ja, vilka hosts ett visst program ansluter till kanske är lite mer komplicerat. Men som tidigare sagt bör ju någon slags keylogger kunna hjälpa till där.
Citera
2009-08-01, 12:42
  #5
Medlem
dunkenbergmans avatar
Du bör komplettera med en transparent proxy, ex squid så kan du se vilka hostar som användaren anslutit till. Det i kombo med en keylogger så täcker du ganska mycket.
Citera
2009-08-03, 23:43
  #6
Medlem
FRA-mannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wander
Du kan ju alltid skapa ett gästkonto, istället för att logga allt som en jävla snut.

+1
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in