Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
punkt498
			 
			Satt å drack kaffe ser stationen från mitt köksfönster men glor ju inte ut hela tiden ser bara massa gula västar som gick på spåret å det är ju inte normalt ser dom skyffla plocka två står å gör något så ut som blå sopsäckar, men det är en bit här i från men såg två personer göra något rätt monotont. Sen spola dom av ser även den vita likbil som kom stod bredvid en ambulans. poliser antar de avspärrade när dom tog upp personen fruktansvärt å att bara lägga på locket å stackarn som körde på.  tvingas bli sjuk skriven å som jag förstå det får dom inte hela sin lön i ett tvång des  utom ska dom ta prover på nykterhet fylla i papper till olika försäkringar, MEN VARFÖR FÅR DOM INTE HEL ERSÄTTNING sjukt
		
	 
 
Det stämmer inte. Vid en påkörning så tas lokföraren ur trafiksäkerhetstjänst, detta innebär inget lönebortfall alls. De flesta järnvägsföretagen erbjuder kamratstöd och man tar ofta en taxi ifrån platsen. Vissa poliser ber om alkoholtest, vissa inte. 
Beroende på tid på dygnet så åker man antingen hem med eller utan kamratstöd alternativt åker till kontoret och samtalar med sin chef. Rapportskrivning och försäkringspapper är naturligtvis inget man fyller i direkt efter händelsen, det görs ofta efter någon dag tillsammans med närmaste chef när man känner att man orkar.
Inom ett par dagar får man en tid hos företagshälsovården. Då samtalar man med en läkare och beslutar tillsammans om man ska återgå i tjänst eller bli sjukskriven beroende på hur man mår. Blir du sjukskriven så får du sjukpenning dvs 80% av din lön. Jag skulle säga att majoriteten inte blir sjukskrivna utan är tillbaka i tjänst inom en vecka. 
Alltså. Ingen tvingar någon till sjukskrivning, däremot blir man alltid tagen ur tjänst, men då har man fortfarande full lön. Och ingen tvingar någon att fylla i försäkringspapper mitt i natten när man är skärrad och mår dåligt. 
/lokförare