Citat:
Ursprungligen postat av
listigtjej
många självmord/självmorsförsök från broar i Göteborg verkar det som. En kvinna lyckades ju i april 😢 vem hon nu var..
Enligt flera vänner inom berörda sektorer, är det en våg av suicidärenden i Göteborg just nu. Både fullbordade och försök. Det är främst hopp från våra största broar. Men även hopp mot tåg på järnväg i och omkring Göteborg-Mölndal-Partille.
Mölndals Bro är en plats som många kanske inte direkt förknippar med självmord. Dock har räddningstjänsten och polisen många ärenden även där. Inte för att Mölndals Bro är så värst hög, utan för att rakt under bron är det många snabbgående tåg och pendeltåg som passerar.
Så både kombinationen hopp och överkörning är det som tyvärr lockar djupt olyckliga människor att välja just Mölndals Bro.
Än idag är hela Mölndals Bro helt kliniskt befriad från hoppskydd på den södra sidan - mot Kållered. Den andra sidan som vetter mot Göteborg har färre självmordsärenden. En gåta att inte man låtit klä in Mölndals Bro med hoppskydd även på Kålleredssidan.