Citat:
Ursprungligen postat av gutegirl
Nja, det är jag inte så orolig för, han går inte nära kanten. Jag tänkte mer på att köttmos på spåret inte är en trevlig syn att se för en grabbhalva och är glad att han inte satt på just det tåget.
Har själv suttit på ett tåg som körde på en människa,många gånger ser de som sitter i tåget ingenting eftersom människan ligger under tåget eller att det sker precis då tåget kommer in på stationen.
I mitt fall så var större delen av tåget i en tunnel,vi fick sitta och vänta i ungf 45 minuter i tunneln innan tåget kunde köra ut på stationen.
När man kom ut på stationen så var det ambulansmän där,män som spolade av stationen och
suck de sedvanliga svarta plastpåsarna.Men man såg ingenting.
Ambulansmännen tänker nog en del på den skadades/ dödes integritet, så man täcker över personen och kanske möjligen också på att människorna på perrongen inte ska få se någon skada.
Folk är så satans nyfikna så det är perverst.
Man visade ju en incident i programmet livräddarna eller vad det nu hette som visades på svt för några år sedan.En kvinna hade hoppat framför tåget och låg under tåget och levde fortfarande,en man på perrongen hoppade ner och höll henne i handen,under tiden de väntade på ambulanspersonalen.
Hon sa att hon hade så ont,mannen ville inte berätta så utförligt för kamera teamet hur skadorna såg ut.
Den mannen var den ENDA som såg henne av passagerarna.Hon dog sedan av skadorna på sjukhuset.