I ubuntu är det ganska enkelt (eller gnome överlag), man höger-klickar på nätverks-appleten som finns på taskbaren. Sedan klickar man på "Edit connections" och söker sedan fram "Mobile Connections" i rutan som kommer opp.
Därifrån var det iaf jätte enkelt för mig att ställa in allt som behövdes för min Elisa-anslutning, Elisa är en finsk anslutningsleverantör.
Sitter inte just nu vid den datorn, men jag kan förklara bättre senare om något blev oklart.
EDIT: Detta är alltså med USB:en till min LG Renoir, har inte provat med Bluetooth ännu, men det lär funka med ett program som heter blueman.
Värt att pröva kanske?
Det fina är att det inte borde vara så stor skillned på vilken telefon du har.
När jag kopplar in min telefon i Ubuntu-burken så krävs det att jag först väljer den som "massanslutning" d.v.s mounta minneskortet som en extern drive. Sedan avbryter man den anslutningen från telefonens menyer, men låter sladden sitta kvar orörd. Då funkade det för mig.
__________________
Senast redigerad av VinOchSprit 2009-07-24 kl. 22:28.