Hej och tack för ni tar er tid att läsa detta (och eventuellt komma med förslag/lösningar på mitt problem) Jag har sökt men inte hittat något som besvarar mina frågor riktigt.
Jag har en laptop, Asus K50AB. Den kom med Vista vilket jag inte är alltför förtjust i. Jag tänkte installera window XP som ett andra OS.
Problemet kommer ganska tidigt. Jag väljer läsaren som första boot, sätter i skivan, trycker på en knapp för att installera windows. Den laddar i ca 30 sec (alla filer man ser i nedre delen) sen kommer en bluescreen upp som säger:
Ett fel uppstod och windows har stängts för att förebygga problem med din dator. Om detta är första gången du ser detta meddelandet så ska du prova att starta om datorn. Sök efter virus bla bla (orkade inte skriva ner allt, tror ni vet vad jag menar)
Teknisk information:
*** 0x0000007B (0xF78d663C, 0xC00000034, 0x00000000)
Vad kan vara problemet? Skivan har använts förr, inga synliga repor och alltid legat i en sval mörk låda. Jag har sett film, bränt skivor och installerat spel med DVD läsaren så tror den är i bra skick. Några förslag?