Citat:
Ursprungligen postat av oopeteroo
för en månad sedan köpte jag en psp, som enligt bilden på auktionen var en psp av modellen 3000 i mycket fint skick (bild på psp fram och bak), samt låda.
I objektbeskrivningen står det inte någon modellnamn.
Dock när paketet kom fram till mig så var det en psp av modellen 1000 och ganska sliten.
jag klagade naturligtvis och vi kom till att jag skulle lägga ut den på tradera så han kunde köpa den, så kunde jag få ångra köpet via tradera. Jag la upp den, men han hör inte av sig och köper inte auktionen. Nu får jag betala auktions avgiften med -.-
och han klagar på att jag som köparen borde ta reda mer på objektet innan köp, för att det inte stog vilken modell det var. Han berättade att tradera var på hans sida, att man borde följa objektbeskrivningen inte bilden och att det var mitt fel att inte fråga innan köp.
Är det så ? ska jag anmäla ?
Naturligtvis får man inte göra på det viset!
Bilden skall åtminstone vara en bild av samma modell.
Du bör nog ta kontakt med Tradera till att börja med, även om du inte kan förvänta dig mycket hjälp därifrån. Att de skulle sagt till säljaren att detta var Ok tvivlar jag på.
Undersökningsplikten i det här fallet innefattar ju faktiskt att säljaren lägger upp en korrekt bild.
Får du inte kontakt med säljaren.? Börja annars med att ge ett negativt omdöme.