Citat:
Ursprungligen postat av heltooff
Fan vad tråkigt att höra, du fick alltså inga pengar tillbaka trots att polisen fick alla fullständiga uppgifter? Jag trodde kronofogden blev inblandade i sådana ärenden?
Jag vet att den här killen är skuldsatt som fan, men han studerar och får bidrag av csn varje månad på cirkus 8000:-, detta måste hjälpa mig på ngt sätt?
Det är fortfarande under utredning, vet inte mycket själv mer än att snubben kom in frivilligt på förhör i fredags, sedan sa polisen till mig att går allt bra till så blir det rättegång, det kan ta en månad, sedan kan jag kontakta kronofogden för att fixa tillbaka pengarna.
Skiter det sig så kanske det blir omprövning eller något, minns inte vad han sa, då dröjer det till i sommar.
Men det finns inga somhelst garantier att man får tillbaka sina pengar...