Citat:
Ursprungligen postat av anre24
Sitter han iskallt med sitt eget bankkonto, tror du?.
Tips! Gå till banken och gör insättning på det kontot och fråga om namnet stämmer. Det har fungerat för mig flera gånger att få fram kontoinnehavaren..
Nja jag antar att han nog "lånat" någon pundares konto , men uppgifterna kommer på kontoinnehavare
i polisrapporten senare i vilket fall , skall kontakta polisen på onsdag när han som har hand om fallet är tillbaks från semestern , tror nog dom kan vara intresserade av omfattningen av detta .
Även om bedragarna nu sitter på mobilt bredband som kan vara svårt att spåra så tror jag att dom fuckat up någonstanns , typ köpt påfyllning med bankkort m.m
För övrigt så anser jag fortfarande att man borde få ett brev hem till sin adress man är skriven på när man reggar ett konto , det skulle eliminera 99% av alla idioter som gjort det till sin grej att blåsa folk.
mauro : nope dom gör inte ett jota , fast det är helt uppenbart att dessa skojare drar in (mång) miljonbelopp per år .
SörenB jag undrar också om det gick att få fram något ??