2009-07-13, 14:40
  #1
Medlem
Mr.Carters avatar
Min teori bygger på att om man skapar materia eller förstör materia, eller framställer antimateria i "Nuet", Förintas det universumet och de universum som varit (Paralella universum som skapas hela tiden )
Det måste vara en ny fysisk lag.


Det är omöjligt att resa tillbaka i tiden då man förstör chanserna till en framtid genom att skapa materia i det bakersta universumet.

Det är omöjligt att resa framåt i tiden eftersom du skapar materia i ett universum framåt och genom det eliminerar du chanserna att ha ett universum att "landa" på i framtiden genom att materia elimineras i nuet så förstör det chanserna att en framtid kan existera genom att man eliminerar nuet.




Detta fysiska faktum omöjliggör möjligheterna att resa genom den 4:e (i min åsikt det första dimensionen se Kap.2) "TID" då man eliminerar sin egen och "sitt universums och dess paralella universums" möjligheter att kunna existera i den 4:e (i min åsikt den första dimensionens, " se Kap.2 " ) "TID" , Och detta i sin tur omöjliggör de resterande dimensionerna att existera eftersom man förstör den "Första (4:e blabla) dimensionen".




Nyckeln till tidsresor rent fysiskt = Kunskapen att kunna förstöra eller skapa materia, eller framställa antimateria...

Enda sättet att utplåna universum och dess existenz med de paralella universumena, är att antingen skapa eller förstöra materia.
För att kunna förstöra eller skapa materia måste man veta hur man framställer anti materia, Och att i sin tur försöka framställa antimateria genom kunskapen att kunna skapa eller eliminera materia.



Dimension noll är vad jag tror det vi kallar begreppet "Oändligheten" den man inträder när man dör, då man inträder "Oändligheten" eftersom man dör förblir man materia på jorden men det vi kallar själ är en "Gäst" ifrån dimension noll, som återträder i "Oändlighetens" dimension.
Vilken rimligen är den absolut understa klossen i pelaren, Pelaren av dimensioner, Dimension noll !




Det vi kallar, "Oändlighet", "-vad händer efter döden", "-hur skapades universum" m.m.
Är igentligen inget annat än dimension noll, eller som sagt den enda dimension som människa inte förstår sig på, Så när en människa dör, kommer man förstå, insé och inträda den understa dimensionen.




Allt prat om universum och paralella universum förklaras såhär att: varenda möjlighet varje atom, elektron m.m. har att röra sig på i "Nuets" universum, Så många möjligheter det skapar, så många nya paralella universum kommer att skapas, Och som sagt enda sättet att förinta universums existenz och enda chans till existenz, och dessutom de enda chanser alla dimensioner över dimension noll har att kunna existera överhuvudtaget, är att kunna antingen skapa materia eller förinta materia, så måste du i sin tur kunna skapa antimateria osv..osv... i "Nuets" faktor / universum.




KAP 2.
varför är den första dimenionen, begreppet "Tid" och inte dimension fyra som det nu påstås. (ENLIGT MIG)



Jo för att någonting ska kunna existera, Även en prick i vakum (Den nuvarande första dimensionen) så är den beroende av dimensionen "Tid", så den måste ha ett "Nu" att existera i, Och som jag tidigare påstod är Nuet, framtiden och bakåt i tiden, en faktor i dimensionen "Tid".
Därför måste den första dimensionen vara "Tid" eftersom ingen annan dimension kan vara oberoende av dimensionen "Tid" och därför inte kunna vara "Före" i pelaren, pelaren av dimensioner !
2009-07-13, 15:21
  #2
Medlem
NICKE6000s avatar
Nuet finns ju inte, vi lever typ minidelar av en sek efter allt, förstå hur lång tid en pytteliten del av en sek är? 0.0001 sek kan motsvara en oändlighet! Vet inte hur jag ser på paralella universum dock, känns som ett lagom flummigt svar på vår eviga strävan att greppa oändligheten.

Fysik i utzoomat perspektiv är ju att pilla med grunderna av allt VI känner till och har runt oss. VI i ett utzoomat perspektiv är ingenting.
2009-07-13, 15:31
  #3
Medlem
Igotsomeappless avatar
Det är inte en teori.

Det är en hypotes.
2009-07-13, 15:56
  #4
Medlem
adequates avatar
https://www.flashback.org/showthread.php?t=955902
https://www.flashback.org/showthread.php?t=956144

Tråd låst på grund av korspostning.

/Mod

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in