Citat:
Ursprungligen postat av
Kjamfossftw
Reagerade också på den där säcken. Kan den finnas omnämnd någon annanstans i FUP:en?
Det är ju fullt möjligt. Jag har bara läst dokumenten i Dropboxen och fann det intressant att förutom säcken med kläder verkar tipsen också handla om en man som tipsaren tycker stämmer in på GW:s gärningsmannaprofil.
Det kanske man kan lämna därhän, men i det sista, väldigt maskade förhöret kan man utläsa något om källarförråd och elskåp, att (maskat) "tror att Catrine da Costa ibland", att (maskat) aldrig skulle göra något våldsamt och att polisen ska ha kontrollerat (maskat).
Möjligtvis övertolkar jag, men jag associerar till styckmästaren som i tråden kallas Bosse, granne till Uffe/väktaren.
Citat:
Kort kommentar om utredningen -99. Det är alldeles riktigt att det saknades bevisning. Däremot fanns och finns det en hel del frågetecken kring när Solna-mannen träffade CdC sista gången, han försade sig under förhör om en taxifärd, ljög uppenbarligen om sista mötet och om hur och när en ”bilhandlare” hade hämtat Catrines vita väska (han ljuger om hur mötet skulle ha gått till och om tidpunkten) han hade kvar hennes ägodelar inklusive örhängen. Hans terapibesök sommaren -84 väcker en del frågor.
Jag vet att flera, bland annat GW, påstar att Solnamannen ljög om diverse, men jag har faktiskt aldrig sett ett mer utvecklat resonemang kring vad som indikerar att han for med osanning. Om du vill får du gärna specificera vad du anser tyder på att han ljög.
Angående Catrines föremål och att Solnamannen hade sparat en DN där det första fyndet rapporterades, vilket GW också brukar ta upp som bestickande, anser jag att det är relativt svaga indicier.
Dels tycks ju Solnamannen inte ha varit så förtjust i att städa för att uttrycka det milt och Catrines ägodelar kan han ha sparat för att han kanske var lite kär i henne.
Dels undrar jag om han enbart hade sparat en DN, den med fyndrapporteringen, eller om han hade en hel hög med gamla tidningar från 80-talet liggandes. Om det sistnämnda var fallet är ju indicievärdet obefintligt.