Citat:
Ursprungligen postat av
Reimer
Du borde faktiskt läsa FUP, det är ju den som är grunden för åtalet och den otroliga gärningsbeskrivningen som Helin kom med till förhandlingen i tingsrätten.
Den dokumentsamlingen är alltså defacto som hela den här sjuka soppan byggs på, det var inte så konstigt att hovrätten släppte de två när ärendet landade på deras bord efter den havererade rättegången, den med de lösmynta nämndemännen.
Om inte Spaak i rent barnsligt trots hade skrivit in de förödande domskälen (domskäl ska och får inte ha rättsverkan) så hade den här historien inte fortsatt i alla dessa år.
(det fetade)
Jaha, och vad tror du jag har gjort sen i januari/februari nu i år ?
Har bara blivit mer övertygad om en inblandning från det
medicinska yrkesområdet när jag gått igenom förhör efter förhör och jag har svårt att förstå hur nån annan person med öppna sinnen kan låta bli att tycka detsamma.
Du vet också att JK:s gransking av hela rättsprocessen ledde faktiskt fram till någon sorts upprättelse för rättegång nummer ett i Stockholms tingsrätt, JK kritiserade hovrättens intervention i ärendet och det plus att nämndemännens uttalanden i någon kvällstidning kunde inte enligt JK anses vara skäl nog för en ny rättegång i Stockholms tingsrätt, det här bör vi alla hålla i minnet när vi debatterar domskälen och de efterverkningar som dessa fick för läkarna.
Spak gjorde också bara vad som var tvunget och som krävdes i den situation som fallet befann sig i 1988, herrarna ansågs av tingsrätten vara bundna till styckningen och den var preskriberad 1988 och just därför hade inget åtal hade kunnat väckas, allt är egentligen juridiska krusiduller som till slut fick följden att herrarna i slutändan förlorade sina legitimationer men samtidigt så bör det påpekas att det finns ingenting som säger att dom inte hade kunnat åka dit så att det visslade om åtal hade kunnat väckas för brott mot griftefriden, allt detta är givetvis bara ett hypotetiskt resonemang, det går inte att vrida tillbaka klockan.