Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-08-28, 14:00
  #18241
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av storkmor
Helt otroligt detta fall... Precis alla vittnen fabricerar och är opålitliga. Alla är med i en gigantisk konspiration, eller? (Kanske 'grupptänk' är ett bättre ord) . Helt makalöst.
Tja du då är vi där igen. Utesluter du att det öht skulle kunna finnas opålitliga vittnen. Att justitiemord förekommer. Nåväl kör vind. Var Quick skyldig, häxorna på 1600 talet, fanns det tunnlar under amerikanska daghem där personalen dyrkade djävulen när de inte förgrep sig på småbarn, finns storsjöodjuret den vederstygglige snömannen...
Citera
2014-08-28, 14:08
  #18242
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av storkmor
Få se nu...vilket föreslår ni?

1. Fotohandlarparet lejades av Hanna Olsson&co eller ngn annan

2. Fotohandlarparet är notoriska mytomaner/knäppgökar som bara väntar på första bästa offer de kan sätta klorna i
3. de är helt enkelt ytterligare ett exempel på människor som ljuger alt inbillar sig saker av skäl som inte fullt låter sig förstås av utomstående.
4. Ytterligare exempel på människor som kopplar ihop saker som inte hör ihop.
Tre eller fyra är det.

Har Du funderat över varför palmeutredningen är flera ton tung.
__________________
Senast redigerad av severus 2014-08-28 kl. 14:22.
Citera
2014-08-28, 14:19
  #18243
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av storkmor
Var finns källkritiken när det gäller andra uppgifter? Trots att ingen med säkerhet kan säga NÄR Catrine da Costa utsattes för detta brott, så finns det diverse personer som envisas med att det "måste" ha skett en viss dag under pingsthelgen 1984. Sedan rabblar de upp alla handlingar som enligt beskrivningen ska ha utförts i en viss tidsföljd, för att slutligen komma fram till att 'nej, det är omöjligt, - det kan inte vara läkarna'. Just den dagen gjordes det och det osv, och då finns det inget tidsutrymme för att kunna begå detta brott. Var finns källorna (och var finns kritiken?) till dessa uppgifter då? Verkar ju som om man valt ut denna dag för att man tyckt att alibit är starkast och man har kunnat säkra en massa tid till annat de gjorde, och därmed kunna säga att det var OMÖJLIGT.
Nej så är det inte. Anledningen är att åklagaren åtalade enligt denna tidpunkt. Detta gjorde han för att polisutredningen visade att det bara kunde ha skett då. Fast det egentligen inte kunde det då heller visade det sig. Tänk litet själv för guds skull. Om fyra personer som normalt sett inte umgås skall vara på samma plats samtidigt OCH det ensamma OCH platsen normalt är rejält befolkad ja då blir det inte många tidpunkter att välja på.
Citera
2014-08-28, 16:43
  #18244
Medlem
slemwalkers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
Ja varför ?

Kan det möjligen ha berott på att bilderna såg ut att vara tagna i sjukhusmiljö, fotokunden sa också att han var läkare och "obducent" och arbetade på patologen, bilderna var en del i ett hemligt projekt för polisens räkning och allt var mycket hemligt och fick inte komma ut.

Bilderna var också tagna med blixt och det var väl en av anledningarna till att AS reagerade när han hösten -87 läste i en tidning till sin stora förvåning att polisen misstänkte att styckningen blivit fotgraferad, det nämndes också att blixtar hade förekommit under själva fotograferingen, man kan tänka sig att AS blev chockad minst sagt.

Människor är trots allt människor och agerar inte alltid rationellt som jag tidigare påpekat i flera inlägg, man kan tänka sig fotohandlarparets vånda, dom bedriver en fotobutik i Solna och man vill erbjuda sina kunder en professionell service med allt vad det innebär och då ingår väl någon sorts "tystnadsplikt" och ett diskret förfarande av alla dessa bilder som blir inlämnade för framkallning ?

Sen så ska vi ha i minnet att parets fotobutik hade faktiskt vissa uppdrag åt sjukvården ibland, otäcka bilder förekom också då.

Nu kan du få spekulera lite. Varför tar man med blixt? Jo för att det är dålig belysning. Nu kan du ju klura lite på om rättsläkarstationen hade fönster som släppte in ljus? Eller var bilderna tagna i en mörk lokal? Det var ju trots allt några timmar på eftermiddagen som just själva styckningen kunde genomföras på enligt Helins gärningsbeskrivning. Med uteslutningsmetoder á la CSI :Miami så ger jag dig möjligheten att få mer kött på benen.
Citera
2014-08-28, 16:57
  #18245
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av storkmor
Få se nu...vilket föreslår ni?

1. Fotohandlarparet lejades av Hanna Olsson&co eller ngn annan

2. Fotohandlarparet är notoriska mytomaner/knäppgökar som bara väntar på första bästa offer de kan sätta klorna i


3. Fotohandlarparet fick verkligen besök av en kund som ville ha en fruktansvärd fotorulle framkallad, ingen har lejt paret, det faller på sin absoluta orimlighet.
Den erkänt kunniga och erfarna journalisten Borgnäs har under sitt grävande tom hittat en tidigare anställd i butiken som kunde bekräfta att hela händelsen inträffat strax före den näst sista helgen 1984, polisen hörde heller aldrig den fd anställde, en av många obegripliga missar i utredningen.

4. Nej, paret var inga mytomaner eller knäppskallar, istället så var dom ett par som drev en seriös verksamhet i Solna centrum där allt sköttes på ett tillfredställande sätt till kundernas belåtenhet.
Citera
2014-08-28, 17:16
  #18246
Medlem
Arkivet uppdatering 2014-08-28
Det händer inte ofta nuförtiden men nu är det dags igen, en uppdatering av da Costa-samlingen. För nytillkomna finns den avundsvärda uppgiften att gå igenom samlingens 3378 sidor, sedan återstår ett flertal böcker att läsa igenom och tusentals sidor ur polisens arkiv. Arkivet har 12682 visningar, och innehåller bla material som laddats ner av både Riksdagen och Kriminalvården. Idag publiceras det första vittnesföröret med Jovan Rajs från TR1 1988.

Tingsrättens akt mål B 8-11-88 sakkunnigförhör med Jovan Rajs

I arkivet
http://s1033.photobucket.com/user/daCosta_arkivet/library/Tingsrattens%20akt/Aktbilaga%20147%20Jovan%20Rajs

PDF
http://minfil.org/I9megdb0be/B_8-11-88_Aktbilaga_147.pdf

Övrigt med Jovan Rajs i arkivet:
Obduktionsprotokoll
Kapitel ur Ombud för de tystade
Kapitel ur Nordens farligaste kvinna
Criminal Mutilation in Sweden

Ni som har material får gärna bidra!

da Costa-samlingen/arkivet
Tingsrättens akt
__________________
Senast redigerad av echoesofglory 2014-08-28 kl. 17:35.
Citera
2014-08-28, 17:22
  #18247
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av severus
Tja du då är vi där igen. Utesluter du att det öht skulle kunna finnas opålitliga vittnen. Att justitiemord förekommer. Nåväl kör vind. Var Quick skyldig, häxorna på 1600 talet, fanns det tunnlar under amerikanska daghem där personalen dyrkade djävulen när de inte förgrep sig på småbarn, finns storsjöodjuret den vederstygglige snömannen...


Och av någon mycket märklig anledning så har vartenda ett av alla dessa "opålitliga" vittnen poppat upp som gubben i lådan i just det här fallet, hur kommer det sig ?

Rent statistiskt sett så borde det väl falla på sin orimlighet att precis alla vittnen i Da Costa fallet medvetet fabricerade, såg fel, tog miste, förväxlade, ljög osv ?

Justitiemord förekommer ja men det är väl knappast något bevis på att det är just så i det här fallet, styckmord förekommer också som bekant
Citera
2014-08-28, 18:05
  #18248
Medlem
@severus;
Quickfallet är inte i närheten av CdCfallet, säger för tredje gången nu; Sture Bergwall spelade själv en aktiv roll och var alltså SJÄLV en bidragande faktor till den historiens alla förvecklingar. Häxor och det andra tänker jag inte gå in på. Många har bestämt sig för att förlöjliga precis varenda vittnesutsaga som inte är till läkarnas fördel. Det är, som nämnts tidigare, en statistisk orimlighet och rent ut sagt barnsligt att stå på sig på det sättet. Återigen, vad skulle folk tjäna på att sätta dit oskyldiga? Det har ju tvärtom blivit till deras belastning.
Citera
2014-08-28, 18:19
  #18249
Medlem
Ang. opålitliga vittnen; javisst finns det det...säg att 30% av kvinnorna på Msgatan var otillförlitliga...så betyder ändå resten ngt man ej kan bortse ifrån. Fotohandlarparet gjorde inte bort sig totalt, som många vill framhålla. Men det är, som sagt, bekvämt när man redan bestämt sig.
Citera
2014-08-28, 18:28
  #18250
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av storkmor
Ang. opålitliga vittnen; javisst finns det det...säg att 30% av kvinnorna på Msgatan var otillförlitliga...så betyder ändå resten ngt man ej kan bortse ifrån. Fotohandlarparet gjorde inte bort sig totalt, som många vill framhålla. Men det är, som sagt, bekvämt när man redan bestämt sig.


Jodå, fotohandlarparet gjorde bort sig totalt, vittneskonfrontationen spelades upp i Attunda och då fick alla höra hur uselt skött den var.

" Tonen i rättssalen är lugn, kylig, saklig. Ändå har jag inte sedan tonåren varit så nära att brista ut i ett ohejdbart och högst opassande skratt som då man under veckan spelade upp banden med de flera timmar långa förhören med fotohandlarparet som med fyra års försening kom på att de fått bilder av en styckad kropp inlämnade i sin butik i Solna. Förhören är verkligen inget att skratta åt. För hade inte detta svammel tagits på allvar skulle man aldrig i domskälet kunnat påstå att läkarna gjort sig skyldiga till likstyckning. Men så här har det gått till (kortat men inte förvanskat):

Mannen, Arne Schröder, som är norsk berättar (efter en vittneskonfrontation där han pekat ut två personer och där hustrun Anita svävande pekat ut tre.) att en ung kille kommit in i fotobutiken och betett sig lite märkligt. Han var fetlagd och tjock i ansiktet. Hade en fuktig, rund mun. (Beskrivningen stämmer varken på Härm eller Allgén).

- Han presenterade sig som läkare eller ”sån styckmester”.... eller obducent. Han sa att bilderna inte ska visas upp. Men samtidigt ville han visa upp dem. Han gick bakom disken och njöt av att se på dem. "

http://www.catrine2009.blogspot.se/2009/12/skratt-och-tarar.html

Läs lite och begrunda.
Citera
2014-08-28, 18:49
  #18251
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
Och av någon mycket märklig anledning så har vartenda ett av alla dessa "opålitliga" vittnen poppat upp som gubben i lådan i just det här fallet, hur kommer det sig ?

Rent statistiskt sett så borde det väl falla på sin orimlighet att precis alla vittnen i Da Costa fallet medvetet fabricerade, såg fel, tog miste, förväxlade, ljög osv ?

Justitiemord förekommer ja men det är väl knappast något bevis på att det är just så i det här fallet, styckmord förekommer också som bekant

Nej, det är inte alls orimligt. Det är helt i linje med vad man kan vänta sig vid rättsskandaler. Vid brottsutredningar dyker det ofta upp en mängd observationer av vittnen, av varierande värde.

Om du tänker efter så kännetecknas de flesta rättsskandaler rätt självklart inte av en total brist på omständigheter som skulle kunna tala för skuld. Vittnen som ger sig till känna långt efter händelserna utspelade sig är ett vanligt inslag.

Vill du hävda att det faktum att det här finns ett antal vittnen av det slaget gör att en rättsskandal är utesluten eller näst intill utesluten så har du fel.
Citera
2014-08-28, 19:06
  #18252
Medlem
Aspsusas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Jodå, fotohandlarparet gjorde bort sig totalt, vittneskonfrontationen spelades upp i Attunda och då fick alla höra hur uselt skött den var.

Eftersom jag upprepade gånger uppmanat folk att lyssna till förhören med fotohandlarparet, men det tydligtvis varit för besvärligt att själv leta upp dem, så kommer här länken:

http://www.mediemordet.com/fotohandlarparet/fotohandlarparet-15.html

Här finns alla band samlade som mp3.

Vill man ha litet illustrationer och kommentarer kan man börja här:
http://www.mediemordet.com/fotohandlarparet/fotohandlarparet-1.html

Jag skulle rekommendera alla som ens litet tror att fotohandlarparet hade något att komma med att snarare lyssna på banden rakt av, än att ta del av Per Lindebergs pedagogiska genomgång av allt som är åt skogen med det hela. Bättre att själv bedöma innehållet så kan ni vara säkra på att inte påverkas av ett tillrättalagt upplägg.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in