2010-09-04, 21:31
  #10741
Medlem
JaneMarples avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JanHemming
Jaså det finns fler... eller om det då är samma.

Det är precis det mamman vill, att han ska komma till henne för att lära känna barnet där, men han vill inte utan kräver att hon ska komma med barnet till olika uteställen. Detta för att för att frun inte ska bli rädd att han är otrogen igen. Han står som en åsna mellan hötapparna och väljer frun, i stället för att visa hänsyn till den nyblivna mamman och barnet. Han borde förstås åka dit och lära känna barnet och försöka ställa allt till rätta med mamman. Han lämnade henne helt i sticket fast hon trodde de hade en kärlekshistoria och skulle välja henne för han hade inte varit tydlig alls var han stod.

Hur ska man få honom att förstå att för barnets skull som behöver sin pappa så måste han vara smidigare? Han är inte dum och han går kanske att prata förstånd med så att barnet får tillgång till bägge föräldrarna.

Japp, här har vi ännu en pappa som tycker det är viktigare att få rätt, än att träffa barnet. Och som det gnälls och gnölas sen. Allting är emot mig snyftas det. Medan den stackars mamman redan när flickan var baby förväntades släpa omkring flickstackaren på caféer på strikt utmätta tider flera gånger i veckan. Och dessutom fick höra att hon var dum mot honom som födde barnet, när det kunde ha förstört hans äktenskap.
Visst har han valt, och han har valt prestigen framför barnet.
Den jag tänker på framstår som mer omogen än den lilla 4-åriga flickan.

Jag hoppas för barnets skull att han kan växa upp så småningom. Ibland händer det när man närmar sig sin egen ålders höst och börjar tänka på vad man har gjort med sitt liv. Det är bara att fortsätta försöka prata förstånd med honom. Men tyvärr är jag skeptisk till nån snabb lösning i såna här fall.
Citera
2010-09-04, 23:54
  #10742
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av JaneMarple
Japp, här har vi ännu en pappa som tycker det är viktigare att få rätt, än att träffa barnet. Och som det gnälls och gnölas sen. Allting är emot mig snyftas det. Medan den stackars mamman redan när flickan var baby förväntades släpa omkring flickstackaren på caféer på strikt utmätta tider flera gånger i veckan. Och dessutom fick höra att hon var dum mot honom som födde barnet, när det kunde ha förstört hans äktenskap.
Visst har han valt, och han har valt prestigen framför barnet.
Den jag tänker på framstår som mer omogen än den lilla 4-åriga flickan.

Jag hoppas för barnets skull att han kan växa upp så småningom. Ibland händer det när man närmar sig sin egen ålders höst och börjar tänka på vad man har gjort med sitt liv. Det är bara att fortsätta försöka prata förstånd med honom. Men tyvärr är jag skeptisk till nån snabb lösning i såna här fall.
Det finns helt klart beröringspunkter. Främst på det du beskriver att mamman får ränna runt på olika fik och att pappan aldrig är nöjd vad hon än gör.
Någonstans går gränsen.
Enligt Daddyisterna så borde hon gjort abort, hon borde tagit ansvar för hans äktenskap.
Jag är ärligt talat så less på män som under sådana premisser kämpar för mäns rättigheter och gör påtalat att de skulle ha någon slags rättighet för allas vår talan. Jag identifierar mig absolut inte med dem.
Citera
2010-09-04, 23:55
  #10743
Medlem
JanH.



Att påstå att Joakims ev. ADHD, alkohol intag eller tablettmissbruk varit orsak till att han inte kunnat umgås med sitt barn är fel. Var och av vilka menar du att det finns nedskrivet som skäl och konstaterat?

Ozzy Osborn har väl fått det att funka trotts begränsingar och missbruk.

Det är svårt att ge konkreta riktade råd JanH.

Man kan bara hoppas att inblandade inte drivs av hämnd och försöker straffa någon genom att hindra.

Det finns alltid individuella skillnader och detaljer i fallen och ibland vet vi inte bägges skäl till att inte samarbeta. Vad som är riktigt friskt eller sjukt agerat.
Värst är väl när någon insinuerar och med spydighet försöker dölja det som verkligen sker.

Jag känner också till en gift man som hade en härlig familj med 3barn som var glad och utåtriktad han blev uppvaktad av en tjej som sa att hon bara var ute efter lite uppmärksamhet och bara ville ha en tillfällig förbindelse. Hon åt p-piller, var den som låg på och ville att de skulle ses och träffas. Han tvekade och nekade initialt, sa det var fel och farligt, hon gav sig inte i sin uppvaktningen sa att det som är farligt är härligt men inte förbjudet, han började så småningom få problem med vad han kände för sin fru, familj och den nya personen han nyss träffat. Han berättade för sin fru om sin tvekan, sina snesteg och begågna fel. Mannen och kvinnan bröt upp sin relation, efter en längre semester utomlands med familjen tog hon åter kontakt, uppvaktade och ville dom skulle träffas, ses. Det visade sig att hon blev gravid, men i och med att han visste att hon varit ensam med andra män i sin lägenhet så var han inte så säker på att han var den ende som hon träffat, haft sex med. Han följde ändå med kvinnan till samtal på familjerådgivningen innan det var konstaterat att han var pappa. Hon skrev handskrivna brev, diskuterade på olika forum, skickade e-post och koverserade på MSN med mannen som han har sparat.

När det efter födelsen och DNA koll visat sig vara hans barn så talar han om att barnet har rätt till sitt såväl biologiska, social som juridiska och ekonomiska arv. Han betalar underhåll punktligt och köper barnvagn mm.

Han har alltid hävdat att barn har rätt att träffa sina bägge föräldrar, sysskon samt övrig släkt och vänner. Först begärde han samtal via frivillga samarbetssamtal hos Soc. sedan dessa inte fungerat, tvingats ta det till ting. Kvinnan i det fallet höll i början på att öppet diskutera och skriva på olika sidor och forum på nätet, började blogga tog sen upp tvisten på sin blogg, Han skrev en del saker där då han märkte skaer hon skrev inte stämde med hur det verkligen varit eller gått till. Då det handlade om tider för umgänge mellan pappan och barnet. Hon hävdade rätten till det fria ordet, han hävdade att man skall skriva sånt som är sannt och inte försöka smutskata eller försöka förändra verkligheten för att vinna tillfällig fördel. Därav håller jag med om att man måste vara försiktig i det man skriver och påstår.

Kvinnan träffade under graviditeten en man som hon sedan tyckte kunde ersätta den biologiske fadern och försökte under en längre tid tom. förbjuda pappan att kalla sig pappa inför sitt eget barn eller prata om sysskonen. Det har framkommit till pappan andra historier om hur hon agerat då hon levt ihop med andra män eller försökt få mn att lämna de relationer de har, smugit i deras trädgårdar eller försökt ta ifrån en moder till en tidigare kille vårdnaden genom brev och insinuationer och olika skriverier.

Han har trotts allt detta stöttat henne ekonomiskt och socialt då hon ringt i olika lägen och i sina sociala kriser berättat om de problem hon har själv och satt sig i i sin omgivning. Hon säger att han är den enda som förstår och kan rädda eller hjälpa till. Gråter och hävdar att han är den ende som kan och förstår kan hjälpa. Mannen har ordnade förhållanden och värnar om att barnet skall få ett så brett socialt nätverk som möjligt, han anser att barnet skall kunna få gå på dagis eller hos dagmamma, barnet har själv sagt att det skulle tycka det vore kul att kunna få leka,träffa och utvecklas med andra barn. Han har sett till så att det har varit möjligt och hon har haft råd att bjuda på något och ordna barnets födelsedagskalas när förutsättningar för detta signalerats att det saknats..

Han anser att man bör dela på ansvaret för det två personer skapat eller orsakat. Oavsett hur det gått till. Mamman har flera gånger försökt få mannen att åter visa sitt tycke till henne, bett om bekräftelse, krävt hemliga möten, en sissta kyss osv. Sätter sig gärna nära då han får träffa barnet eller lägger en arm på stolen då han kör bil osv.

Mamman till barnet låter pappan få träffa barnet på ett liknande sätt som JaneMarple här skriver om, villkorar, undviker så klart att följa fastställd umgängesplan i tingsrätt och vägrar gå på samarbetssamtal, gillar att provocera sin omgivning och gör troligtvis detta för hon vill spela ut mannens förra fru mot honom i dramat, vilket en del som här kommenterat verkar tycka är rätt väg att gå.

Barnet som han bryr sig om har blivit distansierat från honom, sysskon, släkt och övriga vänner, han vill för barnet och moderns skull försöka undvika en ny onödig process som han vet ingen annan än Advokaterna tjänar på. Han har aldrig velat hindra mamman, han har velat väl hela tiden. Mamman låter barnet få träffa honom men villkorar allt som oftast vad och när. Så kan det faktiskt få gå till i Sverige idag och visst har väl kvinnan mer rätt än mannen.

Jag förstår att man har svårt att diskutera var gränserna går mellan påståenden och lögn samt de konsekvenser var och en i sådana här fall får bära.

Jag förstår om den mannen Ni diskuterar i första hand visar respekt till det han faktiskt har, men om det är som i det fallet som jag känner så kan det ibland kanske röra sig om bittra försök till elak hämd som hämtad ur filmen Nio och en halv vecka där ett oskylldigt barn blir det som hamnar i kläm.

Det kanske blir för papporna ovan som för John :

http://www.minpappa.nu/?p=535

De får vänta tills barnen själva får möjlighet att ta egna beslut göra egna val.

Slutligen:

Sociopat

Det som främst kännetecknar en sociopat är en brist på respekt för andras rättigheter.
Ett annat kännetecken för en sociopat är att han eller hon inte kan samstämma med vad samhället definierar som en normal personlighet.

Forskning har dock visat att en sociopat oftast är en person med ett överflöd av charm och slagfärdighet. Vilket innebär att sociopaten anpassar sig.
Sociopaten kan verka vänlig och omtänksam, men dessa attribut används som ett sätt att blända den andra personen för den personliga agendan.

Vanligt är också att sociopaten visar brist på ånger i sitt agerande.
Sociopaten ser världen på hans eller hennes egna villkor, som en plats med mycket dramatik och riskfylld spänning.

Till följd av allt detta har sociopaten svårt för att upprätthålla relationer.

Stalker

Types of stalking
• Rejected stalkers pursue their victims in order to reverse, correct, or avenge a rejection (e.g. divorce, separation, termination).
• Resentful stalkers pursue a vendetta because of a sense of grievance against the victims – motivated mainly by the desire to frighten and distress the victim.
• Intimacy seekers seek to establish an intimate, loving relationship with their victim. To them, the victim is a long-sought-after soul mate, and they were 'meant' to be together.
• Incompetent suitors, despite poor social or courting skills, have a fixation, or in some cases a sense of entitlement to an intimate relationship with those who have attracted their amorous interest. Their victims are most often already in a dating relationship with someone else.
• Predatory stalkers spy on the victim in order to prepare and plan an attack – usually sexual – on the victim


Leroy
__________________
Senast redigerad av Leroy1 2010-09-04 kl. 23:59.
Citera
2010-09-05, 00:02
  #10744
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av JaneMarple
Japp, här har vi ännu en pappa som tycker det är viktigare att få rätt, än att träffa barnet. Och som det gnälls och gnölas sen. Allting är emot mig snyftas det. Medan den stackars mamman redan när flickan var baby förväntades släpa omkring flickstackaren på caféer på strikt utmätta tider flera gånger i veckan. Och dessutom fick höra att hon var dum mot honom som födde barnet, när det kunde ha förstört hans äktenskap.
Visst har han valt, och han har valt prestigen framför barnet.
Den jag tänker på framstår som mer omogen än den lilla 4-åriga flickan.

Jag hoppas för barnets skull att han kan växa upp så småningom. Ibland händer det när man närmar sig sin egen ålders höst och börjar tänka på vad man har gjort med sitt liv. Det är bara att fortsätta försöka prata förstånd med honom. Men tyvärr är jag skeptisk till nån snabb lösning i såna här fall.

Jag får försöka prata lite till. I det här fallet vill mamman alltså absolut inte tillmötesgå hans önskningar om att träffas på olika uteställen, hon säger det är ju som att låta den andra kvinnan bestämma hur hon ska göra med sitt barn. Och eftersom mannen varit så fruktansvärt otrevlig, ja hänsynslös får man väl säga så vill hon inte ställa upp på det här för att rädda hans äktenskap. Och det är ju faktiskt hennes barn.

Det är som att en del människor inte kan se att om man missköter sina relationer med den man har barn med så har man bäddat för ett evigt trubbel. Vet inte vad dessa människor lider av för hybris när de bara tror att de kan gå fram som ångvältar och sen ska andra vara lika glada för det.

Ingen av dem verkar veta vad de vill med framtiden heller. Det får vi se då säger de. Men ju förr de kommer sams desto bättre för barnets skull. Mannen törs inte kräva något av sin fru men av barnets mamma kan han ha krav trots att detta går ut över barnet. Men spricker äktenskapet är det ju två barn till som kommer i kläm där.

Och hur för man ett sånt här föräldrapar framåt? Det verkar olösligt då ingen av parterna vill ge med sig.

Vårdnadstvister ökar men till syvende och sist så är det ju de enskilda människornas ansvar. Hur man uppför sig mot varandra påverkar barnets liv i högsta grad. Det är som att en del tycker att man kan vara hur besvärlig och ibland värre än så men ändå så har man krav på att allt ska löpa lugnt och smidigt. Så går det inte till.
Citera
2010-09-05, 00:04
  #10745
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Du utgår från att allt stämmer med hur du tycker att det ska vara. Sedan läser du eller hör bandupptagningar men struntar i uppenbar fakta och förvränger sanningen och lägger till något som varken sades eller skrevs. Din fantasi är obegränsad och det är därför flera ställer den ironiska frågan om daddy verkligen finns, om det här fallet existerar. Du talar i vart fall inte om den person som går under namnet daddy och är den som startade denna tråd.
Intressant att du nämner förvrängningar av fakta i sammanhanget.
Daddy eller Joakim som han heter, är så jäkla dum att han lägger ut ljudinspelningar och delar av dokument i en fantasi att det skulle vara till hans fördel, för oss som är någorlunda sunda är det inte en fördel för Daddy att ta del av dem.
Vilken sund person som helst kan se hur illa ute han är.
Det mest tragiska i denna situationen är att han verkar vara i total avsaknad av riktiga vänner, du vet sådana som törs säga att man är ute på hal is och inte riktigt på banan. Jag tycker uppriktigt synd om dig.
Citera
2010-09-05, 00:05
  #10746
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Leroy1
JanH.



Att påstå att Joakims ev. ADHD, alkohol intag eller tablettmissbruk varit orsak till att han inte kunnat umgås med sitt barn är fel. Var och av vilka menar du att det finns nedskrivet som skäl och konstaterat?

Ozzy Osborn har väl fått det att funka trotts begränsingar och missbruk.

Det är svårt att ge konkreta riktade råd JanH.

Man kan bara hoppas att inblandade inte drivs av hämnd och försöker straffa någon genom att hindra.

Det finns alltid individuella skillnader och detaljer i fallen och ibland vet vi inte bägges skäl till att inte samarbeta. Vad som är riktigt friskt eller sjukt agerat.
Värst är väl när någon insinuerar och med spydighet försöker dölja det som verkligen sker.

Jag känner också till en gift man som hade en härlig familj med 3barn som var glad och utåtriktad han blev uppvaktad av en tjej som sa att hon bara var ute efter lite uppmärksamhet och bara ville ha en tillfällig förbindelse. Hon åt p-piller, var den som låg på och ville att de skulle ses och träffas. Han tvekade och nekade initialt, sa det var fel och farligt, hon gav sig inte i sin uppvaktningen sa att det som är farligt är härligt men inte förbjudet, han började så småningom få problem med vad han kände för sin fru, familj och den nya personen han nyss träffat. Han berättade för sin fru om sin tvekan, sina snesteg och begågna fel. Mannen och kvinnan bröt upp sin relation, efter en längre semester utomlands med familjen tog hon åter kontakt, uppvaktade och ville dom skulle träffas, ses. Det visade sig att hon blev gravid, men i och med att han visste att hon varit ensam med andra män i sin lägenhet så var han inte så säker på att han var den ende som hon träffat, haft sex med. Han följde ändå med kvinnan till samtal på familjerådgivningen innan det var konstaterat att han var pappa. Hon skrev handskrivna brev, diskuterade på olika forum, skickade e-post och koverserade på MSN med mannen som han har sparat.

När det efter födelsen och DNA koll visat sig vara hans barn så talar han om att barnet har rätt till sitt såväl biologiska, social som juridiska och ekonomiska arv. Han betalar underhåll punktligt och köper barnvagn mm.

Han har alltid hävdat att barn har rätt att träffa sina bägge föräldrar, sysskon samt övrig släkt och vänner. Först begärde han samtal via frivillga samarbetssamtal hos Soc. sedan dessa inte fungerat, tvingats ta det till ting. Kvinnan i det fallet höll i början på att öppet diskutera och skriva på olika sidor och forum på nätet, började blogga tog sen upp tvisten på sin blogg, Han skrev en del saker där då han märkte skaer hon skrev inte stämde med hur det verkligen varit eller gått till. Då det handlade om tider för umgänge mellan pappan och barnet. Hon hävdade rätten till det fria ordet, han hävdade att man skall skriva sånt som är sannt och inte försöka smutskata eller försöka förändra verkligheten för att vinna tillfällig fördel. Därav håller jag med om att man måste vara försiktig i det man skriver och påstår.

Kvinnan träffade under graviditeten en man som hon sedan tyckte kunde ersätta den biologiske fadern och försökte under en längre tid tom. förbjuda pappan att kalla sig pappa inför sitt eget barn eller prata om sysskonen. Det har framkommit till pappan andra historier om hur hon agerat då hon levt ihop med andra män eller försökt få mn att lämna de relationer de har, smugit i deras trädgårdar eller försökt ta ifrån en moder till en tidigare kille vårdnaden genom brev och insinuationer och olika skriverier.

Han har trotts allt detta stöttat henne ekonomiskt och socialt då hon ringt i olika lägen och i sina sociala kriser berättat om de problem hon har själv och satt sig i i sin omgivning. Hon säger att han är den enda som förstår och kan rädda eller hjälpa till. Gråter och hävdar att han är den ende som kan och förstår kan hjälpa. Mannen har ordnade förhållanden och värnar om att barnet skall få ett så brett socialt nätverk som möjligt, han anser att barnet skall kunna få gå på dagis eller hos dagmamma, barnet har själv sagt att det skulle tycka det vore kul att kunna få leka,träffa och utvecklas med andra barn. Han har sett till så att det har varit möjligt och hon har haft råd att bjuda på något och ordna barnets födelsedagskalas när förutsättningar för detta signalerats att det saknats..

Han anser att man bör dela på ansvaret för det två personer skapat eller orsakat. Oavsett hur det gått till. Mamman har flera gånger försökt få mannen att åter visa sitt tycke till henne, bett om bekräftelse, krävt hemliga möten, en sissta kyss osv. Sätter sig gärna nära då han får träffa barnet eller lägger en arm på stolen då han kör bil osv.

Mamman till barnet låter pappan få träffa barnet på ett liknande sätt som JaneMarple här skriver om, villkorar, undviker så klart att följa fastställd umgängesplan i tingsrätt och vägrar gå på samarbetssamtal, gillar att provocera sin omgivning och gör troligtvis detta för hon vill spela ut mannens förra fru mot honom i dramat, vilket en del som här kommenterat verkar tycka är rätt väg att gå.

Barnet som han bryr sig om har blivit distansierat från honom, sysskon, släkt och övriga vänner, han vill för barnet och moderns skull försöka undvika en ny onödig process som han vet ingen annan än Advokaterna tjänar på. Han har aldrig velat hindra mamman, han har velat väl hela tiden. Mamman låter barnet få träffa honom men villkorar allt som oftast vad och när. Så kan det faktiskt få gå till i Sverige idag och visst har väl kvinnan mer rätt än mannen.

Jag förstår att man har svårt att diskutera var gränserna går mellan påståenden och lögn samt de konsekvenser var och en i sådana här fall får bära.

Jag förstår om den mannen Ni diskuterar i första hand visar respekt till det han faktiskt har, men om det är som i det fallet som jag känner så kan det ibland kanske röra sig om bittra försök till elak hämd som hämtad ur filmen Nio och en halv vecka där ett oskylldigt barn blir det som hamnar i kläm.

Det kanske blir för papporna ovan som för John :

http://www.minpappa.nu/?p=535

De får vänta tills barnen själva får möjlighet att ta egna beslut göra egna val.

Slutligen:

Sociopat

Det som främst kännetecknar en sociopat är en brist på respekt för andras rättigheter.
Ett annat kännetecken för en sociopat är att han eller hon inte kan samstämma med vad samhället definierar som en normal personlighet.

Forskning har dock visat att en sociopat oftast är en person med ett överflöd av charm och slagfärdighet. Vilket innebär att sociopaten anpassar sig.
Sociopaten kan verka vänlig och omtänksam, men dessa attribut används som ett sätt att blända den andra personen för den personliga agendan.

Vanligt är också att sociopaten visar brist på ånger i sitt agerande.
Sociopaten ser världen på hans eller hennes egna villkor, som en plats med mycket dramatik och riskfylld spänning.

Till följd av allt detta har sociopaten svårt för att upprätthålla relationer.

Stalker

Types of stalking
• Rejected stalkers pursue their victims in order to reverse, correct, or avenge a rejection (e.g. divorce, separation, termination).
• Resentful stalkers pursue a vendetta because of a sense of grievance against the victims – motivated mainly by the desire to frighten and distress the victim.
• Intimacy seekers seek to establish an intimate, loving relationship with their victim. To them, the victim is a long-sought-after soul mate, and they were 'meant' to be together.
• Incompetent suitors, despite poor social or courting skills, have a fixation, or in some cases a sense of entitlement to an intimate relationship with those who have attracted their amorous interest. Their victims are most often already in a dating relationship with someone else.
• Predatory stalkers spy on the victim in order to prepare and plan an attack – usually sexual – on the victim


Leroy

Joakim Ramstedt har själv medgivit att han hade problem med allt det där så det kommer från honom, är alltså bekräftat. Hur kan du ha missat det?
Citera
2010-09-05, 00:11
  #10747
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av JanHemming
Joakim Ramstedt har själv medgivit att han hade problem med allt det där så det kommer från honom, är alltså bekräftat. Hur kan du ha missat det?
Leroy är inte så vaken, han försöker leva genom Daddy men har inte insett att Joakim inte är honom.
Jag gissar att Leroy vill att morsan ska ränna runt på fik för honom.
Han är inte beredd för det riktiga föräldraansvaret.
Citera
2010-09-05, 00:13
  #10748
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av HenrikJ
Intressant att du nämner förvrängningar av fakta i sammanhanget.
Daddy eller Joakim som han heter, är så jäkla dum att han lägger ut ljudinspelningar och delar av dokument i en fantasi att det skulle vara till hans fördel, för oss som är någorlunda sunda är det inte en fördel för Daddy att ta del av dem.
Vilken sund person som helst kan se hur illa ute han är.
Det mest tragiska i denna situationen är att han verkar vara i total avsaknad av riktiga vänner, du vet sådana som törs säga att man är ute på hal is och inte riktigt på banan. Jag tycker uppriktigt synd om dig.

Bara det hur han uppförde sig straz före polisförhöret av dottern. Det är sånt som hennes kompisar kommer att läsa om och vad får de här människorna att tro att det skulle vara bra för henne? Det var nån som skrev nåt om att JR inte skadat dottern.
Citera
2010-09-05, 00:17
  #10749
Medlem
JanH


Det var klokt resonerat och vuxet tänkt.

Det fall som jag känner till så har pappan till barnet fött utom äktenskapet ställt krav på sin fru och familj att acceptera då de gett honom en andra chans, de har tom. allesammans varit på IKEA och skrattat och haft kul en gång på 4-år men eftersom viljan att söndra och härska visa sin makt ibland är större än att bygga så blir bokhyllan Billy aldrig riktigt monterad eller ihopskuvad. Av det rum och utrymme som fanns inrett som barnets utrymme så blev det bara tomrum och barn visar sig hamna i kläm.

Förhoppningsvis finns det andra kloka vuxna runt barnet som kan se allt det som sker och det går bra. Sociala myndigheter slipper att agera grindvakt, älskarinnan som försökte sno en gift man inser att man måste arbete för sitt uppehälle och överlevnad inte bara kortsiktigt utan på lite längre sikt. De vänner man omger sig med kan tala förstånd med de som oftast väljer att berätta och kräva att man lyssnar på en sida av historien, man kanske skall lära sig läsa mellan raderna och se till att påverka saker på ett fint sätt så det blir så bra som möjligt.

Leroy
Citera
2010-09-05, 00:22
  #10750
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av JanHemming
Bara det hur han uppförde sig straz före polisförhöret av dottern. Det är sånt som hennes kompisar kommer att läsa om och vad får de här människorna att tro att det skulle vara bra för henne? Det var nån som skrev nåt om att JR inte skadat dottern.
Självklart har det skadat dottern redan, den stora frågan är läkningen och om Joakim är beredd att starta den processen?
Jag trodde det för en sekund men sen läste jag daddy-sverige och insåg vad Joakim skriver där.
I och för sig så skriver han i andra person mestadels för att han vill göra påslag att han skulle vara flera personer, men han är inte alls ute efter att få en normal relation till sitt ex och en sund relation till sin dotter, han använder bara dem för sin sjuka kamp mot?? tja sina egna gamla demoner och jag tänker inte lägga ner tid till analyser av dem.
Det jag bryr mig om är att en liten flicka och en mamma borde få lugn och ro från en sjuk man som löper amok på internet.
Citera
2010-09-05, 00:26
  #10751
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Leroy1
JanH


Det var klokt resonerat och vuxet tänkt.

Det fall som jag känner till så har pappan till barnet fött utom äktenskapet ställt krav på sin fru och familj att acceptera då de gett honom en andra chans, de har tom. allesammans varit på IKEA och skrattat och haft kul en gång på 4-år men eftersom viljan att söndra och härska visa sin makt ibland är större än att bygga så blir bokhyllan Billy aldrig riktigt monterad eller ihopskuvad. Av det rum och utrymme som fanns inrett som barnets utrymme så blev det bara tomrum och barn visar sig hamna i kläm.

Förhoppningsvis finns det andra kloka vuxna runt barnet som kan se allt det som sker och det går bra. Sociala myndigheter slipper att agera grindvakt, älskarinnan som försökte sno en gift man inser att man måste arbete för sitt uppehälle och överlevnad inte bara kortsiktigt utan på lite längre sikt. De vänner man omger sig med kan tala förstånd med de som oftast väljer att berätta och kräva att man lyssnar på en sida av historien, man kanske skall lära sig läsa mellan raderna och se till att påverka saker på ett fint sätt så det blir så bra som möjligt.

Leroy

En älskarinna som försökte sno en gift man?

Var det inte mer en man som inte brydde sig om sin fru och var otrogen, skyddade sig inte för det kunde han inte göra själv? Tycker mer att det låter som det jag.

Inte undra på att vårdnadstvister uppstår när folk inte har mer omtanke om andra utan bara är självgoda och egoister.
Citera
2010-09-05, 00:27
  #10752
Medlem
The Lucky:

Läs mer om hur man definerar en Psykopat eller en Stalker så ser du hur många rätt eller fel du kan finna. :



Men en del säger ju att man inte skall ge sig in diskussioner med de som uppfyller dessa maniska beteenden.

Men du vet ju hur en del inte kan släppa saker. De håller på oavsett vad för beslut som rätten tar eller i verkligheten diskuteras.

Leroy
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in