2010-05-16, 14:22
  #985
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av livegen
Det var så lite.

IR5 är med stor sanolikhet en medlem av regimen. Han försöker bara att smutskasta, dumförklara iranierna och använder sig av taktiken söndra och härska, vilket mullorna har använt sig av hela tiden. Ena gången hävdar han att iranierna var korkade som gjorde revolution för att i nästa inlägg försvara mullorna.

Ena gången försvarar han kurderna för att i andra inlägg kalla dem för terrorister. I ett inlägg svär han vid Ahura mazda för att i ett annat inlägg förlöjliga zoroastrismen osv. .

Genom skitsnack kan du inte smutskasta någon i FB. Vänligen åberopa dina bevis , det räcker inte att du bara skriver att jag har hävdat saker och ting du måste också bevisa att jag har skrivit som du säger att jag gjort! Varför ljuger du för , jag vet inte om moderatorena läser det du skriver!

Citat:
Ursprungligen postat av livegen
Det är mullorna och sådana som IR5, som har tutat i oss att det inte finns bättre alternativ och att USA är den stora satan, som försöker infilterera Iran och oppostions grupperna med alla möiljga medel .


För info: Iran har ingen opposition ni är bara massa lögnare när ni väl har gått och hängt er så kanske en opposition dyker upp en dag. Ni är lögnare ni klarar inte ens att arrangera 2 demonstrationer vad förväntar ni er av att folk ska tycka om er , hur fan har ni tänkt styra ett land.
Ni inkompetenta som varken kan politik eller något annat, grupper bestående av massa lögnare, ni ljuger som fan. Och du sluta dra in kurderna i det här, de har en annan mentalitet när det gäller sånt du borde ägna dig åt dina vänners uppehållstillstånd och böghistorier för migrationsverket där allt går under etiketten opposition. Jaha är det sånt du kallar för smustskastning, jag kan tala om för dig och speciellt för en del av er Iranier som bor i Sverige att ni inte ens är Iranier , ni går åt det håll där det luktar pengar, ni är bedragare, ni har ljugit om allt, så nämn inte Ahura Mazdaa innan du tvättar din mun. Om du frågar mig så är ni mycket värre än regimen , det finns ett Iranskt ordspråk som säger ni ser inte vatten annars är ni duktiga simmare.


Irans verkliga nationalister och intellektuella umgås inte ens i den sfär där dina mongovänner med 0 kompetens sitter och växlar skitsnack där de också upptagit en scen som igentligen ska domineras av riktiga nationalister som verkligen bryr sig om Iran , och tänker på alla Iranier och inte bara massa ungdomar i Tehran. Jag gillar kurderna ,balucherna och alla Iranska folkslag, jag sitter och tar reda på hur en arbetare i gruvorna i Kurdistan dör pga bristerna i utrustning, jag känner folk som åker till Kurdistan för att göra liknande undersökningar, och som jag tidigare skrev visar våra rapporter att lagarna tillämpas hårdare i Kurdistan. PJAK och liknande organisationer skulle aldrig kunna finnas om såna som du tänkte lite mer och verkligen brydde er om området. Många av dina sk nationalister i USA som förlorar 20 000$ per timme i Las Vegas kan istället ägna sig åt att se bristerna! Och såna som du förväntar sig att Kurderna ska se sig som Iranier, om du Iranier så ger jag Kurder rätten att inte se sig som Iranier.


Ge exempel på 2 alternativ som är bättre än regimen och som kan stå för hela den Iranska befolkningen oavsett etnicitet ,språk etc exempel på 2 st personligheter ! Om du inte kan nämna det så kan du hålla käften , för då finns det ingen för tillfället!
Citera
2010-05-16, 14:32
  #986
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av livegen
Regimen i Iran är en diktaurer, som mördar sitt eget folk och har imperialistiska planer på att sprida sin form av islam och återskapa sin form av khalifatvälde.


Intressant reflektion:

Vi behöver inte gå in i det hypotetiska indicium om att Iran i framtiden har imperialistiska planer alltså något som inte hänt. Nu frågar jag dig om du är emot imperialismen varför ägnar du dig inte att kritisera USA som per dagens datum har genom imperialismen mördat miljoner människor! Grejen är att du prioriterar indicium framför det aktuella
Citera
2010-05-16, 14:40
  #987
Medlem
Många insisterar på att Shia-Islam har imperialistiska avsikter, personligen anser jag att en del här försöker skapa attityder för att USA ska anfalla Iran men låt mig förklara för er hur det ligger till.

Det finns en del inom gruppen Mahdaviat som anser att genom Mahdis återkomst så kommer han visa rätta vägen etc. Själva Mahdaviat är indelat i flera grupper som tror på olika saker men en del av er inhämtar info från liknande grupper och framställer de som om Iranska regeringen har sagt det. Jag tycker att det jätte dåligt att ni håller på med sånt ,jag vet att många av er i FB är medlemmar i olika grupper som har avsikter med att framföra liknande skitsnack. Vänligen sluta med det!

Det är som att säga att olika kristna sekter som inte har med regeringen att göra ska framställas spom Sveriges regerings visioner, vad fan sånt förekommer överallt vad är det som konstigt?
Citera
2010-05-16, 14:48
  #988
Medlem
Adazanims avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IR5
Många insisterar på att Shia-Islam har imperialistiska avsikter, personligen anser jag att en del här försöker skapa attityder för att USA ska anfalla Iran men låt mig förklara för er hur det ligger till.

Det finns en del inom gruppen Mahdaviat som anser att genom Mahdis återkomst så kommer han visa rätta vägen etc. Själva Mahdaviat är indelat i flera grupper som tror på olika saker men en del av er inhämtar info från liknande grupper och framställer de som om Iranska regeringen har sagt det. Jag tycker att det jätte dåligt att ni håller på med sånt ,jag vet att många av er i FB är medlemmar i olika grupper som har avsikter med att framföra liknande skitsnack. Vänligen sluta med det!

Det är som att säga att olika kristna sekter som inte har med regeringen att göra ska framställas spom Sveriges regerings visioner, vad fan sånt förekommer överallt vad är det som konstigt?

Detta är inte helt korrekt. Khomeni uppmanade sina anhängare att exportera revolutionen till andra muslimska länder för att förhindra västlig imperialism.
Detta har man gjort i Irak, Libanon, Palestina och även vissa delar av Afrika och Afghanistan.

Sen år det värt att påpeka att det mest skrämmande med regimen idag är att många forna IRGC och veteraner från Iran-Irak kriget idag har åldern, den ekonomiska makten samt Khamenies stöd för att ta över landet totalt. De värsta är inte att de är IRGC medlemmar utan att de var frivilliga och noggrant utvalda "rätttrogna" redan från början. Genom förmåner i egenskap av veteraner har det vuxit sig till att bli en elit inom det civila samhället precis som inom politiken. Ahmedinejad tillhör den falangen och de är mer extrema och har revolutionära ider för hela regionen och vill mer än gärna dominera hela regionen.
Citera
2010-05-16, 14:55
  #989
Medlem
livegens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ankan23
Kan du säga vilken sida det är på då?
Okej, bara lite information, så att du kan forska själv vidare i.
Shismen handlar i huvudsak om vilka som skulle och ska styra det muslimska samfundet efter Muhammads bortgång. Muhammad hade fem döttrar var av en vid namn Fatima gifte sig med Muhammads kusin Ali. Hon var Muhammads enda barn som fick barn.
Sunnimuslimer räknar Muhammeds svärfar, som efterträdde honom som förste kalif, som ledare för islam. Shiamuslimerna godkänner bara Ali och hans ättlingar. Efter det har det pågått en konflikt mellan shiamuslimer och sunniter om vem som ska leda muslimerna. Men ättlingar till Ali fick aldrig som de ville och deras makt begränsades och eller blev mördade av sunniterna. Shiamuslimer drömmer än idag om att skapa en ny stor khalifat med Muhammads ättlingar som Khalifer. De upprätthåller denna dröm bl.a. genom att sörja och fira bortgången och födelsen av 12 ättlingar till Ali, som kallas för imamer än idag och de väntar på den 12:e imamen, vilka de tror att ska återkomma till jorden för att slutligen sprida islam till hela världen. Men hans återuppståndelse kommer att ske när det är kaos i världen och krig råder mellan olika raser. För att skapa dessa förutsättningarna, så har regimen i Iran inrättad en fond.
http://www.youtube.com/watch?v=uuslxJFpBuU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=5DZ__DBFUCQ
Iran-Irak kriget varade i 8 år, trots att Saddam accepterade FN:s resolution om vapenvila efter 2 år och trots att Iran hade tagit tillbaks det mesta av förlurad mark. Men de fortsatte kriget för att befria shiamuslimerna och med hopp om att den 12: imamen skulle hjälpa och leda de till seger.
Den högsta religiösa ledaren får endast väljas bland Muhammads/ Alis ättlingar.
Iran hjälper och beväpnar olika shiamuslimska grupper runt om mellanöstern och världen.
Som sagt det är bara diktaturkramare och USA-hatare, som blundar för andra nationers grymmheter och imperialistiska planer.
Citat:
Ja? Du gör ingen klar korrelation mellan kärnvapen och mer lidande i det du skrev tidigare.
Läs om läs rätt!
Citat:
Varför inte då, om det är just oberoende tar det väl inte hänsyn till någon falang?
De är inte oberoende. Läs om läs rätt.
Citat:
Vilken demokrati det blev va. Dessutom fördes inte påtryckningar och stöd till dissidenter i den mån som I iran, eller ens i den direkta bemärkelsen. SÖnderfallet handlar nog snarare om ekonomiska frågor.
Nej det blev inte en såda demokrati, som du hade tänkt dig. Du förväntar dig självklart religiösa/ politiska förföljelser.
Och du har massa bevis på att den iranska oppositionen får massa stöd. Du verkar inte kunna skilja på dina drömmar och verkligheten.
Citat:
Okej, vilka sanktioner pratar vi om?
Ekonomiska/politiska.
Citat:
Konstigt då att USA stödje Musharaf gällande under kriget mot terrorn.
Vem gör inte det? Även Iran hjälpte USA med information om talibanerna under de allierades invation.
Citera
2010-05-16, 15:02
  #990
Medlem
livegens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IR5
Genom skitsnack kan du inte smutskasta någon i FB. Vänligen åberopa dina bevis , det räcker inte att du bara skriver att jag har hävdat saker och ting du måste också bevisa att jag har skrivit som du säger att jag gjort! Varför ljuger du för , jag vet inte om moderatorena läser det du skriver!

Och massa dravell.....

Gå och sug lite ballar på dina håriga arabiska herrar, så kan du få lite bonus.
Citera
2010-05-16, 15:04
  #991
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av livegen
Okej, bara lite information, så att du kan forska själv vidare i.
Shismen handlar i huvudsak om vilka som skulle och ska styra det muslimska samfundet efter Muhammads bortgång. Muhammad hade fem döttrar var av en vid namn Fatima gifte sig med Muhammads kusin Ali. Hon var Muhammads enda barn som fick barn.
Sunnimuslimer räknar Muhammeds svärfar, som efterträdde honom som förste kalif, som ledare för islam. Shiamuslimerna godkänner bara Ali och hans ättlingar. Efter det har det pågått en konflikt mellan shiamuslimer och sunniter om vem som ska leda muslimerna. Men ättlingar till Ali fick aldrig som de ville och deras makt begränsades och eller blev mördade av sunniterna. Shiamuslimer drömmer än idag om att skapa en ny stor khalifat med Muhammads ättlingar som Khalifer. De upprätthåller denna dröm bl.a. genom att sörja och fira bortgången och födelsen av 12 ättlingar till Ali, som kallas för imamer än idag och de väntar på den 12:e imamen, vilka de tror att ska återkomma till jorden för att slutligen sprida islam till hela världen. Men hans återuppståndelse kommer att ske när det är kaos i världen och krig råder mellan olika raser. För att skapa dessa förutsättningarna, så har regimen i Iran inrättad en fond.
http://www.youtube.com/watch?v=uuslxJFpBuU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=5DZ__DBFUCQ
Jo men var är planen på en imperialism och kalifatet? Det är ingen fakta utan indicier som du sedan förstorar en masse.


Citat:
De är inte oberoende. Läs om läs rätt.
På vilket sätt är det undersökningarna inte oberoende?

Citat:
Nej det blev inte en såda demokrati, som du hade tänkt dig. Du förväntar dig självklart religiösa/ politiska förföljelser.
Och du har massa bevis på att den iranska oppositionen får massa stöd. Du verkar inte kunna skilja på dina drömmar och verkligheten.
Korrekturläsning är inte din gebit? Förstår inte vad du vill säga här om jag ska vara ärlig.

Citat:
Ekonomiska/politiska.
Just det, vilka tänker du på mer exakt?

Citat:
Vem gör inte det? Även Iran hjälpte USA med information om talibanerna under de allierades invation.
God dag yxskaft, du sa nyss USA hade puttat undan Musharaf. Hur ska du ha det?
Citera
2010-05-16, 15:21
  #992
Medlem
livegens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ankan23
Jo men var är planen på en imperialism och kalifatet? Det är ingen fakta utan indicier som du sedan förstorar en masse.
Nej, att Ahamadinejad säger att islam ska erövra alla bergstoppar i världen är ingen fakta.
Deras historia är ingen fakta.
Deras fond för imam Mehdi är ingen fakta.
Deras dikatorskap är ingen fakta.
Deras mördande och förföljelse av folk som inte vill delta i deras impeialistiska planer är ingen fakta.
Citat:
På vilket sätt är det undersökningarna inte oberoende?
Läs om läs rätt! kan du inte läsa så sluta spamma tråden.
Citat:
Korrekturläsning är inte din gebit? Förstår inte vad du vill säga här om jag ska vara ärlig.
Sluta spamma tråden, din troll.
Citat:
Just det, vilka tänker du på mer exakt?
Sluta spamma tråden.
Citat:
God dag yxskaft, du sa nyss USA hade puttat undan Musharaf. Hur ska du ha det?
Idiot! alla länder har samarbetat och samarbetar mot terrorismen, samtidgt som i USA:s och Pakistans fall genomförde både USA och västvärlden påtryckningar, så att Mosharaf lämnade makten. Att du med din ärthjärna ser detta som något negativt är bara att
Citera
2010-05-16, 15:26
  #993
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av livegen
Nej, att Ahamadinejad säger att islam ska erövra alla bergstoppar i världen är ingen fakta.
Deras historia är ingen fakta.
Deras fond för imam Mehdi är ingen fakta.
Deras dikatorskap är ingen fakta.
Deras mördande och förföljelse av folk som inte vill delta i deras impeialistiska planer är ingen fakta.
Nej men ovanstående tyder inte på ett annalkande imperialism att skapa ett kalifat.

Citat:
Läs om läs rätt! kan du inte läsa så sluta spamma tråden.
På vilket sätt är det undersökningarna inte oberoende? Svarar du med påhopp igen antar jag att det beror på att du inte kan backa upp det hela.

Citat:
Sluta spamma tråden, din troll.
Just det, vilka tänker du på mer exakt? Återigen tror jag inte riktigt du vet vad du pratar om, annars skulle du ha presenterat vilka politiska och ekonomiska straff du åsyftar.


Citat:
Idiot! alla länder har samarbetat och samarbetar mot terrorismen, samtidgt som i USA:s och Pakistans fall genomförde både USA och västvärlden påtryckningar, så att Mosharaf lämnade makten. Att du med dinl ärthjärna ser detta som något negativt är bara att
Du har fortfarande inte påvisat att USA skulle ha med Musharafs avgång att göra, dem lät han ändå sitta kvar 8-9 år. Jag antar att din obstinata hållning är en fasad för okunskap, återigen.
Citera
2010-05-16, 15:31
  #994
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Adazanim
Detta är inte helt korrekt. Khomeni uppmanade sina anhängare att exportera revolutionen till andra muslimska länder för att förhindra västlig imperialism.
Detta har man gjort i Irak, Libanon, Palestina och även vissa delar av Afrika och Afghanistan.


Det där kan du inte kalla för imperialism i den bemärkelsen att Iran har avsikten att ta över andra länder! Det där är mera försvarsstrategi och Khomeyni menade revolutionens värderingar borde exporteras, jag tror inte att det var illa menat!
Citera
2010-05-16, 15:32
  #995
Medlem
livegens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ankan23
Nej men ovanstående tyder inte på ett annalkande imperialism att skapa ett kalifat.
Du har redan fått svar. Sluta spamma!
Citat:
På vilket sätt är det undersökningarna inte oberoende? Svarar du med påhopp igen antar jag att det beror på att du inte kan backa upp det hela.
Läs om läs rätt. Sluta spamma!
Citat:
Just det, vilka tänker du på mer exakt? Återigen tror jag inte riktigt du vet vad du pratar om, annars skulle du ha presenterat vilka politiska och ekonomiska straff du åsyftar.
Läs tidningar och skaffa dig allmänbildning istället för att förstöra och spamma tråden!
Citat:
Du har fortfarande inte påvisat att USA skulle ha med Musharafs avgång att göra, dem lät han ändå sitta kvar 8-9 år. Jag antar att din obstinata hållning är en fasad för okunskap, återigen.
Samma svar som ovan.
Citera
2010-05-16, 15:32
  #996
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av livegen
Gå och sug lite ballar på dina håriga arabiska herrar, så kan du få lite bonus.


Du borde avstängas från flashback! Med dina falska anklagelser kommer du ingen vart!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in