2010-04-12, 20:20
  #805
Medlem
livegens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IR5
Inom psykologi finns det mindre kända avsnitt som behandlar ämnet om mode. Vad menas med att Iranier är modeinriktade?

Inom psykologi finns det kända avsnitt, som behandlar ämnen om storhetsvansinne, paranoja, schizofreni och mytomani. Jag föreslår att du läser om dessa ämnen eller att du vänder dig till en psykolog.
Citat:
Då Iranier ej lever i individualiserad samhälle får detta en annan innebörd. I liknande samhällsstrukturer finns det en uppfattning om gruppens tänkande och ej individen själv. Gruppen tänker och inte individen , men liknande uppfattningar har man inte i ett individualiserad samhälle, här är det individen som tänker för sig själv och agerar. I liknande strukturer som Iran kan en människa ropa död åt USA bara för att mängden säger så, även om den personliga uppfattningen är talar emot. Paradoxen med Iran är just den delen , att handlingar inte alltid går efter tankar, punkt 6 i tidigare inlägg. Du kan själv läsa mer om grupporienterade samhällen!
Menar herr Freud att i de individualistiska samhällena finns t.ex en politisk parti för varje individ och att människor inte blir påverkade av större politiska partier och att t.ex. amerikanarna har en grupptänkande, eftersom majoriteten röstar bara på två partier? Kanske Ni menar att de individualistiska svenskarna skulle aldrig göra uppror mot någon parti, som fuskade till sig makten eller misskötte ekonomin eller förföljde sitt folk? Herr Freud kanske menar att alla revolutioner och folkliga uppror i världen och i historien har endast skett och sker i samhällen med gruppstruktur?
Anser ni inte herr Freud att ni borde gå färdig er utbildning innan, ni agerar som psykolog och analysera iranierna?
Citat:
Felet med din utgångspunkt är att du tar dig själv som en svensk och jämför dig med ungdomar i Iran , den jämförelsen bör du inte göra om du vill ha en kulturrelativ uppfattning om vad som pågår där.
Så nu är ni gentekniker också. Menar ni att svenska ungdomar generellt skiljer sig genetisk från iranska ungdomar och att de har olika drömmar, ambitioner och syn på frihet och demokrati?
Citat:
Så när vi pratar om modeinriktade människor menas det att det oftast att i liknande strukturer får en elit vara schablon för resten av gruppen, det är elitens symboler,uppfattningar,attityd som kommer att tas i bruk utan en individuell reflektion alltså man gör det bara för att gruppen gör det. Men dessa symboler som ska få den gruppen att samlas eller komma ut ska , ska också innehålla lockande och positiv laddade incitament. Tex använder använder man sig av diverse Iranska sångare, fotbollspelare, västerländska sångare, skådesspelare, etc . Då USA vet att dessa människor älskar att schablonisera västerländska ideal och att de är törstiga efter att få uppmärksamhet (Pelle som tidigare exempel) och visa att de inte är mullor, de vill alltså också vara med eftersom USA själv har skapat dessa attityder mot Iranier så vet de vad Iranier törstar efter.
Ni verkar ha varit mycket upptagen med era universitetsstudier och har inte lagt märke till att även i den fria individualiserade världen finns eliter, som är schablon för resten av gruppen, jag föreslår att ni studerar enligt eran vetenskapliga metoder företelser som hallywood, kändismode, pk-eliten och i mån av extra tid när ni inte är upptagen med era studier och när ni inte sitter dygnet runt här och delar med er av er dravel, så borde ni ta reda på att det finns faktisk partier, som propagerar för sina ideologier genom partidebatter, valmanifestationer, media mm med symboler och annat för att locka till sig gruppen att komma ut och rösta på dem. Jag antar att ni inte heller haft tid att umgås med svenskar och höra vissa berätta att de röstar på sossar för att de har alltid röstat på sossar eller att deras föräldrar har gjort det.

Citat:
De har haft makten i median i 30år det klart att de vet vilka psykiska konsekvenser detta orsakat Iranska ungdomar. Så uncle Sam vet hur vad han håller på med.
Och mullorna har haft makten i 30 år över iransk media med all sensor och förbud mot utländska medier, filmer och informationsflöde, så det är klart att de vet vilka psykiska konsekvenser detta orsakar er koranskallar och mindrebegåvade individer. De vet att de kan skylla alla sina tillkortakommanden och brister på den fabricerade yttre fienden och stor satan USA och samla folket omkring sig och begå våld mot sina opponenter med förevändningen att de försvarar sig mot USA.
Citera
2010-04-12, 23:02
  #806
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av livegen
Du verkar inte fatta ett skit. Är du verkligen frisk huvudet. På vilket sätt blev ännu ytterligare en länk på en universitet i Iran ett svar på att många högutbildade iranier inte vill jobba för er och att ni måste importera all industri och teknologi från utlandet för att i bästa fall montera ihop dem?

Finns många kompetenta utanför Iran ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Modern_Iranian_scientists_and_engineers

http://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_Cultural_Revolution

150 000 akademiker lämnar Iran årligen:
http://en.wikipedia.org/wiki/Iran's_brain_drain
Citera
2010-04-12, 23:43
  #807
Medlem
livegens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Savaran
Finns många kompetenta utanför Iran ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Modern_Iranian_scientists_and_engineers

http://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_Cultural_Revolution

150 000 akademiker lämnar Iran årligen:
http://en.wikipedia.org/wiki/Iran's_brain_drain

Tack för länkarna. Ja, det finns många duktiga och högutbildade iranier både i Iran och utanför Iran, men som vägrar att jobba för mullorna. Titta bara på byggsektorn, där privata personer och arkitekter får agera ganska fritt utan större inblandning av staten och då har de byggt fantastiska hus och byggnader och det mesta av materialen har de tillverkat inom landet.
Citera
2010-04-12, 23:59
  #808
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kinyo
tack för svaret, jag har så klart en del invändningar och frågor

men innan jag svarar vill jag att du svarar på min studentfråga ordentligt. Kalla mig dum men jag fattade inte det där.

edit: alltså det sista stycket du skrev

Jag ska utveckla detta lite mer. Jag delar upp den i två delar.

1. En anledning är kopplingen mellan akademiska atmosfären, samhälle och politik. När det gäller Iran så har en del av studenterna visat intresse för liberala och sekulära ideer, och detta har bidragit till livliga motsättningar från andra hållet och ibland tom till mycket tråkigare saker.


2. Nej tyvärr , jag delar inte den uppfattningen om att studenter ska föreställa de smarta och mest bildade, jag har inte den uppfattningen alls. Självklart finns det studenter som är relativ intellektuella men synen att akademiska atmosfärer har de mest bildade människorna är en felaktig inställning och ganska traditionellt. Bildning är ingenting som har ett slut.
Jag är själv verksam i en nationalistisk grupp som har ett antal medlemmar med olika bakgrund , vi har sagt att om gröna rörelsen har en logik och är redo för disskusion är dessa "hjärnor" välkomna för debatt utan censur via BBC eller VOA. Vi är varken regimanhängare eller kommunist eller något annat. Vi vill få bättre förståelse om deras politiska teori och strategi för Iran. Men ingenstans kan du i stora sändningar i Europa höra att de kommer till en debatt . Oftast så ska de tala om för median om deras erfarenheter och hur svårt de har det, men för mig räcker det inte med en del handplockade människors erfarenheter. Om du i egenskap av en politisk aktivist har teorier och strategier som du anser är bättre och pga det så springer du runt på gatorna och visar protester och massa människor offras, om det är så låt oss höra! Men inte ett ord , utan massa nyheter och fabriceringar och konspirationer.

Hur många gånger har du själv hört andra studenter som inte stödjer gröna vågen prata i västerländska median? De har bildat en atmosfär ´med hjälp av amerikanska och engelska resurser för att bobardera världen med händelserna, så i myllern av allt det här vad förväntar du dig? Tror du andra människor med andra uppfattningar med tanke på den rådande atmosfären vågar uttala sig om något ? Det är ju så man får en klarhet i saker och ting ! Så nej med tanke på atmosfären som har skapats är det få som vill komma med andra synpunkter.
__________________
Senast redigerad av IR5 2010-04-13 kl. 00:02.
Citera
2010-04-13, 09:30
  #809
Medlem
ok, jag börjar förstå dig tror jag, vi delar upp diskussionen i två delar. 1. demonstrationerna 2. Irans strategi. Jag hoppas det är ok.

Demonstrationerna:
Du skriver att iranier är mentalt svaga och lättpåverkade och inte vet vad de gör, USA styr dem. Studenter är inte smartare än andra och de har bara visats mer i media eftersom de varit mer i bråk med regimen pga sekulära idéer.

Frågor:
I ett land där man kan bli dödad om man demonstrerar, anser du inte att man tänker till en extra gång innan man går ut på gatorna? Alltså motsatsen till "att inte tänka före handling" som du skriver.

Ge mig exempel på propagandan som får iranier att få dessa komplex och vilja vara som människor i väst, så mycket att de är beredda att offra sina liv. Ser de "inte utan min dotter" och "300" och tänker "jag som iranier är dålig, jag önskar jag var västerlänning, jag skulle kunna dö för det". Jag köper inte detta. T.o.m i sverige har iranier ett gott anseende bland svenskar. Varför hatar iranier sig själva? Var konkret i ditt svar.

Anser du inte att Iran har större chans att lyckas hjärntvätta sin befolkning än USA på andra sidan jorden? Varför påverkas folket bara av USA:s media och inte Irans?



Strategi:
Förstår jag dig rätt att du är mest rädd för att Iran ska styckas upp, eller bli koloniserat och att irans suveränitet och intakthet är viktigare för dig än frihet för människorna? Du vill alltså att oppositionen visar en plan för hur detta ska upprätthållas och inte bara skriker "frihet" / "död åt diktatorn"?

Lös denna knut:
I ett land där opposition är otillåtet, hur ska de kunna skapa såna planer? Utan de kommer bara skrika "frihet" när de blir tillräckligt desperata, för att sen med våld kuvas igen av regimen, sen bli desperata igen, sen kuvas igen. De får ingen chans att planera och skapa "strategier".

Du vill ha ett politiskt parti trots att regimen inte tillåter det. Förklara hur det går till.

Om det hade funnits en rörelse med en strategi för hur Iran skulle se ut politiskt/ekonomiskt/försvar med syfte att inte låta Iran skadas av främmande makter. Denna rörelse skulle också vara för frihet och kontakt med väst. Skulle du stödja denna?
Citera
2010-04-13, 09:40
  #810
Medlem
ahh, du tror alltså att eftersom den gröna rörelsen inte har en strategi i bakgrunden, eller en politisk plan som gynnar Iran utan deras enda mål är att få ner diktatorn, att det därför är en plan av USA. Och att de sen vill ta över Iran med deras strategi.
Citera
2010-04-14, 14:11
  #811
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kinyo
Frågor:
I ett land där man kan bli dödad om man demonstrerar, anser du inte att man tänker till en extra gång innan man går ut på gatorna? Alltså motsatsen till "att inte tänka före handling" som du skriver. ?

Nej i liknande situationer är logisk tänkande inget som prioriteras ! Atmosfären präglar våra handlingar, gruppen och gemenskapet påverkar människors beslut markant. En roligare exempel är när en kille är intresserad av en tjej och vill visa sig cool inför henne, han kör 180km/h med bilen, en stor risk alltså men han gör det ändå eftersom atmosfären och mycket annat underminerar den rationella tänkandet.

Citat:
Ursprungligen postat av kinyo
Ge mig exempel på propagandan som får iranier att få dessa komplex och vilja vara som människor i väst, så mycket att de är beredda att offra sina liv. Ser de "inte utan min dotter" och "300" och tänker "jag som iranier är dålig, jag önskar jag var västerlänning, jag skulle kunna dö för det". Jag köper inte detta. T.o.m i sverige har iranier ett gott anseende bland svenskar. Varför hatar iranier sig själva? Var konkret i ditt svar.?

Detta har rötter i Shahens modernism där Iranier skulle på ytan bära västerlandets täckmantel för att uppfattas civiliserade. Den ytliga kulturen som är dominerande i Iran har statusgivande tendens, tex en människa uppfattas ha mer status om denne har västerländska attityder och matrial på ytan. Det innebär att de verkliga och kulturegna värderingarna stryps, och liknande individer har bildat en elit för samhället som får mycket näring av USA. Dessa komplex har skapats genom liknande föreställningar, människors spelar kulturer som de verkligen inte är, en dubbelmoral som skapat många paradoxer. Detta har också påverkat den intellektuella eliten, vad som upplevs som intellektuellt är folk som prioriterar västerländska tankesättet som den ideala. USAs intresse och strategi är klar här; USA stödjer dessa grupper i samhället genom att presentera de som alternativa. Över 40st Iranska TVkanaler utomlands och främst från USA med karaktärer i spetsen som har avsikten att modernisera Iran på sitt sätt ( den amerikanska sättet) folk som är på uppdrag helt enkelt. Vi har också granskat att USA även reglerat budget för liknande media i avsikt om att presentera diverse karaktärer till Iranier i Iran. Många av dessa TVstationer provocerar människorna till att gå ut på gatan och självfallet hotar detta stabiliteten i ett land. Jag tror även SÄPO skulle försöka skapa störningar i liknande sändningar.

Citat:
Ursprungligen postat av kinyo
Anser du inte att Iran har större chans att lyckas hjärntvätta sin befolkning än USA på andra sidan jorden? Varför påverkas folket bara av USA:s media och inte Irans?

I Iran har eliten en större roll än regimen och median. Eftersom de flesta vill vara som eliten och inte en mulla. En mulla kan säga vad som helst men människors kamp om eliten är av mera betydelse för de, det spelar ingen roll de flesta barn i Iran får vanan från början att lära sig elitens värderingar som den ideale med blicken riktad mot väst.



Citat:
Ursprungligen postat av kinyo
Lös denna knut:
I ett land där opposition är otillåtet, hur ska de kunna skapa såna planer? Utan de kommer bara skrika "frihet" när de blir tillräckligt desperata, för att sen med våld kuvas igen av regimen, sen bli desperata igen, sen kuvas igen. De får ingen chans att planera och skapa "strategier".
Du vill ha ett politiskt parti trots att regimen inte tillåter det. Förklara hur det går till.

Främst borde Iranier lägga politiken åt sidan och inse kärnproblematiken, alltså den felbaserade modernismen. Jag tror folk som är aktiva i oppositionella grupper utomlands är varken demokrater eller frihetsälskare. Dessa människor har en del komplex och intressen av att få makten. Därav anser jag att det är upp till de verkliga nationalistiska krafterna i den undre världen att ta på sig uppgiften att åstadkomma strategier för samtiliga Iraniers intressen. Jag vill inte alls ha någon politiskt parti det jag är intresserad av är en bildande organisation som försvarar Iranska intressen utomland och har mål att konstruera strategier som gynnar Iranier både i Iran och utanför. Politiska motsättningar är inte lösningen utan bildning och information är ännu nyttigare!

Citat:
Ursprungligen postat av kinyo
Om det hade funnits en rörelse med en strategi för hur Iran skulle se ut politiskt/ekonomiskt/försvar med syfte att inte låta Iran skadas av främmande makter. Denna rörelse skulle också vara för frihet och kontakt med väst. Skulle du stödja denna?

Jag förvarar ingen förrän Iranska ungdomar i mitt land har den rätten till information som förhåller sig neutralt. Jag vill ha en bildning , jag vill inte ha politik nu, jag stödjer inte revansch, hatbilder, avrättningar etc och jag kan hälsa de som letar efter ett tillfälle för att skapa massavrättningar i Iran i likhet med 1979 och framåt ska ta denna önskan med sig till graven. Jag accepterar heller ingen i den Iranska oppositionen utomlands i den Iranska parlamentet i framtiden, jag strävar efter den nya generationen som utan fördomar, vill se Iran utvecklas. Så mitt svar är att jag stödjer inga Iranska partier.
Citera
2010-04-14, 18:44
  #812
Medlem
IR5, anta att du är diktator i Iran, situationen är precis den som råder idag förutom att du bestämmer allt, vad skulle du göra? Om du är nationalist måste detta vara en rolig lek för dig du får bestämma över det du älskar, kör igång.
Citera
2010-04-15, 14:41
  #813
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kinyo
IR5, anta att du är diktator i Iran, situationen är precis den som råder idag förutom att du bestämmer allt, vad skulle du göra? Om du är nationalist måste detta vara en rolig lek för dig du får bestämma över det du älskar, kör igång.


Om jag är en nationalist vet jag verkligen att jag inte har kunskaperna och förmågan att leda Iran, jag skulle med stolthet överlåta detta till någon som tycker om Iran och dess folk och som har kvaliteer som är gynnande för människors välstånd. Det är inte alls en rolig lek, det är en synd för en nationalist att offra sin nation för personlig självviskhet, vem jag är,vilken religion jag har, och vad jag vill uppnå i livet ska inte det minsta beröra mitt lands intressen, så när det kommer till Iran så läggs mina personliga intressen åt sidan.
Citera
2010-04-15, 16:31
  #814
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IR5
Om jag är en nationalist vet jag verkligen att jag inte har kunskaperna och förmågan att leda Iran, jag skulle med stolthet överlåta detta till någon som tycker om Iran och dess folk och som har kvaliteer som är gynnande för människors välstånd. Det är inte alls en rolig lek, det är en synd för en nationalist att offra sin nation för personlig självviskhet, vem jag är,vilken religion jag har, och vad jag vill uppnå i livet ska inte det minsta beröra mitt lands intressen, så när det kommer till Iran så läggs mina personliga intressen åt sidan.



denna "någon", finns det nån person som lever som du skulle kunna överlåta Iran till?

Om inte kan du lista egenskaper som denna person ska ha, hur han ska arbeta, vad han ska prioritera, vad han ska bedriva för politik osv.
Citera
2010-04-16, 18:31
  #815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kinyo


denna "någon", finns det nån person som lever som du skulle kunna överlåta Iran till?

Nej en sån känd person finns inte för tillfället presenterad.
Citera
2010-04-16, 19:59
  #816
Medlem
IR5, så om du fick iran i dina händer skulle du inte göra någonting?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in