Citat:
Ursprungligen postat av IR5
Inom psykologi finns det mindre kända avsnitt som behandlar ämnet om mode. Vad menas med att Iranier är modeinriktade?
Inom psykologi finns det kända avsnitt, som behandlar ämnen om storhetsvansinne, paranoja, schizofreni och mytomani. Jag föreslår att du läser om dessa ämnen eller att du vänder dig till en psykolog.
Citat:
Menar herr Freud att i de individualistiska samhällena finns t.ex en politisk parti för varje individ och att människor inte blir påverkade av större politiska partier och att t.ex. amerikanarna har en grupptänkande, eftersom majoriteten röstar bara på två partier? Kanske Ni menar att de individualistiska svenskarna skulle aldrig göra uppror mot någon parti, som fuskade till sig makten eller misskötte ekonomin eller förföljde sitt folk? Herr Freud kanske menar att alla revolutioner och folkliga uppror i världen och i historien har endast skett och sker i samhällen med gruppstruktur?
Då Iranier ej lever i individualiserad samhälle får detta en annan innebörd. I liknande samhällsstrukturer finns det en uppfattning om gruppens tänkande och ej individen själv. Gruppen tänker och inte individen , men liknande uppfattningar har man inte i ett individualiserad samhälle, här är det individen som tänker för sig själv och agerar. I liknande strukturer som Iran kan en människa ropa död åt USA bara för att mängden säger så, även om den personliga uppfattningen är talar emot. Paradoxen med Iran är just den delen , att handlingar inte alltid går efter tankar, punkt 6 i tidigare inlägg. Du kan själv läsa mer om grupporienterade samhällen!
Anser ni inte herr Freud att ni borde gå färdig er utbildning innan, ni agerar som psykolog och analysera iranierna?
Citat:
Så nu är ni gentekniker också. Menar ni att svenska ungdomar generellt skiljer sig genetisk från iranska ungdomar och att de har olika drömmar, ambitioner och syn på frihet och demokrati?
Felet med din utgångspunkt är att du tar dig själv som en svensk och jämför dig med ungdomar i Iran , den jämförelsen bör du inte göra om du vill ha en kulturrelativ uppfattning om vad som pågår där.
Citat:
Ni verkar ha varit mycket upptagen med era universitetsstudier och har inte lagt märke till att även i den fria individualiserade världen finns eliter, som är schablon för resten av gruppen, jag föreslår att ni studerar enligt eran vetenskapliga metoder företelser som hallywood, kändismode, pk-eliten och i mån av extra tid när ni inte är upptagen med era studier och när ni inte sitter dygnet runt här och delar med er av er dravel, så borde ni ta reda på att det finns faktisk partier, som propagerar för sina ideologier genom partidebatter, valmanifestationer, media mm med symboler och annat för att locka till sig gruppen att komma ut och rösta på dem. Jag antar att ni inte heller haft tid att umgås med svenskar och höra vissa berätta att de röstar på sossar för att de har alltid röstat på sossar eller att deras föräldrar har gjort det.
Så när vi pratar om modeinriktade människor menas det att det oftast att i liknande strukturer får en elit vara schablon för resten av gruppen, det är elitens symboler,uppfattningar,attityd som kommer att tas i bruk utan en individuell reflektion alltså man gör det bara för att gruppen gör det. Men dessa symboler som ska få den gruppen att samlas eller komma ut ska , ska också innehålla lockande och positiv laddade incitament. Tex använder använder man sig av diverse Iranska sångare, fotbollspelare, västerländska sångare, skådesspelare, etc . Då USA vet att dessa människor älskar att schablonisera västerländska ideal och att de är törstiga efter att få uppmärksamhet (Pelle som tidigare exempel) och visa att de inte är mullor, de vill alltså också vara med eftersom USA själv har skapat dessa attityder mot Iranier
så vet de vad Iranier törstar efter.
så vet de vad Iranier törstar efter.
Citat:
Och mullorna har haft makten i 30 år över iransk media med all sensor och förbud mot utländska medier, filmer och informationsflöde, så det är klart att de vet vilka psykiska konsekvenser detta orsakar er koranskallar och mindrebegåvade individer. De vet att de kan skylla alla sina tillkortakommanden och brister på den fabricerade yttre fienden och stor satan USA och samla folket omkring sig och begå våld mot sina opponenter med förevändningen att de försvarar sig mot USA.
De har haft makten i median i 30år det klart att de vet vilka psykiska konsekvenser detta orsakat Iranska ungdomar. Så uncle Sam vet hur vad han håller på med.