nu har det hänt! jag har lyckats få hem en defekt godisprodukt. I kinapåsen som jag tryckt i mig nu låg det något som ser ut att vara en chokladindränkt tandpetare eller träpinne. Jag har nu ätit upp allt kina ändå. Nu undrar jag om det finns möjlighet för mig att få pengar och kompensation för det obehag som varade i en halv sekund när jag fick plocka ut träpinnen ur käften. Jag vill givetvis inte gå till aftonhoran med det här eftersom jag vill vara försiktig med media som kan få nys om min verksamhet. Ni som har erfarenhet att av att tjafsa med kundtjänst om sånt här kanske kan säga nåt om hur mkt pengar det kan finnas för mig i att driva det här med fazer eller cloetta?
PS jag vet att det finns trådar om sånt här men jag visste inte vad jag skulle söka på
Ni som har erfarenhet att av att tjafsa med kundtjänst om sånt här kanske kan säga nåt om hur mkt pengar det kan finnas för mig i att driva det här med fazer eller cloetta?
Du får inte ett skit, det här är inte USA.
Möjligen kanske du får en kupong på en 100:- eller nått.
skicka påsen och träbiten till kundtjänst, adress står på påsen. beskriv dina obehag utan att bre på allt för mycket. kom ihåg att skriva din adress. troligtvis får du 3-5 nya påsar inom ett par veckor.
Man brukar kunna få ett par kuponger på fler påsar av samma godis. Men det rör sig inte om några "jag-brände-skrevet-på-kaffe"-miljoner i Sverige direkt. En kompis till mig fick tio påsar chips när han klagade på en chipspåse från OLW. Det är nog typ så bra det blir.
Jag hade givetvis inte tänkt mig något amerikanskt skadestånd utan ett par nya påsar är tillräckligt för mig. Det var nåt sånt jag tänkte jag postar pinnen o påsen och skriver något om hur gott det är med chokladpuffat kina i allmänhet och att det är lite tråkigt att även fazer har sina fläckar. Jag sänder givetvis påsen o pinnen så att de skall kunna göra detektivarbete bland sina olika tillverkningssatser så att de kan säkerställa sin höga kvalitet och se till så att detta aldrig händer igen.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!