Citat:
Ursprungligen postat av ohlsson
Tycker personligen att det är ganska självklart att man inte kan avsluta ett abbonemang som man är uppbunden på. Då ryker ju hela poängen med att ha just bindningstider. Så det enda du borde kunna göra är att avsluta nu och få en samlad faktura.
Sen kanske tänka sig för före du binder upp dig på nåt nästa gång.
Men kruxet här egentligen är ju att jag kommer att använda det möjligen 2-3 år till, så jag vill ju ha kvar. Det jag vill göra är ju att frysa abonnemanget i 6-7 månader bara, sen fortsätta. Att de inte erbjuder det är ju rätt dåligt, tycker jag.
Historian bakom varför jag vill göra detta är pga av att det har brunnit i min nuvarande bostad, och den tillfälliga bostaden jag nu kommer bo i de kommande månaderna har bredband i fastigheten. Så jag kommer ju använda det tills jag åter flyttar tillbaka till mitt återuppbyggna hus.
(Grannen lade kol i komposten som stod nära vårt hus. Puckot. Så skaffa hemförsäkring! Man vet aldrig vad folk hittar på. Jag hade det som tur var.)
Jag har provat snyft-taktiken gällande branden också för supporten, men det är omöjligt.
Ajja, jag betalar på som vanligt, tills jag igen använder det. Så får det väl bli. För jag vill ju som sagt inte betala ut mig.