Citat:
Ursprungligen postat av
DenLede
När jag var i Italien med min flickvän noterade jag att dom inte har någon form av respekt för att en kvinna är upptagen, även fast man som pojkvän är med.
Aldrig sett maken till ohövlighet när man går omkring i deras land. Dom visslar och är oförskämda så in i helvete när det gäller svenska kvinnor.
Min tjej berättade att det inte gick att gå ut där när hon var där sist, då hon och hennes bror var där, utan att italienarna betedde sig på det mest vidriga äckliga sättet man kan tänka sig.
Dom var tvungna att bli kompis med en amerikansk jätteneger för att kunna freda sig mot dom svinaktiga italienarna.
Har även sett samma tendenser i Tunisien.
Har dom ingen känsla för vett och etikett i dessa länder?
Roligt att vissa amerikaner har sett samma tendenser bland Italienare.
http://www.youtube.com/watch?v=32wC5pC5LBQ
(Ursäktar för det dåliga klippet, men hittar inget bättre)
Det är skillnad på norra och södra Italien stor skillnad t.o.m.
Norra Italien på semesterplatser för europeiska människor likt Rimini där har jag upplevt det, det har varit en del sjuka saker som skett! Har sett hur yngre män stannar bilar och slår tjejer på käften för att dom inte accepterade männens tillrop exempelvis!
Södra Italien där verkar dom istället koncentrera sig på pengar! ragg = råna är melodin! Nja det finns såklart bra människor där också men södra Italien så är nog 90% skit lite tvärtom i norra!