Citat:
Ursprungligen postat av
xowodim
Ingen vet exakt var väska och dokument hittades då utredningen slarvade bort denna information på något sätt. De tog tillbaka hundföraren fler år efteråt för att försöka identifiera exakt plats, men det misslyckades.
Jag vet men tänkte mer på ett ungefär. Enligt avsnittet på ”Svenska fall för FBI” så låg grejorna precis vid en stig som leder mot Solumshamn. Dom gjorde en stor grej av det hela.
Samtidigt så om den röda 745:an stod i dungen efter infarten till Tors gård så kan gärningsmannen ha gått genom skogen som sagt.
Idag kan man inte se så mycket på modern flygbild men om man tittat på en flygbild från ca 1960 via minkarta.lantmateriet.se
så kan man tänka sig att det låg något grustag eller mindre sandhåla där.
Så att helt klart finns det nån gammal väg som går där inne i skogen så då tycker jag inte att stigen mot Solumshamn är så intressant.
Utan då tänker jag att gärningsmannen bara slänger grejorna nånstans i skogen när denne går tillbaka mot bilen som står i dungen.