Citat:
Ursprungligen postat av
Bangladesh
Ok. GW tycks ha lite invändningar mot detta DNA spår. Om det exempelvis visar sig att mannen arbetat i en second hand butik eller klädaffär kan han väl lika väl ha vidrört byxorna där?
Jag resonerar kring att placeringen av DNA:t på byxorna är av stor vikt. Min uppfattning är att det vanligen säkras från insidan av byxor, runt linning eller andra partier man kan tänka greppa tag om för att kunna släpa någon, exempelvis.
Jag skulle påstå att sannolikheten att en butiksbiträdes DNA från ovan nämnda lokaler skulle sitta kvar i sådant skick att det gick att urskilja från brottsoffret eget DNA är försvinnande liten. Det mer troliga är att spåret tillkommer i samband med att brottsoffret ej längre är i livet/har någon form av rörelse.
Särskilt i det avseende att spåret ursprungligen ej avsatts från någon slags kroppsvätska.
Men med detta sagt är det bara mina personliga och alltjämt amatörmässiga resonemang kring det hela.