2009-05-15, 12:50
  #1
Medlem
Skäggbiffens avatar
Eftersom det titt som tätt dyker upp olika trådar om ställen i Malmö så tänkte jag försöka sammanfatta ganska bra om vad det finns för ställen i denna stad. Fyll på allting jag missar om ni känner för det.
Jag tar bara upp ställen jag har besökt/besöker frekvent och tycker är värda att nämnas, alla andra är upp till er andra.

Bodoni (http://www.bodoni.se/) - "alternativt" är väll den bästa beskrivningen, Punk, Reggae, hårdrock mm. olika kvällar , Ölen kostar 40+ som överallt annars på möllan och det är 18-årsgräns.

Kulturbolaget (http://www.kulturbolaget.se/) Nu tycker jag personligen att KB är malmös rövhål men det är väll en vanlig nattklubb numera där de spelar allt från Per Gessle till Eye of the Tiger. Ölen och spriten ligger lite högre och på fredagar är det massor av ungdomar där (18) på lördagar är det däremot 20år.

Deep (www.deepclub.se) 90-tal, 80- tal och synthkvällar. I min mening den bästa nattklubben i malmö eftersom det är trevlig musik och prisvärt. 20-årsgräns.

Etagé (http://www.etage.se/) Kort och gott, överklass / turkar. Blandad åldersreglering beroende på vilken veckodag det är. 20 på måndagar 25 alla andra de har öppet. Etagé är oerhört frustrerande när det kommer till att stå i baren och beställa.

Barhäng:

Langelo : hörnet på möllan, schyssta lokaler, schyssta musikkvällar emellanåt. Standard prissättning. Har ingen aning om åldersgräns.

Retro : Min personliga favoritbar. Sköna lokaler , dansgolv på våningen under, stor och uppvärmd rökruta, priset är standard och det är vanligtvis trevligt folk där. 20 år.

Nyhavn : Standardbar, går i krig. 20 tror jag.

Så nu får alla andra malmöiter fylla i för jag har bara tagit upp Möllan.
Citera
2009-05-26, 21:36
  #2
Medlem
hur är inkonst, cuba cafe och chokladfabriken?

jag gillar själv debaser.. blandad musik och jävligt skön stämning!
Citera
2009-05-27, 14:15
  #3
Medlem
Citat:
hur är inkonst, cuba cafe och chokladfabriken?

Cuba café (http://www.cubacafe.se/) - är ganska dyrt tycker jag. De brukar i alla fall ha live-musik och så ligger det jävligt bra till. När jag har varit där har det alltid varit lite äldre crowd (25+). Det var ett tag sedan jag var där så saker kan ha ändrats.

Cholkadfabriken (http://www.chokladfabrik.se/) - har jag bara varit på två gånger och varit svinfull båda gångerna. Jag tyckte det var ganska ball och man kom in gratis om man var där innan kl 00:00 om jag inte minns fel. Vanliga nattklubbspriser och nattklubbsmusik. Mina blattekompisar gillar inte det stället för att "Där är för många blattar". Jag antar att de tycker att det blir för många kulturer på en och samma plats och då kan det bli det stökgt.
Citera
2009-05-28, 16:48
  #4
Medlem
många av mina polare hänger på inkonst. dom kör ju olika temakvällar, det samma gäller ju Babel.

kommer bli besök på båda inom kort
Citera
2009-06-07, 14:31
  #5
Medlem
Att ladda en hel kväll för att bege sig till Prins Bernhard och Nöjesguidens sommarfest med förköpsbiljetter för att sen inte bli insläppt på grund av att det har prioterats att släppa in folk som inte köpt biljetter är under all kritik.

Tack och lov drabbade detta inte oss men folkmängden inne på båten var också under all kritik, man kunde inte röra sig där inne och vem uppskattar att stå som packade sillar på dansgolvet?.

Prins Bernhard har alla förutsättningar och det finns kvällar då man har roligt där men när man väljer att arrangera en inhyrd klubb(nöjesguiden/ the rumble) krävs det bättre management.

Jag tänker också försvara etage kritiken, själv har jag tidigare varit väldigt skeptisk till att gå på etage men den senaste tiden så har etage gett mig det bästa bemötandet i dörren, i baren och på dansgolvet, lokalerna är bra och musiken blandad vilket är till deras fördel.

Vill man mingla i Malmö bland lite "finare" folk så skall man besöka skeppsbron på sommaren dock är deras lokaler katastrofalt små med tanke på folkmängden dom släpper in, deras terass är dock väldigt härlig.

Prins bernhard rekomendar jag att besöka på fredag, väldigt svårt att komma in om man inte är medlem eller har vip.
Citera
2009-06-17, 13:57
  #6
Medlem
Glastonburys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skäggbiffen
Retro : Min personliga favoritbar. Sköna lokaler , dansgolv på våningen under, stor och uppvärmd rökruta, priset är standard och det är vanligtvis trevligt folk där. 20 år.

Där kom jag in när jag var 15..
Citera
2009-06-19, 16:27
  #7
Medlem
Swing Inn http://www.malmborgen.nu/sitestart.asp?page=swing Stadt Hamburgsgatan 2 Fredag, lördag (och torsdag tror jag, minns inte)
30+. Kräver att man åtminstone försökt klä upp sig, glöm jeans och gymnastikskor. Bra priser på öl/vin/sprit. Ett stort dansgolv. Uteservering på andra våningen. Karaoke. Spelbord.

Wonk http://www.wonk.se/ Adelgatan 2, lördagar.
"mixed gayclub" men där finns många hetero också. Två golv och karaoke.
Citera
2009-06-22, 16:08
  #8
Medlem
Tycker om att gå ut i Möllan de få gångerna jag är i Malmö, kan vara ett bra drag på småklubbarna.
Citera
2009-06-24, 16:24
  #9
Medlem
pazeras avatar
Har aldrig haft tråkigt på Inkonst när de kör dubstep. ritigt bra drag då, måste upplevas! Annars kan jag även tipsa om opera-bren vid operahuset i malmö. Trevligt ställe, typ två dansgolv. Debaser är även en pärla.. dricka några öl med goda vänner i folketspark, sen glida in på "debban" och dansa loss.
Citera
2009-07-29, 22:50
  #10
Medlem
liljaaaas avatar
Ska gå ut i malmö nu både fredag och lördag. Vad bör vi satsa på? 18+ ställen!
Citera
2009-08-27, 23:18
  #11
Medlem
Coesars avatar
Bra tråd det här, nu gäller det väl bara att återuppliva den och hålla den levande.

Ska ut med några polare -- alla 18 -- på lördag, letar efter ett bra ställe med hyfsade priser och något mer än bara öl. Tjejer, ni vet. Några rekommendationer? Kan Retro eller Tempo måhända vara alternativ?
Citera
2009-09-01, 19:38
  #12
Medlem
Var går man ut i Malmö på onsdagar. Har googlat runt ett tag nu utan resultat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in