Citat:
Ursprungligen postat av koffski
Vem säger att dolores måste ha rätt i allt?
För övrigt så kan jag sammanfatta det som stod på sidan med två ord: Ta ansvar.
Svårare än så är det inte, man behöver inte mystifiera saker eller behöva någon gudomlighet. Det fungerar ju likadant ändå.
Men om det finns vetenskap på både själ och gud varför skka man då säga att varrken gud, själ eller intelligens existerar utanför atmosfären.. Om tillåmed atomerna snurrar i en perfekt cirkel i all materia då tycker jag man kan erkänna nån form av intelligens har skapat oss eller själva evolutionsprogramet och cellen som allt liv på planeten börja med..
Dolores menar att jorden delas på 2 just nu och vi väljer själv rädsla & hat eller kärlek & fred , och genom våra enegrier väljer vi om vi är redo för en högre dimension där tid inte existerar och en ny planet existerar utan korruption och krig..
Klart man (eller jag iaf) kan göra ett försök att hööjja energierna och hänga med till ny planet istället för att stanna på denna.. Om livet är som tv-spel så är det väl klart man ska level up genom kärlek och fred, låter fruktansvärt logiskt och har man inte förstått det kan det vara game over..
För er som ignroeraat satans framfart över planeten med korruption och krig år efter år så kan det såklart vara svårt att se om gud helt plötsligt kommer och separerar dom med positiva energier med dom som vill kriga..
Placerar dom med positiva energier på en ny planet och tar bort tid ur bilden..
Och låter dom som vill kriga leva vidare med sitt öde, typ..
SKitsmart att skriva under på att ingen tar val över nån annan, maskiner kan göra människors arbeten så alla förlorar på att nån annan äger teknologi medans alla betalar för det som teknologin och naturen producerar.. långt ifrån ärligt system, klart jag skrev på och ja behövde knappt läsa igenom för jag har kännt att det borde vara det mest logiska att göra om man vill visa att man är vuxen människa som förstår att krig inte leder till annat än utrotning om det får fortsätta och att ingen ska ha rätten att ta val över någon annan...
Kan ju helt klart vara bra och skriva på så man har det klart mentalt innan 21 dec...
Bara min åsikt , jag tycker det är bevis för både gud och högre dimensioner, men då är inte gud nån som hon pratat med genom hypnos men hon har fått förklaring som jag tycker låter bra jämfört med vad en präst skulle säga eller en vetenskapsman som ignorerar vad en själ är..
Dolores Cannon from This Sacred Earth on 2012 and the New Earth
http://www.youtube.com/watch?v=Bp_fK5fP0BU