Citat:
Ursprungligen postat av
Skaraborg2
När jag startade den här tråden som ligger under Kriminalhistoria så var det inte för att jaga "Plåtslagarens grabb". Jag har långt innan att den misstänktes namn lades ut i tråden känt till namnet. Detta genom en mängd olika PM.
Jo, du är skicklig på att gräva upp gamla kriminalfall, det kräver många timmar stirrandes på KBs mikrofilmer.
Citat:
Ursprungligen postat av
Skaraborg2
I detta bestialiska mord fick GM inget straff alls. Nu är detta iofs ingen anledning till att "jaga" den här personen. Däremot måste man kunna diskutera mordet på Reijo Daag. Hade detta skett idag så hade tråden blivit en verklig megatråd.
Som sagt, det finns alltid en ursäkt att jaga någon för ett brott. Inte tillräckligt straff, inte dömd osv. Även om jag inte tror det varit din avsikt.
Mordet skedde för snart svindlande fyrtio år, tror knappast att CL är farlig för sin omgivning eller att någon tjänar något på att CL straffas. Jag förstår att fallet är intressant att diskutera och bör få diskuteras, det är bara vissas motiv till deltagande i tråden och konsekvenser för CL som jag kan ställa mig tveksam till. Med det fria ordet kommer oundvikligt negativa konsekvenser för CL, även om jag anser att det fria ordet är viktigare.
Hade detta skett idag hade säkert tråden varit längre...men fallet hade inte fått särskilt mycket uppmärksamhet ändå. Två pojkar bråkar i skogen, den ene knivhugger den andre till döds. Sådana fall brukar inte ens nå rikstidningarna.
Och en sak kan vi vara säkra på, hade CL dömts för mordet år 1976 så hade den här tråden funnits ändå och det hade funnits folk som inte hade tyckt att straffet var tillräckligt - oavsett vad straffet hade bestått av.