Tycker att det är väldigt märkligt att Fadime inte är med samt någon gruppvåldtäkt. Fadime är en milstolpe i Intregrations debatten vilket gjorde att det i princip bara är Masoud Kameli som fortfarande förnekar existens av hedersbrott. Problemet är väl att det är FÖR Kontroversiellt.
Våldtäkter har ju varit ett väldigt kontroversiellt ämne där lagen har diskuterats flitigt fram och tillbaka, medan jag anser inte att Hagamannen är särskilt kontroversiell. Finns det någon som helst diskussion kring detta med olika ståndpunkter, tycker någon att han skulle ha friats? Räck upp en hand!
Att belysa våldtäkter är bra men Haga är ganska ovanlig. Cirkus-Beltran eller Stureplans kändisarna är mer intressant då det handlar mycket om offrens och förövarens trovärdighet i rättssalen, vilket är ett stort fokus för debatten. Det finns även andra som har varit kontroversiella men dom är alldeles för mycket förort.