Citat:
Ursprungligen postat av
Aramir2
Ja men då är det inte en akademisk fråga.
De behöver betala taxan(om sådan finns) men PRH-tillståndet ger dem rätt att stå på "handikapp" platsen.
Frågan var om det gick att se om PRH-tillståndet var falskt eller inte, något du påstod att man kunde och att det därför inte gick att förfalska ett PRH-tillstånd.
Men finns ingen nationell, eller för den delen internationell databas(eftersom vi inom EU även erkänner PRH-tillstånd från andra EU-länder) över PRH-tillstånd så innebär ju det att du som parkeringsvakt INTE kan se om det är ett äkta PRH-tillstånd eller inte om det inte är utfärdat av just Stockholms kommun.
Ganska säker på att du inte har en susning om ifall ett franskt PRH-tillstånd är äkta eller inte.
Men är det äkta så gäller det i Sverige enligt transportstyrelsens författningssamling 5kap.
Du har nog tolkat mig för bokstavligt!
Klart att en skicklig förfalskare kan förfalska parkeringstillstånd som är svåra att upptäcka, och att det även finns kunniga parkeringsvakter som kan avslöja förfalskningar, här är några saker en parkeringsvakt kan kolla;
Citat:
Ett förfalskat parkeringstillstånd för rörelsehindrade kan man se genom att kontrollera hologrammet, textens språk, färgranden, serienumret och lamineringen, samt giltighetsdatum. Det är viktigt att tillståndet är korrekt utformat och att informationen stämmer överens med de officiella kraven.
Det finns säkert någon skicklig förfalskare som kan lura en vanlig parkeringsvakt ändå, något nationellt register finns inte enligt Parkeringshandboken, parkeringsvakten kan vända sig till den kommun som utfärdat P-tillståndet. Men det är en akademisk fråga, för problemet finns inte kvar i Stockholm Stad, för motivet för att förfalska PRH-tillstånd är att få parkera gratis på deras platser, men den marknaden är borta, för vem tar sig besväret att förfalska ett PRH-tillstånd, eller stjäla ett sådant tillstånd, när denne måste betala för sin parkering som alla andra, i synnerhet nuförtiden när fysiska parkeringsbiljetter inte finns kvar längre, allt är digitalt i Stockholm Stad;
2020-01-07 Stockholm Stad Trafikkontoret sidan 21
Reserverade p-platser för rörelsehindrade
I plan för gatuparkering infördes även parkeringsavgift på de reserverade parkeringsplatserna för rörelsehindrade. Samtidigt fick personer med ”Parkeringstillstånd för rörelsehindrade” (PRH) möjlighet att ansöka om en reducerad avgift för parkering på samtliga avgiftsbelagda parkeringsplatser på gatumark. Avgiften bestämdes först till 500 kr/år men reducerades ytterligare år 2019 till 250kr/år. Bakgrunden till denna avgift var främst att komma till rätta med det omfattande fusket med förfalskade och ogiltiga utländska tillstånd. Tillstånd som kontoret inte hade möjlighet att kontrollera men som med största sannolikhet var oäkta. Avgiften innebar att endast personer med giltiga tillstånd kunde parkera till den lägre kostnaden och missbruket blev inte längre lika lönsamt för de personer som tidigare fuskat med oäkta tillstånd.
År 2015 genomfördes en mätning där det framgick att strax över 2 procent av samtliga parkeringsplatser i innerstaden var upptagna av någon med falskt eller misstänkt falskt PRH-tillstånd. Denna mätning gjorde ingen skillnad på om fordonen stod på en reserverad plats för rörelsehindrade eller en vanlig parkeringsplats. Således var missbruket mycket omfattande.
Mätning som genomförts efter införandet av avgift för fordon som parkeras med stöd av PRH-tillstånd visade att antalet falska eller misstänkt falska tillstånd i princip försvunnit helt. En effekt av den införda avgiften är att de som verkligen är i behov av en parkeringsplats för rörelsehindrade nu fått det betydligt lättare att hitta en ledig parkeringsplats. En annan effekt är att det blivit betydligt svårare att genomföra fusk med falska PRH-tillstånd i syfte att slippa erlägga parkeringsavgift.
https://insynsverige.se/documentHand...hx?did=1986389
Parkeringshandboken sidan 70-71
Stulna och borttappade tillstånd
Parkeringstillstånden är mycket attraktiva på den svarta marknaden och tillstånd säljs för höga belopp (uppgifter om tiotusentals kronor förekommer). Främsta anledningen är gratis parkering, men även möjligheten att stå på plats med parkeringsförbud, parkeringsplatser reserverade för rörelsehindrade och under längre tid än annars.
I dagsläget finns inget officiellt nationellt register över spärrade, förfalskade eller borttappade tillstånd. På marknaden saluförs spärrtjänster av privata företag, men dessa register omfattar endast de kommuner som köper tjänsten. Om en parkeringsvakt är osäker på ett tillstånds giltighet, behöver kommunen kontakta den kommun som har utfärdat det. SKL har uppvaktat Näringsdepartementet med önskemål om att det ska upprättas ett nationellt register över giltiga tillstånd.
https://skr.se/download/18.583b3b0c1...7585-535-6.pdf