vi har en pizzeria / restaurang i en liten ort och vi skulle gärna vilja ha lite tips på vad folk vill ha när dom e på en pizzeria / restaurang tex. trubadurer / maträtter m.m.
något jag irriterar mig på är varför pizzerior envisas med att använda så jävligt sunkiga råvaror.
För det första, använd durum-mjöl och inte det billigaste vetemjölet som alla andra turk-pizzerior.
Använd färska champinjoner. kan inte kosta många ören extra, och arbetsinsatsen är minimal att hacka upp dom.
resten är väl en prioriteringsfråga om hur mycket pizzan får kosta, men ovanstående tycker jag är enkla saker som inte kostar mer än någon krona extra per pizza. Tänk om man skulle få lite upphackad färsk basilika/oregano på pizzan, då skulle jag aldrig välja något annat pizzahak.
kvalitet på råvarorna är det som brukar vara riktigt dåligt. och BRA pizza, med mycket fyllning. betalar gärna några kronor extra för att få en riktigt bra pizza. 99% av alla pizzerior har dåliga pizzor med lite att äta och taskiga råvaror. höj priset med en tia och gör ordentliga pizzor så kommer man tillbaka. sen skadar ju inte ett trevligt bemötande. vilket även det brukar vara av den sura minen sorten på dem flesta ställen.
en annan sak kan vara att ha lite egenkomponerade special pizzor. med lite mer udda råvaror på.
Kvalitetspizza. Sen kan ni börja med att ta in lite spännande ölsorter också, kanske sådär 10 stycken med olika karaktär. Gör det lite mer exklusivt... Underhållning tror jag går bort lite, det känns mer restaurangaktigt...
På en liten ort funkar nog till exempel: Dansbandskväll, karaoke, diskotek, ölhävartävling, flippermania, silversmideskväll, togaparty och så vidare.
Om det inte finns rejält med konkurrens så är nog själva umgänget och supandet det viktigaste.
Annars är nog kvalitetspizza ett välkommet inslag i byn. Det är bara att hålla tummarna för att lokalbefolkningen är öppna för något bortom kebab- och beapizzan.
Håller med föregående talare, kör "lyxpizzor" med det menas inte extra bea eller oxfilé på pizzan utan lite mera autentiska italienska ingredienser. Bra råvaror, lufttorkade skinkor, bra salami, färska svampar, ruccola istället för isberg, balsamicovinäger o.s.v... Investera gärna i en vedugn! Icke att förglömma osten, hög fettprocent är inte = en god pizza.
Om ni har rättigheter, testa olika viner till olika pizzor och kör en rekommendation till varje pizza och lite roligare bira än det som är standard på fat. Satsa även på att göra den GRYMMASTE pizzasalladen i stan, kan låta banalt men små saker som dessa kan vara nog så viktiga.
Lycka till!
__________________
Senast redigerad av JerryCotton 2009-04-18 kl. 00:27.