Hej!
Jag vill tillverka en ljudkanon som skall skicka ut ljud eller ljudvågor.
Ljudet skall kunna riktias och koncentreras så mkt det går så att jag kan få en liten uppsamlingspunk på det riktade området, samt att så lite ljud som möjligt inte hörs runt om. Ljudet behöver inte vara så jättehögt utan räcker med om det får mottagningsområdet att vibrera av ljudvågorna.
Jag har sett på tv när man tävlar i mest decibel i bilar, dessa monsterbyggen levererar massa decibel/watt(?) men låter inte ett dugg utan man ser bara hur det fladdar i åskådarnas kläder av ljudvågorna vilket ser coolt ut.
-Fråga 1, hur kan man spela upp basfrekventa ljudvågor utan att spela upp hörbart ljud?
-Fråga 2, Hur skall jag utforma denna ljudkanon? (oavsett om ljudvårgorna skall höras eller inte) Jag ser framför mig ett kraftigare rör på ca en meter, i ena änden ett basmebran. Krav är att ljud ska knappt höras om man står vid sidan om kanonen, samt att det får inte va för mkt vibrationer i själva kanonen.