2009-04-14, 19:08
  #1
Medlem
Blev lite nyfiken på detta:
http://hd.se/skane/2009/04/07/ett-aa...foer-fiffel-i/

Någon som vet vem personen är och framförallt vilken golfklubb är det som åsyftas?
Citera
2009-04-14, 19:55
  #2
Medlem
Mandelbrots avatar
Det här är ett utdrag ur en gammal artikel från 22/9 -07 men det tycks vara samme man som tråden omtalar: En nordvästskånsk golfchef som tidigare glidit till Sydafrika – vem är det?

Citat:
En före detta direktör på en golfklubb i nordvästra Skåne häktades i förra veckan i sin frånvaro - för andra gången, skriver Helsingborgs Dagblad.

Mannen var både vd och klubbchef men har hållit sig undan svensk polis sedan han slutade sitt arbete. Han bor numera i Sydafrika. Den svenska polisens försök att förhöra honom har varit utan framgång. Polisen misstänker att klubbchefen under fem års har förskingrat över uppemot en halv miljon kronor genom att manipulera så kallade medlemslån.

Enligt åklagare har den före detta chefen påstått att han löst ut personer från golfklubben genom att återbetala deras medlemslån. Men vid en kontroll visade det sig att någon återbetalning aldrig skett och i vissa fall var de utträdande medlemmarna påhittade.

http://www.golfbranschen.se/?p=218
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in